Reklama

Sanktuaria

Płock: rozpoczęła się rozbudowa sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Nowy kościół, kaplica adoracji i wieża w miejscu pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie Kowalskiej, znajdują się w projekcie nowego sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. Rozpoczęła się rozbudowa i modernizacja miejsca związanego z rozwojem kultu Bożego Miłosierdzia.

[ TEMATY ]

sanktuarium

ADOLF HYŁA, „JEZU UFAM TOBIE”(XX WIEK). SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W KRAKOWIE-ŁAGIEWNIKACH/GRAZ

Po wielu latach przygotowań w Płocku rozpoczęła się gruntowna rozbudowa istniejącego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku 16 - w miejscu, gdzie 22 lutego 1931 r. w swojej celi św. siostra Faustyna Kowalska ujrzała po raz pierwszy Jezusa Miłosiernego. Rozbudowę poprzedziły prace związane z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji i koniecznej zmiany pierwszego projektu.

Na terenie sanktuarium powstanie nowy kościół, kaplica adoracji i wieża - w miejscu, gdzie znajdowała się cela św. s. Faustyny. Wieża będzie mierzyć 26 metrów, a architektonicznie będzie przypominać wieżę dawnej kolegiaty św. Michała (dziś jest to teren LO im. Marsz. St. Małachowskiego). Powierzchnia użytkowa nowego kościoła i kaplicy będzie wynosiła 2.500 m kw. Budowniczym zależy na tym, aby do tego wyjątkowego miejsca przybywało wielu pielgrzymów, dlatego powstanie również muzeum, sale spotkań i dom pielgrzyma. Cały obiekt po rozbudowie będzie najlepiej widoczne od ul. Piekarskiej, a nie jak obecnie od Starego Rynku.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku nazywane jest „Betlejem Miłosierdzia Bożego”. Jest to miejsce pierwszych i najważniejszych objawień Jezusa Miłosiernego, jakie otrzymała św. siostra Faustyna Kowalska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia 22 lutego 1931 r. Jezus, który polecił jej namalować obraz Miłosierdzia Bożego i zażądał ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego. W czerwcu 1950 r. decyzją Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie, zlikwidowano dom zakonny. Siostry przeniesiono do domu filialnego w Białej pod Płockiem, a budynki przejęło państwo. Siostry wróciły do płockiego klasztoru po 40 latach, w czerwcu 1990 r.

W związku ze wzrastającą liczbą pielgrzymów biskup płocki Stanisław Wielgus w dniu kanonizacji siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 r. podniósł kaplicę do godności sanktuarium. W 2009 r. został poświęcony kamień węgielny z Jerozolimy pod budowę nowego kościoła. Rozpoczęto wtedy prace przygotowawcze, w tym archeologiczne, do rozbudowy sanktuarium. Ostateczny projekt wykonał architekt Jacek Jaśkowiec z Ciechanowa. W 2015 r. rozpoczęła się rozbudowa tego miejsca, do końca roku mają potrwać prace podziemne.

2015-07-16 08:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drogowskazem ludzkości jest miłosierdzie

Niedziela świdnicka 17/2018, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Kraków

sanktuarium

bp Ignacy Dec

Ks. Grzegorz Umiński

Modlitwa pielgrzymów z diecezji świdnickiej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

Modlitwa pielgrzymów z diecezji świdnickiej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

Jesteśmy pełni ufności, gdyż drogowskazem dla nas jest Boże miłosierdzie – mówił bp Ignacy Dec, który przewodniczył 6 kwietnia Mszy św. podczas V Diecezjalnej Pielgrzymki do Sanktuarium św. Jana Pawła II i Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. W pielgrzymce uczestniczyło blisko pół tysiąca wiernych wraz z bp. Adamem Bałabuchem i 30 kapłanami.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję