Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Opłatek osób niepełnosprawnych

W Tereszpolu odbyło się diecezjalne spotkanie opłatkowe dla osób chorych i z niepełnosprawnościami.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 4/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Tereszpol

Joanna Ferens

Spotkanie było okazją do podzielenia się opłatkiem

Spotkanie było okazją do podzielenia się opłatkiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie skierowane było do wszystkich, którzy zechcieli spędzić czas z osobami niepełnosprawnymi, a także ogólnie do chorych, którzy są zrzeszeni w naszym Stowarzyszeniu Chorych i Niepełnosprawnych Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Są wśród nas osoby, które nam pomagają, są wolontariuszami, rodziny osób niepełnosprawnych, a także parafianie, którzy chcieli przyjść, pomóc nam w przygotowaniach i po prostu spędzić razem czas, bo bardzo często takie osoby chore w szczególny sposób potrzebują towarzystwa drugiego człowieka – tłumaczył ks. Ireneusz Żyła, wikariusz parafii w Tereszpolu.

Znak obecności Chrystusa

– Niepełnosprawni i chorzy są znakiem Chrystusa pośród nas – podkreślał ks. Karol Jędruszczak, diecezjalny duszpasterz osób chorych i z niepełnosprawnościami. – Naszą tradycją jest, że co roku gromadzimy się na spotkaniu opłatkowym. Czujemy się wszyscy jak jedna wielka rodzina, dlatego chcemy się spotkać i wspólnie pomodlić się i pokolędować. Bardzo ważna jest dla nas obecność ze wszystkimi, abyśmy mogli wspólnie się cieszyć z narodzenia Chrystusa. Chcemy budować wspólnotę, dzielić się między sobą radością z przyjścia na świat Bożego Syna, składać sobie życzenia i spotkać się przy jednym stole. Chcemy się ubogacać swoją obecnością i tak jak w rodzinie po prostu być ze sobą. A osoby chore i z niepełnosprawnościami są wyjątkowym znakiem Chrystusa pośród nas, bo w nich jest On obecny w sposób szczególny, w ich cierpieniu, w życiowym doświadczeniu oraz w tym, że oni się nie poddają, ale widzą sens swojego cierpienia. Jeśli o tym będziemy pamiętali, to tym bardziej będziemy chcieli z nimi być, a oni będą nam co dzień głosić Chrystusa – wyjaśniał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyjątkowy charakter spotkania

Takie spotkania są dla nas bardzo ważne – zaznaczał Adam Strzęciwilk, jeden z uczestników. – Takie spotkania przede wszystkim dają wiele miłości, szczególnie nam, osobom z różnymi ograniczeniami. Dają nam również możliwość wyjścia niekiedy z czterech ścian, bo wiele takich osób z niepełnosprawnościami większość swojego życia spędza właśnie w tych przysłowiowych „czterech ścianach”. To jest wspaniała odskocznia od codzienności i dlatego takie spotkania są bardzo istotnym elementem dla budowania solidarności z osobami z ograniczeniami i otwierania swojego serca w stosunku do nich – tłumaczył.

Reklama

Być razem

W spotkaniu uczestniczyli także wolontariusze, na co dzień pomagający osobom niepełnosprawnym, m.in. podczas wczasorekolekcji. – Te osoby są dla nas jak rodzina. Ze względu na to chcemy w tym wyjątkowym czasie być z nimi, bo mamy możliwość się spotkać, wymienić się tym, co się u nas działo od ostatniego spotkania. Cieszymy się na ten wspólny czas po prostu – podkreślała wolontariuszka, Aleksandra Łasocha z Oseredka.

Spotkanie opłatkowe rozpoczęło się od Mszy św. sprawowanej w kościele parafialnym w Tereszpolu. Następnie uczestnicy przeszli do świetlicy w Tereszpolu-Zygmuntach, gdzie wsłuchali fragmentu Ewangelii o Narodzeniu Pańskim, połamali się opłatkiem i wspólnie kolędowali. Organizatorami wydarzenia były Duszpasterstwo Chorych i Niepełnosprawnych Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, parafia MB Częstochowskiej w Tereszpolu oraz panie z KGW Tereszpol Zygmunty.

2024-01-23 14:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakaz gry na organach w Wielkim Poście [Wideo]

2024-03-03 14:49

Materiał prasowy

- Wielki Post dla organistów to czas wyzwań. Wiąże się on nie tylko z repertuarem, ale troską, aby wierni dobrze przeżyli ten czas i przygotowali się do świąt Wielkanocnych - mówi Krzysztof Bagiński, w najnowszym podcaście "Organistów po godzinach" i pyta: - Czy w Wielkim Poście można grać na organach i czy taki stan był od zawsze? 

Po odpowiedź na to pytanie zapraszamy do oglądania i posłuchania podcastu pod linkiem poniżej, oczywiście pod patronatem medialnym Niedzieli Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

43 lata temu władze państwowe wydały zgodę na wznowienie „Niedzieli”

5 marca 1981 r. została wydana przez władze państwowe decyzja o wznowieniu działalności „Niedzieli”.

Kiedy 15 marca 1953 r. ukazał się ostatni numer „Niedzieli”, zamkniętej przez władze komunistyczne PRL-u, rozpoczął się okres zmagań o przywrócenie tygodnika. Zabiegano o to od momentu ukazania się ostatniego numeru. 8 maja 1953 r. Episkopat Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego przygotował memoriał do rządu PRL „Non possumus”, w którym bardzo zdecydowanie zaprotestował przeciwko niszczeniu przez władze PRL prasy katolickiej i wydawnictw katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Bp Mendyk: upominanie się o przywrócenie dobrego imienia ma sens

2024-03-05 12:44

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

flickr.com/episkopatnews

Bp Marek Mendyk

Bp Marek Mendyk

Od początku miałem przekonanie, że upominanie się o przywrócenie dobrego imienia ma sens. Że trzeba to zrobić, nie można się schować i uznać, że problemu nie ma. Jeśli ktoś popełnił przestępstwo, to powinien ponieść konsekwencje. Ale jeśli nie, to ma prawo do dobrego imienia i trzeba zrobić wszystko, aby mu pomóc w odzyskaniu należnej czci i godności - mówi w rozmowie z KAI bp Marek Mendyk. Biskup świdnicki został oczyszczony przez Stolicę Apostolską z zarzutów molestowania seksualnego osoby małoletniej.

Stolica Apostolska umorzyła postępowanie wobec biskupa świdnickiego z powodu "braku wiarygodnych i niepodważalnych dowodów" na dokonanie przestępstwa molestowania seksualnego osoby małoletniej.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję