Modlitwa za chorych i z chorymi
Jasna Góra, nie tylko w Światowy Dzień Chorego, jest miejscem niemalże ustawicznej modlitwy o łaskę zdrowia, siłę i moc dla wszystkich, którzy cierpią, a także za tych, którzy przychodzą im z pomocą. Wiele intencji mszalnych zawiera prośbę o uzdrowienie, ulgę w cierpieniu czy pomyślny przebieg operacji. Takie prośby zanoszone są również podczas Apelu Jasnogórskiego. Każdego roku przybywają tu tysiące chorych, cierpiących i ich rodziny, odbywają się pielgrzymki osób związanych ze służbą zdrowia, z ratownictwem medycznym i ruchem hospicyjnym. W tym roku po raz setny odbędzie się pielgrzymka służby zdrowia. Rozpoczęły ją w latach 30. XX wieku pielgrzymki lekarzy, które były kontynuowane nawet podczas okupacji. Od prawie 30 lat w okresie letnim organizowana jest Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych.
Reklama
Jasnogórscy pielgrzymi od wieków po dziś dzień, dają świadectwa odzyskiwania sił duchowych i fizycznych oraz nadziei. Jak podkreślił o. Melchior Królik, wśród cudów i łask zapisanych przez wieki w księgach nazywanych Liber miraculorum najwięcej jest tych wypraszanych przez ofiarowaną Mszę św. Dowodem doznanych łask są także liczne wota pozostawione w sanktuarium w postaci krzyży, różańców, kul ortopedycznych. Te, które wyrażają podziękowanie za otrzymane uzdrowienia, przedstawiają często wytłaczane ze srebrnej blachy ręce i nogi, oczy i uszy, usta i całe postacie ludzkie, zwłaszcza małych dzieci. Najstarsze uzdrowienie datowane jest na 1392 r. Jakub Wężyk, malarz z Litwy, doznał przywrócenia wzroku. Niektórzy uzdrowieni za wstawiennictwem Matki Bożej Częstochowskiej pragnęli resztę życia spędzić jak najbliżej Jej wizerunku, jak np. J. Burza, który w 1904 r. odzyskał wzrok na Jasnej Górze i do śmierci w 1914 r. bezinteresownie sprzątał dziedziniec klasztorny, traktując tę pracę jako wyraz wdzięczności za otrzymaną łaskę. Są też te mniej typowe dary, takie jak np. Zygmunta Mączyńskiego z 1935 r. kompozycja Mszy św. ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej, z zastrzeżeniem, by śpiewano ją wyłącznie na Jasnej Górze; było to wotum błagalne o zdrowie żony.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pielgrzymka parlamentarzystów polskich
Tradycyjnie w święto Ofiarowania Pańskiego przybyła pielgrzymka parlamentarzystów polskich. Po raz 35. na Jasnej Górze modliło się kilkudziesięciu przedstawicieli Sejmu i Senatu z różnych kół i klubów parlamentarnych. Jak zaznaczył ks. Andrzej Sikorski, duszpasterz parlamentarzystów i kapelan kaplicy sejmowej, pielgrzymka to przede wszystkim modlitwa za ojczyznę i polski parlament. – Widzimy, że Polska potrzebuje modlitwy, potrzebuje wyproszenia daru jedności, pokoju i zgody, zarówno w parlamencie, jak i w całym narodzie. Istotne jest, by szukać tego, co Polaków łączy, a nie tego, co ich dzieli – powiedział duszpasterz.
W homilii bp Piotr Jarecki zachęcał, by polityka stała się dla parlamentarzystów jedną z najszlachetniejszych form miłości bliźniego. Przypomniał, że nauka społeczna Kościoła katolickiego stanowi głębokie źródło mądrości i wiedzy, może pomóc we właściwym wypełnianiu misji posła czy senatora w duchu chrześcijańskim.
Na rozpoczęcie Mszy św. parlamentarzystów przywitał przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Życzył, by pielgrzymowanie i modlitwa zanoszona do Boga przez orędownictwo Królowej Polski przyczyniły się do jedności w naszej ojczyźnie i w świecie, by parlamentarzyści zawsze odkrywali prawdę, odważnie jej bronili oraz opowiadali się po stronie fundamentalnych praw i godności każdego człowieka.
Jasnogórski flesz
Reklama
• 11-13 lutego – nabożeństwo 40-godzinne (przed rozpoczęciem Wielkiego Postu);
• 16 lutego – pielgrzymka maturzystów diec. gliwickiej;
• 16-17 lutego – pielgrzymka wiernych tradycji łacińskiej;
• 16-18 lutego – rekolekcje bożogrobców;
• 17 lutego – pielgrzymka lekarzy częstochowskich.
• W każdą niedzielę Wielkiego Postu – Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym o godz. 16.15 w bazylice jasnogórskiej.
• W każdy piątek – Droga Krzyżowa w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o godz. 15, w kaplicy św. Józefa na tzw. Halach – o godz. 20.