Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Via Crucis piaskiem sypana

Takiej Drogi Krzyżowej w diecezji chyba jeszcze nie było. W piątek 8 marca wierni będą mogli wziąć udział w oryginalnym projekcie w parafii św. Stanisława w Andrychowie.

Niedziela bielsko-żywiecka 9/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Andrychów

Grzegorz Juziak

Hubert Kowalski z wykonawcami podczas „Drogi Krzyżowej sypanej piaskiem”

Hubert Kowalski z wykonawcami podczas „Drogi Krzyżowej sypanej piaskiem”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jakiś czas temu Grupa Muzyczna Totus Tuus z Andrychowa uczestniczyła w warsztatach muzycznych w Czechowicach-Dziedzicach. Tam poznali wszechstronnie utalentowanego muzyka Huberta Kowalskiego, który współtworzy znany zespół muzyki chrześcijańskiej Deus Meus. Założył również własną orkiestrę ICON złożoną m.in. ze studentów i absolwentów Krakowskiej Akademii Muzycznej. – Zachwyceni sposobem, w jaki p. Hubert prowadził warsztaty w Czechowicach, zaprosiliśmy go do naszej parafii św. Stanisława z myślą, żeby pomógł naszej grupie udoskonalić warsztat muzyczny. Popracowaliśmy wspólnie, podszkoliliśmy się. Przerobił z nami kilka pieśni, pokazał, jak pracować różnymi technikami muzycznymi. W listopadzie ub.r. kilka osób z grupy pojechało do Krakowa na warsztaty, gdzie jednym z prowadzących był p. Hubert. Znał już nasze możliwości i wówczas zaproponował wzięcie udziału w „Drodze Krzyżowej sypanej piaskiem”. Przyjęliśmy to ze wzruszeniem i radością – mówi „Niedzieli” dyrygent grupy Joanna Wądrzyk. Zgodzili się właściwie bez zastanawiania.

W nawiązaniu do patrona

Grupa Muzyczna Totus Tuus posługuje w parafii św. Stanisława w Andrychowie już od 12 lat. Założył ją Sławomir Piekarski. Skupia głównie osoby dorosłe, które kiedyś należały do oazy młodzieżowej Ruchu Światło-Życie. Początkowo posługiwali bardziej grą na gitarze. Wykonywali akatysty do Matki Bożej i różne pieśni z akompaniamentem gitarowym. Z biegiem czasu pani Joanna zaczęła wprowadzać więcej głosów, składać je tak, by brzmiały jak w zapisie nutowym. Dzięki temu, że skończyła Studium Organistowskie w Lublinie, została dyrygentem grupy. W zeszłym roku wystąpili w kościele na koncercie pieśni wielkopostnych organizowanym przez miejscowy ośrodek kultury. – Wtedy do nas podszedł nasz ks. proboszcz Jan Figura i podpowiedział, że przydałaby się jakaś nazwa dla grupy. Myśleliśmy nad tym i ks. proboszcz wpadł na pomysł, żeby to było wezwanie papieskie „Totus Tuus”. Kard. Karol Wojtyła zainicjował powstanie naszej wspólnoty parafialnej. W 2011 r. zostały wprowadzone do naszej świątynie relikwie wówczas bł. Jana Pawła II. I od tego czasu co roku 22 października w jego wspomnienie obchodzimy odpust. Stał się on drugim świętym patronem parafii, a my cieszymy się, że możemy nosić w nazwie jego dewizę i też w ten sposób zawierzać się Maryi – wyjaśnia J. Wądrzyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

By przeżyć głębiej...

Totus Tuus głównie dba o piękno muzyki w liturgii. Od czasu do czasu występują wspólnie z innymi chórami czy zespołami na koncertach, przeglądach, szkolą się na warsztatach. Stale chcą się rozwijać, by w ten sposób przymnażać chwały Panu Bogu i służyć swojej wspólnocie parafialnej. W tym roku będzie można ich usłyszeć podczas Triduum Paschalnego i w Wielkanoc. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego wspólnie z Oazą Rodzin poprowadzą rozważania w Godzinie Miłosierdzia o godz. 15., a w 4. piątek Wielkiego Postu zaśpiewają w oryginalnym projekcie – „Drodze Krzyżowej sypanej piaskiem”. – Co roku w czasie wielkopostnym śpiewaliśmy podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej w parafii. Prowadziliśmy kilkakrotnie Drogę Krzyżową w Domu Pomocy Społecznej w Bulowicach. Teraz czujemy się bardzo zbudowani i dowartościowani, że tak znamienity artysta, dyrygent i kompozytor dostrzegł w nas potencjał i zaproponował współpracę w tym niezwykłym projekcie. Dla nas jest to forma nagrody za ten trud i całą 12-letnią pracę. Będziemy mogli wystąpić za znamienitymi artystami. Z jednej strony to duże wyróżnienie, a z drugiej – duże wyzwanie. Właściwie nie mamy wspólnych prób z artystami. Wszystko będzie odbywać się na żywo. Ciekawe jest też to, że w projekcie nie padnie żadne słowo mówione, nie będzie rozważań, ale śpiew, brzmienie i wizualizacja poszczególnych stacji sypanych piaskiem. Ludzie będą to oglądać na przygotowanym ekranie – wyjaśnia J. Wądrzyk. Precyzuje, że pieśni oraz sceny z Męki Pańskiej, które powstaną z piasku, mają pomóc wiernym w głębszym rozważaniu nad męką Pana Jezusa. – Nawet nie chodzi o to, by zachwycać się wizualizacją, ale o to, by przeżyć na nowo cierpienie Pana poprzez odbiór innej formy przekazu. Zazwyczaj słyszymy rozważania. Tutaj będziemy słyszeć dawne i nowsze pieśni oraz widzieć konkretny ruchomy obraz powstający na żywo z piasku. My sami, jako grupa, ćwicząc śpiew pieśni z dawnych wieków na potrzeby tego projektu, już wchodzimy głębiej w to nabożeństwo, uczymy się czegoś nowego i też jakby na nowo odkrywamy te teksty. Zależy nam, żeby tak zaśpiewać, aby wszyscy, którzy znajdą się w kościele, patrząc i słuchając, wzięli w tym udział, przeżyli Mękę Pańską poniekąd na nowo, inaczej, głębiej. By to było jedną wspólną modlitwą – precyzuje pani dyrygent.

Reklama

Ważna tajemnica

Jak zauważa Hubert Kowalski, okres Wielkiego Postu skupia człowieka na rozważaniu tajemnicy męki i śmierci Chrystusa. Inspiracją do stworzenia „Drogi Krzyżowej sypanej piaskiem” było jego pragnienie, aby pomóc szerokiemu gronu osób głęboko przeżyć i na nowo odkryć, jak ważna jest to tajemnica dla ludzkiego życia. – Pomysł tego projektu zrodził się przed kilku laty przez znajomość z Katarzyną Perkowską, która pięknie sypie piaskiem różne sceny i historie. Pomyślałem wtedy, że połączenie takiego charakterystycznego, zmiennego obrazu z muzyką może ciekawie wyrażać interesujące mnie prawdy. Przygotowanie do tego projektu jest wieloetapowe – zauważa H. Kowalski.

„Droga Krzyżowa sypana piaskiem” jest najczęściej wykonywana przez ICON Choir oraz kameralny skład ICON Orkiestra. W Andrychowie rolę chóru przejmie Grupa Muzyczna Totus Tuus. – Poznałem kilka śpiewających osób z tego zespołu parę lat temu podczas zajęć warsztatowych prowadzonych przeze mnie. Później zostałem poproszony, by popracować z całą grupą muzyczną. Widząc umiejętności, pasję i zapał chórzystów do wspólnej pracy, pomyślałem, że może warto by było zaangażować ich w większej formie artystycznej. Stąd też ich obecność i nasze wystąpienie w Andrychowie – dopowiada H. Kowalski.

Reklama

Odkrywanie Prawdy

W Andrychowie zaśpiewa również solistka Barbara Pospieszalska, której akompaniować będzie kontrabasista – Michał Bąk. Zagra zespół kameralny ICON Orkiestra. Na skrzypcach zagra koncertmistrz Mateusz Makuch, na fortepianie – H. Kowalski, który zadbał o orkiestrację utworów razem z Marcinem Pospieszalskim, a także zaaranżował utwory wspólnie ze wspomnianymi osobami. Sypać piaskiem będzie Katarzyna Perkowska z Pracowni Ikon Serca Jezusowego w Tarnowie Podgórnym k. Poznania. – Co roku w Wielkim Poście mam możliwość pokazywać tę charakterystyczną Drogę Krzyżową w różnych miejscach Polski. Nie pada w niej żadne słowo. Odbiorca spotyka się z nieustannie zmieniającym się obrazem i piękną muzyką opartą na tradycyjnych, polskich melodiach wielkopostnych. Cieszy mnie dobry odbiór słuchających i oglądających. Dynamiczny obraz i przejmująca muzyka wokalno-instrumentalna zaangażowana w przekaz historii o męce Chrystusa wciąga ludzi, otwiera ich i koncentruje nie tylko na aspekcie artystycznym, ale przede wszystkim na rzeczywistości duchowej – precyzuje H. Kowalski. I dodaje: – Rola muzyki w przekazie treści wiary i w życiu duchowym ludzi płynie z wielowiekowej tradycji oraz ma głębokie uzasadnienie biblijne. Nie sposób zatem jej nie wykorzystywać. Ludzie potrzebują doświadczać Piękna, a przez to często odkrywają Prawdę.

Wydarzenie odbędzie się 8 marca o godz. 19 w kościele św. Stanisława w Andrychowie. Wstęp wolny.

2024-02-27 11:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Braterstwo muzyki i krwi

W kościele św. Stanisława, biskupa i męczennika, w Andrychowie, 23 stycznia, kolędowała rodzina Pospieszalskich.

Muzycy zagrali materiał bożonarodzeniowy, który był m.in. emitowany na antenie polskiej telewizji. Ich występ wsparł swym śpiewem Zespół Pieśni i Tańca Andrychów. W rolę konferansjera wcielił się nestor rodu, Jan Pospieszalski, znany z programu „Warto rozmawiać”, a w latach 1976-1980 z występów w „Czerwonych gitarach”.

CZYTAJ DALEJ

Upamiętnienie Melchiora Teschnera

2024-04-28 20:58

[ TEMATY ]

koncert

Zielona Góra

Wschowa

Przyczyna Górna

Teschner

Krystyna Pruchniewska

koncert Cantus

koncert Cantus

Koncert odbył się w świątyni, w której przez ponad 20 lat pełnił posługę jako pastor Melchior Teschner, urodzony we Wschowie kompozytor i kaznodzieja.

Koncert poprzedziła wspólna modlitwa ekumeniczna. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Ziemi Wschowskiej we współpracy z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jadwigi Królowej. W kościele pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej należącym do parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie można było wysłuchać utworów skomponowanych przez Melchiora Teschnera.

CZYTAJ DALEJ

Jubileuszowy Dzień Wspólnoty w Czerwieńsku

2024-04-29 09:23

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Parafia Czerwieńsk

Jubileuszowy Dzień Wspólnoty

Waldemar Napora

Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła

Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła

Ruch Światło-Życie w ramach jubileuszu 50-lecia istnienia w diecezji zaprosił byłych oazowiczów na spotkanie w ramach Jubileuszowego Dnia Wspólnoty.

Jedno z kilku takich zaplanowanych spotkań odbyło się 27 kwietnia w parafii pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku. Rozpoczęło się Mszą św. w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. Jana Pawlaka, wieloletniego uczestnika i moderatora Ruchu. Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła. Przybyły także rodziny zainteresowane formacją w grupach oazowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję