Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Charytatywne kolędowanie z Janem Pawłem II

W kościele św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbył się Charytatywny Koncert Kolęd z Janem Pawłem II zorganizowany przez Fundację Gaudium et Spes.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 5/2024, str. IV

[ TEMATY ]

kolędowanie

Joanna Ferens

Halina Frąckowiak

Halina Frąckowiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolędy nie tylko należą do naszej historii, lecz poniekąd tworzą naszą historię narodową i chrześcijańską. Jest ich wiele, ogromne bogactwo. Od najdawniejszych, staropolskich, do tych współczesnych, od liturgicznych do pastorałek. Trzeba, żebyśmy tego bogactwa nie zagubili. Dlatego też życzę, abyście wszyscy, drodzy Rodacy, czy w kraju, czy też w Rzymie, czy gdziekolwiek na świecie, śpiewali kolędy, rozmyślali nad tym, co one mówią, nad całą ich treścią, i byście w nich odnajdywali prawdę o miłości Boga, który dla nas stał się Człowiekiem – tymi słowami naszego wielkiego Polaka, patrona parafii św. Jana Pawła II, wypowiedzianymi podczas spotkania z rodakami w Watykanie w 1996 r. rozpoczął się charytatywny koncert kolęd.

Poznać Papieża

Celem wydarzenia było wzbudzenie zainteresowania osobą i pontyfikatem Ojca Świętego Jana Pawła II oraz przekazywanie tradycji wspólnego kolędowania. Koncert miał również wymiar charytatywny, o czym informował ks. Krystian Bordzań, organizator wydarzenia i wikariusz parafii w Dubie. – To wydarzenie ma nam z jednej strony pomóc nawiązać wspólnotę pięknego kolędowania, ale z drugiej strony otworzyć nasze serca na to, aby pomóc w ratowaniu kościoła parafialnego w Dubie. Kościół jest w tym momencie w złym, wręcz opłakanym stanie, wymaga dużego remontu i nakładu finansowego, w związku z tym szukamy różnych sposobów i możliwości zdobycia środków, aby ten kościół mógł na nowo zabłysnąć swoim pięknem i jeszcze przez długie lata służyć tutejszym mieszkańcom. Stąd pomysł na charytatywny koncert kolęd, aby dać również możliwość mieszkańcom Biłgoraja i okolic wsparcia tego wyjątkowego dzieła. Chcemy także podziękować za to wsparcie właśnie poprzez koncert wielkiej artystki Haliny Frąckowiak, która do Biłgoraja przyjechała po raz pierwszy. Chcemy stworzyć atmosferę wspólnej radości, kolędowania, dzielenia się sobą i swoim czasem, przeżywania jeszcze w atmosferze świat Bożego Narodzenia – wyjaśniał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pomoc w remoncie kościoła

Podczas koncertu została przeprowadzona zbiórka na ratowanie XVIII-wiecznego drewnianego kościoła parafialnego w Dubie, w powiecie zamojskim. Potrzebujemy ponad 7 mln zł, aby nasz kościół uratować – tłumaczył ks. Witold Mikulski, proboszcz parafii w Dubie. – Nasz kościół to piękna perełka historyczna. Niektórzy nam doradzali, żeby ten kościół rozebrać i po prostu postawić nowy, ale dla mnie osobiście jest to nie do wyobrażenia i po takiej głębszej refleksji i rozważeniu wszystkich za i przeciw stwierdziliśmy, że faktycznie tak byłoby szybciej i łatwiej, ale historia by nam tego nie wybaczyła. Ten kościół przetrwał kampanię napoleońską, dwie wojny światowe, najazd bolszewików, gdy szli na Zamość, a jest także historia miejscowa. To właśnie tutaj ludzie się od wieków gromadzili i przeżywali wspólnie wszystkie burze dziejowe. Więc gdy przyjechał do nas na wizytację biskup ordynariusz Marian Rojek, który powiedział coś, co rzeczywiście oddaje klimat tego kościoła. Podkreślił, że właśnie ten drewniany kościół ma duszę. Więc w tym momencie zniszczenie go czy unicestwienie, zarówno jako zabytkowej perełki Zamojszczyzny, ale też jako miejsca nasiąkniętego konkretnymi losami ludzi to po prostu nie wchodzi w grę i zrobimy wszystko, aby go uratować. Ten kościół widział bardzo dużo rzeczy i był ich świadkiem, więc zniszczenie go byłoby wręcz grzechem – zaznaczył.

Tytułem wstępu

Na początku z krótkim występem zaprezentowała się Michalina Lipińska, uczestniczka XI edycji The Voice of Poland. Michalina jest absolwentką wokalistyki na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie oraz studentką II stopnia studiów na kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2020 r. była gościem odcinka świątecznego w programie W Pałacu Prezydenckim. Tworzy własną muzykę, a stylistyka, która jest jej najbliższa to pop, funky, jazz oraz soul.

Reklama

Wyjątkowy gość

Ulubione kolędy i pastorałki papieża Jana Pawła II zaśpiewała znana artystka, wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, Halina Frąckowiak. Zanim rozpoczęła solowe życie estradowe, współpracowała z takimi zespołami jak: Czerwono-Czarni, Tony, Tarpany oraz Drumlersi. Debiutowała na festiwalu w Opolu w 1968 r. W 2016 r., podczas koncertu „SuperPremiery” została laureatką nagrody Polskiego Radia i otrzymała Diamentowy Mikrofon. Jest trenerką w 5. edycji „The Voice Senior”. W rozmowie podkreślała, iż kolędy to jeden z ulubionych elementów jej repertuaru, więc tym bardziej cieszy się, że mogła wspomóc dzieło ratowania świątyni w Dubie. – Jest to naturalne, że jeśli mogę pomóc, to bardzo chętnie włączam się w tak piękne dzieło. Wspaniale jest, jeśli ludzie wspierają takie dzieła, szczególnie jeśli są to miejsca od wieków otoczone czcią i szacunkiem, stanowią punkt na mapie życia ludzkiego, do którego każdy chce wracać i właśnie tam się spotykać. Takie miejsca trzeba ratować, dlatego cieszę się, że również swoim koncertem mogłam przyczynić się do wsparcia tego dzieła – zaznaczyła.

Nasz patronat

Wydarzenie Charytatywny Koncert Kolęd z Janem Pawłem II bierze udział w programie Warto być Polakiem, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Sponsorem Koncertu jest Lubelski Węgiel Bogdanka – Mecenas kultury i sztuki na Lubelszczyźnie oraz Lasy Państwowe – Nadleśnictwa Zwierzyniec i Mircze. Koncert został dofinansowany ze środków Fundacji PGE. Patronat medialny na koncertem objęła „Niedziela Zamojsko-Lubaczowska”.

Ofiary na ratowanie parafialnego XVIII-wiecznego kościoła w Dubie można wpłacać na konto bankowe: Parafia Rzymskokatolicka Niepokalanego Poczęcia NMP, Dub 96, 22-435 Komarów-Osada. Nr konta: 06 9644 0007 2010 0054 1747 0003. Tytułem: Darowizna na realizację projektu: Ochrona dziedzictwa Kulturowego XVIII wiecznego kościoła parafialnego Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Marii Magdaleny w Dubie.

2024-01-30 11:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Królewski dar dla parafian

Niedziela bielsko-żywiecka 1/2020, str. 4

[ TEMATY ]

kolęda

kolędowanie

mirra

MR

Takich woreczków z mirrą przygotowano dla ks. M. Aleksego tysiąc

Takich woreczków z mirrą przygotowano dla ks. M. Aleksego tysiąc

Zapach kadzidła nie musi unosić się jedynie w kościele. Odczuwalny może być również w domu.

Z takiego założenia wyszedł ks. prał. Marcin Aleksy, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej i dla swoich wiernych przygotował z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego zestaw z mirrą, kredą i węgielkiem. Na tę okoliczność zakupił tysiąc takich paczuszek. Podobnie było w ubiegłym roku. Pomysł ten kapłan przeszczepił z miejsca swej wcześniejszej posługi – z bielskiej parafii św. Pawła Apostoła na Os. Polskich Skrzydeł. Tam był on realizowany nieprzerwanie przez 10 lat.

CZYTAJ DALEJ

Siedem słów Jezusa z krzyża - "Wykonało się"

2024-03-04 21:00

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

#NiezbędnikWielkopostny2024

Adobe Stock

W każdy wtorek i piątek Wielkiego Postu we współpracy z Duszpasterstwem Powołań - siostrami honoratkami, zapraszamy do wyruszenia we wspólną Drogę Krzyżową. Zapraszamy do wielkiej modlitwy za osoby zagubione w życiu - módlmy się o prawdziwą Bożą radość.

Stacja I. Jezus na śmierć skazany

Jezu, zostałeś postawiony przed wyrokiem śmierci. Śmierci w cierpieniu, poniżeniu, upokorzeniu, w ogromnym bólu. Byłeś człowiekiem takim jak my, czułeś wszystko to, co czują ludzie. Każda emocja, stan, wola nie były Ci obce. Jednak byłeś spokojny, nie krzyczałeś, nie protestowałeś, nie odpowiadałeś agresją. Może twój stan depresji to jak taki twój mały wyrok, cierpienie, strata, ból, beznadziejność, bezsensowność istnienia, ciągłe upadki. Jezu, proszę podpowiedz mi, jak mogę przełożyć to na moją codzienność. Twój spokój w takich sytuacjach, odpowiedź na agresję, dotykające mnie niesprawiedliwości. Zastanów się jak Ty reagujesz na swoje wyroki, decyzje, na które nie masz wpływu, przeciwności z którymi zmagasz się na co dzień?

CZYTAJ DALEJ

Francja po wpisaniu aborcji do konstytucji: Panie, zmiłuj się nad nami!

2024-03-05 14:44

[ TEMATY ]

aborcja

PAP/EPA/EMMANUEL DUNAND / POOL

Przedstawiciele Kościoła katolickiego we Francji w stanowczych słowach krytykują wczorajszą decyzję obu izb parlamentu o wpisaniu do konstytucji „swobody dobrowolnego przerwania ciąży”. Tym samym Francja stała się pierwszym państwem świata, w którego ustawie zasadniczej znalazło się prawo do aborcji.

Do konstytucji wpisano nowy paragraf w artykule 34. konstytucji o treści: „Ustawa określa warunki korzystania z przysługującej kobiecie swobody dobrowolnego przerwania ciąży”. Został on przyjęty większością głosów 92 proc. parlamentarzystów (780 za, 72 przeciw, 50 wstrzymujących się).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję