Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 10/2024, str. 24-25

[ TEMATY ]

Kościół

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

STREFA GAZY
Świat zamyka oczy

„Według zeznań naocznych świadków, we wczesnych godzinach porannych 29 lutego siły izraelskie w południowo-zachodniej Gazie otworzyły ogień do tłumu cywilów, którzy chcieli otrzymać worki mąki, aby nakarmić swoje głodujące rodziny” – piszą patriarchowie oraz zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie w specjalnym oświadczeniu. Podkreślają, że w efekcie tych działań zginęło ponad 100 osób spośród lokalnych mieszkańców, a wiele więcej zostało rannych. Sygnatariusze oświadczenia potępiają takie wydarzenia. Dziwne, że świat zachodni, media głównego nurtu, „nie żyją” tym, co się dzieje w Strefie Gazy. Nie usprawiedliwia tego fakt, że jest to daleko od nas, bo dzieją się tam rzeczy najstraszniejsze ze strasznych. Do tej pory interwencja zbrojna Izraela w tym najgęściej zaludnionym miejscu świata pochłonęła ok. 30 tys. ofiar śmiertelnych, 10 tys. osób jest zaginionych, 60 tys. rannych, a 1,5 mln tych, którzy chcąc ratować swoje życie, musieli uciekać ze swoich domów. Do tych ludzi z rzadka dociera pomoc humanitarna, bo blokada terytorium jest niemal całkowita. Doskwiera im głód. Obojętność liberalnego świata wobec tej tragedii jest zatrważająca.

SZCZECIN
Staję do posługi

Reklama

Biskup Zbigniew Zieliński, jako mianowany przez papieża Franciszka administrator archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, odprawił 3 marca w bazylice archikatedralnej w Szczecinie pierwszą Mszę św. Nastąpiło to po złożeniu rezygnacji przez abp. Andrzeja Dzięgę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Zieliński, na co dzień ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, powiedział do zgromadzonych w świątyni wiernych: – Rozpoczynając tę posługę, kieruję swoje zaproszenie do wszystkich stanowiących wspólnotę metropolitalnego Kościoła szczecińsko-kamieńskiego (...) świeckich, w tym zaangażowanych w życie tego miasta i regionu. Kieruję swoje zaproszenie także do tych, którzy są wobec Kościoła zdystansowani albo mogli być przez jego ludzi zgorszeni, doświadczyć bólu i cierpienia. Choć Kościół, a w nim biskup, wszędzie ma taką samą misję, staję do posługi w tym czasie, aby poznać to i uczyć się tego, co tę archidiecezjalną wspólnotę stanowi.

Funkcja administratora apostolskiego sede vacante to urząd o charakterze tymczasowym, w tym przypadku potrwa on do czasu wyboru nowego metropolity szczecińsko-kamieńskiego.

Biskup Zieliński pochodzi z Gdańska, obok wykształcenia teologicznego ma też licencjat z katolickiej nauki społecznej i doktorat z socjologii.
radio szczecin, k.w.

WATYKAN
Kościelny dzień dziecka

Reklama

O miłości Boga do każdego z dzieci, o tym, że są one radością nie tylko swoich rodziców, ale także Kościoła i ludzkości, przypomniał Ojciec Święty w orędziu na Światowy Dzień Dziecka, który po raz pierwszy będzie obchodzony w dniach 25-26 maja w Watykanie. Jego hasłem są słowa: „Oto czynię wszystko nowe” (Ap 21, 5). Kościelny światowy dzień dziecka to inicjatywa nowa. Papież wysunął tę propozycję po spotkaniu z kilkutysięczną grupą dzieci w listopadzie ub.r. Przygotowanie wydarzenia powierzył Dykasterii Kultury i Edukacji. Ta zaprosiła dzieci na koniec maja do Watykanu na spotkanie z Ojcem Świętym. Nie będzie to tylko święto dzieci – to przede wszystkim święto o dzieciach, bo już najwyższy czas, aby zadać sobie pytanie, jaki świat my, dorośli, zostawimy najmłodszym i czy przypadkiem nie „porządkujemy go” tylko i wyłącznie pod siebie.

PRAWO DO ABORCJI
Jawny totalitaryzm

„Aborcja w konstytucji. Klauzula sumienia dla leczących zostaje odrzucona. Prawo bierze górę nad sumieniem, co zmusza ludzi do umierania. Francja sięgnęła dna. Stała się państwem totalitarnym” – w ten sposób emerytowany arcybiskup Paryża Michel Aupetit skomentował głosowanie francuskiego Senatu, który zaaprobował wpisanie prawa do aborcji do tekstu konstytucji. Głosowanie nastąpiło po tym, jak izba niższa – Zgromadzenie Narodowe – większością głosów zatwierdziła te zmiany w styczniu. Ostatnim krokiem jest głosowanie na wspólnej sesji parlamentu. Wymagana jest większość trzech piątych głosów. W ten sposób realizowana jest obietnica prezydenta Emmanuela Macrona „uczynienia prawa kobiet do aborcji nieodwracalnym przez zapisanie go w konstytucji”.

W całym liberalnym świecie od pewnego czasu trwają zabiegi, aby prawo do aborcji, czyli do zabijania nienarodzonych (nie bawmy się w eufemizmy) uczynić, na siłę i wbrew logice, wszak podstawowym prawem jest prawo do życia – prawem człowieka. We Francji udało się na tej wiodącej ku przepaści drodze zrobić milowy krok, dlatego nie dziwią ostre i wcale nieprzesadzone słowa francuskiego arcybiskupa.

RADA SYNODALNA
Czy niemieccy biskupi miękną?

Reklama

Kolejna runda rozmów Stolicy Apostolskiej i przedstawicieli Kościoła w Niemczech odbędzie się jeszcze przed świętami – 22 marca w Watykanie. Głównym punktem rozmów będzie kwestia planowanego powołania w Niemczech Rady Synodalnej, czyli de facto kolegialnego ciała zarządzającego Kościołami lokalnymi i nadrzędnego wobec biskupów. Jest to w sposób oczywisty niezgodne z prawem kanonicznym i przeciwko temu protestuje Watykan, wysyłając przed ostatnią konferencją plenarną niemieckiego episkopatu, na której spodziewano się przegłosowania tego punktu, ostry w formie list. Ostatecznie niemieccy hierarchowie się wstrzymali i nieco stonowali – przynajmniej ci najbardziej wyraziści – swoje stanowisko, wyrażając wolę rozmów i zapewniając, że nowe gremium nie będzie przeciwne zapisom prawa kościelnego. „Chcę zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby odpowiedzieć na wyrażone w liście obawy Rzymu” – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing.

LIBIA
Cena wiary

Kara śmierci grozi sześciu Libijczykom, którzy przeszli z islamu na chrześcijaństwo. Według tegorocznego raportu międzynarodowej organizacji obrony chrześcijan „Open Doors”, Libia znajduje się na trzecim miejscu wśród państw o najbrutalniejszych prześladowaniach religijnych. Na „czarnej liście” Libię wyprzedzają tylko Korea Północna i Somalia, a tuż za nią znajdują się Erytrea i Jemen.

Różne niezależne źródła informują o istnieniu w Libii obozów-więzień wyłącznie dla chrześcijan, w których dochodzi do aktów przemocy, w tym tortur. Podobnie rzecz się ma na terenie całego kraju, w którym oddziały zbrojne (milicje) regularnie polują na wyznawców Jezusa. Nie zmieniają tej sytuacji nawet porozumienia międzynarodowe, m.in. Memorandum o Współpracy Włochy-Libia, które przyznają Libii środki na przestrzeganie praw człowieka, w tym wolności religijnej.
k.w.

WOJNA NA UKRAINIE
Watykan przerażony

Francuski prezydent Emmanuel Macron wywołał niemałe zamieszanie na świecie, mówiąc o możliwości wysłania sojuszniczych wojsk zachodnich na Ukrainę. Oświadczenie ścigało oświadczenie. Taką możliwość wykluczyli Amerykanie, a także Polacy. Co na to Watykan? Zapytany o sprawę kard. Pietro Parolin określił ją jako „przerażającą”, ponieważ „doprowadziłoby to do eskalacji, której staraliśmy się uniknąć od samego początku”. Słowa francuskiego prezydenta są zastanawiające. W sumie nie wiadomo, czemu miałyby służyć, choć wiadomo było, że nikt im nie przyklaśnie. Być może jastrzębią – od niedawna, a właściwie od teraz – postawę Macrona w kwestii ukraińskiej, która idzie w parze z obietnicami niemieckiego kanclerza miliardów euro dla Ukrainy (choć dziennikarze mają kłopot z właściwym obliczeniem tego, co Niemcy już przekazali), da się wyjaśnić zwykłą rywalizacją z USA i ewentualnym przygotowywaniem się na zmianę lokatora w Białym Domu.

2024-03-05 14:24

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima: biskup apeluje o wstrzymanie odwetu

[ TEMATY ]

Kościół

świat

wojna

Janusz Rosikoń/Rosikon Press

Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie

Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie

O wstrzymanie aktów odwetu po zamordowaniu czterech chłopców zaapelował biskup pomocniczy Jerozolimy William Shomali w rozmowie z hiszpańskojęzycznym katolickim portalem „ACI Prensa”, nazywając morderstwa "zbrodnią przeciwko ludzkości". Jego zdaniem, „zapłatą” nie powinno być żądanie odwetu, ale „wysiłki na rzecz uleczenia ran”.

O wstrzymanie aktów odwetu po zamordowaniu czterech chłopców - trzech żydowskich i jednego palestyńskiego - zaapelował biskup pomocniczy w Jerozolimie, William Shomali w związku ze wzrostem napięcia między Izraelem a Palestyną. W rozmowie z hiszpańskojęzycznym katolickim portalem internetowym „ACI Prensa” biskup określił morderstwa jako zbrodnię przeciwko ludzkości. Zwrócił jednocześnie uwagę, że odpowiednią „zapłatą” za morderstwa nie powinno być żądanie odwetu, ale „wysiłki na rzecz uleczenia ran między oboma narodami”.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Grobowa w Przeworsku

2025-05-07 09:39

ks. Andrzej Bienia

W uroczystości uczestniczyli kanonicy Kapituły Przeworskiej

W uroczystości uczestniczyli kanonicy Kapituły Przeworskiej

Tradycyjnie w trzecią niedzielę wielkanocną, w tym roku 4 maja, w Bazylice Grobu Pańskiego w Przeworsku świętowana była uroczystość patronalna, w której wierni koncentrują uwagę na pustym grobie, mówiącym o Zmartwychwstaniu Jezusa. Dzień ten zwyczajowo nazywany jest Niedzielą Grobową.

Uroczystości z udziałem Przeworskiej Kapituły Kolegiackiej rozpoczęła procesja rezurekcyjna dookoła świątyni, która przypominała o Zmartwychwstaniu Pańskim. W tym roku modlitwie przewodniczył ks. prał. Marek Wilk, nowy prepozyt Przeworskiej Kapituły Kolegiackiej i proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Budach Łańcuckich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję