Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Nasz ambasador w Watykanie

Wspomnienie o zmarłym biskupie Ryszardzie Karpińskim i jego nieocenionej pomocy podczas organizacji spotkań pielgrzymów z Zamościa z Janem Pawłem II.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 4/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Biskup Ryszard Karpiński

pl.wikipedia.org/ fot. Ryszard Hołubowicz

Bp Ryszard Karpiński (1935-2024)

Bp Ryszard Karpiński (1935-2024)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Księdza Ryszarda Karpińskiego poznałem jako kleryk Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Był lubiany przez kleryków, którzy chętnie słuchali jego opowieści o Wiecznym Mieście, Włoszech i innych krajach, które zwiedził. Stąd ze smutkiem żegnaliśmy go, gdy po dwóch latach wyjeżdżał do Rzymu, zachęcając nas, żeby przy okazji kiedyś tam go odwiedzić. Okazja nadarzyła się kiedy już jako młodzi kapłani we czwórkę udaliśmy się w lipcu 1978 r. samochodem do Rzymu na zaproszenie naszego kursowego kolegi ks. Stanisława Mojka (+ 2004), który po ukończeniu tamtejszych studiów był wychowawcą kleryków w seminarium lubelskim. Ks. Ryszard, wtedy już kapelan Jego Świątobliwości, czyli prałat, ucieszył się naszym przybyciem i poświęcił nam wiele czasu. Niestety pewnego dnia w Rzymie doszło do kolizji naszego samochodu z innym. Nie znając języka włoskiego znaleźliśmy się w trudnej sytuacji. Zawiadomiony o tym wydarzeniu ks. Ryszard przybył bardzo szybko na miejsce wypadku, załatwił lawetę, która zawiozła uszkodzony samochód do znajomego mu mechanika. Gdy ten zobaczył naszego 20-letniego Volkswagena tzw. „Garbusa”, to nie chciał uwierzyć że dojechaliśmy nim z Polski do Rzymu i stwierdził, że on nadaje się tylko na złom. Jednak dzięki perswazji księdza Ryszarda podjął się naprawy samochodu. W międzyczasie ks. prałat w zakładzie ubezpieczeniowym załatwił pieniądze na pokrycie kosztów naprawy samochodu, którym szczęśliwie powróciliśmy do Polski. Byliśmy bardzo mu wdzięczni za jego pomoc, stąd po powrocie do kraju korespondowaliśmy listownie.

Zamojscy pielgrzymi w Wiecznym Mieście

W 1978 r. na Tron Piotrowy wybrano ku wielkiej radości Polaków papieża Jana Pawła II. W liście przysłanym mi jesienią 1980 r. ks. Ryszard Karpiński zachęcał mnie usilnie bym zorganizował pielgrzymkę ludzi świeckich do Rzymu na spotkanie z papieżem, bo on na nich oczekuje, bo dotychczas z Polski przyjeżdżają tylko księża. Gdy pokazałam ten list mojemu proboszczowi Kolegiaty zamojskiej Jackowi Żórawskiemu, ten od razu zasugerował mi, żebyśmy taką pielgrzymkę wspólnie zorganizowali na co chętnie się zgodziłem i odtąd już on prowadził korespondencję z księdzem Ryszardem. Nawiasem mówiąc to władze komunistyczne nie wydawały wtedy łatwo paszportów na wyjazd ludzi świeckich do państw zachodnich, ponieważ wielu z nich tam pozostawało. Stąd też zorganizowanie naszej pielgrzymki nie był łatwe, ale udało się nam pokonać wiele trudności i w dniu 17 marca 1981 r. dziewięćdziesięciu ośmiu pielgrzymów z Zamościa, z księżmi z kolegiaty i wikariuszem parafii św. Krzyża w Zamościu ks. Januszem Romańczukiem, przybyło samolotem do Rzymu. Zapewne nie byłoby nas tam, gdyby nie wspomniana kolizja samochodowa w tym mieście trzy lata wcześniej! Ks. Ryszard Karpiński powitał nas z wielką radością. Zwiedziliśmy zabytki Rzymu, a także Monte Cassino, Neapol, Pompeje i Asyż. Uczestniczyliśmy w środowej audiencji w auli Pawła VI. Dzięki Ks. Ryszardowi naszą grupę usadowiono przy barierkach, stąd gdy przechodził Ojciec Św., to z każdym z nas przywitał się podając rękę, którą całowaliśmy z wielkim pietyzmem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Spotkania z namiestnikiem Chrystusa

W niedzielę 22 marca przybyliśmy na Plac św. Piotra, by wraz z pielgrzymami z całego świata i z Ojcem Świętym odmówić modlitwę „Anioł Pański”. Zostaliśmy przez niego zauważeni i pięknie powitani. Wszyscy byliśmy szczęśliwi, że został zrealizowaliśmy najważniejszy cel naszej pielgrzymki i za dwa dni powrócimy do Ojczyzny. Nieco zastanawiał mnie tajemniczy uśmiech ks. prał. Ryszarda Karpińskiego, który nas obserwował. Gdy w gronie kapłańskim spotkaliśmy się na obiedzie, to zdradził nam skrywaną tajemnicę, mianowicie że Ojciec Święty zaprasza naszą grupę jutro na Mszę św. w jego prywatnej kaplicy. Oniemieliśmy ze szczęścia. Ksiądz prałat nie chciał mówić o tym pozostałym pielgrzymom, żeby nie zakłócać im planowanego po popołudniu zwiedzania jakiegoś zabytku w Rzymie. Dowiedzieli się o tym wieczorem w kaplicy hotelu, w którym nocowaliśmy. Trudno jest opisać atmosferę, jaka wtedy zapanowała i ile wyrazów wdzięczności doznał ks. Karpiński.

Reklama

23 marca o godz. 6.50 weszliśmy do papieskiej kaplicy wraz z ks. Ryszardem. Ojciec Święty klęcząc, odmawiał brewiarz. Gdy go zakończył, to ciepłym głosem pozdrowił nas: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Msza św., której przewodniczył Namiestnik Chrystusa na Ziemi, była wielkim przeżyciem dla nas kapłanów jak i świeckich, którym papież osobiście udzielił Komunii św. Na zakończenie Mszy św. w ciepłych słowach przemówił do nas, dziękując nam za przybycie, podkreślając historię, rangę i piękno Zamościa, w którym jako kapłan i arcybiskup krakowski kilkakrotnie bywał.

Po zakończonej Mszy św. służba papieska skierowała nas do dużego pomieszczenia obok kaplicy, w którym ustawiliśmy się wzdłuż ścian. Ks. Żórawski podziękował Ojcu św. za spotkanie z nami i przekazał mu pamiątki związane z Zamościem, a Ojciec Święty ofiarował zamojskiej Kolegiacie dużych rozmiarów świecę, którą można zobaczyć w kaplicy Matki Bożej Odwachowskiej w katedrze zamojskiej. Następnie podchodził do każdego z pielgrzymów, a ks. Żórawski przedstawiał ich z imienia i nazwiska oraz pełniących funkcji. Ojciec Święty, bardzo radosny, zainteresował się każdym z nich, pytał o mężów, żony, dzieci, pracę itd. Niektórzy prosili Go o modlitwę w ważnych i trudnych dla nich problemach, a on ich pocieszał. Każdemu pielgrzymowi wręczył różaniec. Przy końcu audiencji Ojciec Święty mówił m.in.: „Pozdrówcie wszystkich chorych, ucałujcie dzieci i młodzież, i zanieście im moje błogosławieństwo”. Spoglądając zaś na ks. prał. Karpińskiego powiedział z uśmiechem: „Macie tu wspaniałego ambasadora”. Wszyscy pielgrzymi pełni wrażeń szczęśliwie wrócili do domów.

Reklama

W 1984 r. wziąłem udział w autokarowej pielgrzymce do Rzymu, którą organizował mój stryjeczny brat ks. Adam Galek dla pomocników w organizacji pieszych pielgrzymek na Jasną Górę z Lublina i Zamościa. Na modlitwę Anioł Pański z Janem Pawłem II udaliśmy się do letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo. Ojciec św. nas pozdrowił i po audiencji każdy z pielgrzymów mógł ucałować jego dłonie. Później na dziedzińcu pałacu zrobił z nami ogólne zdjęcie, dzięki znakomitemu „ambasadorowi”, ks. prał. Ryszardowi Karpińskiemu. W czasie spotkania z nami ksiądz prałat, jak zwykle, miał wiele do powiedzenia o Kościele powszechnym i Ojcu Świętym. Najbardziej zainteresowało nas jego barwne opowiadanie, jak na życzenie papieża, usmażył mu placki ziemniaczane. Niektórzy pielgrzymi z obydwu pielgrzymek nawiązali bliskie kontakty z ks. Ryszardem, które trwały przez wiele lat. Niestety, większość z nich zapewne już nie żyje.

Pomocniczy biskup lubelski

W 1985 r. ks. prał. Ryszard Karpiński został mianowany przez Stolicę Apostolską biskupem pomocniczym w diecezji lubelskiej, z dewizą „Podróżującym nieść pomoc”, której był zawsze wierny. Gdy dowiedział się, że w szpitalu zamojskim przebywa jakiś ksiądz, to przyjeżdżał żeby go odwiedzić. Przy tej okazji niekiedy składał mi wizytę, gdy mieszkałem w Zamościu. Przyjechał też na pogrzeb ks. Jacka Żórawskiego w 2007 r. Gdy przebywałem w szpitalu w Lublinie, również mnie odwiedził, dodając mi otuchy. Czasami prowadziliśmy ze sobą rozmowy telefoniczne, zwłaszcza z okazji jego imienin. Jednak w pewnym momencie jego telefon stacjonarny, którego tylko numer posiadałem, był głuchy. Dopiero później dowiedziałem się że bp. Ryszard zmienił miejsce zamieszkania, a później z bólem przyjąłem wiadomość o jego ciężkiej chorobie, a następnie śmierci. Jak tu nie zgodzić się z kapłanem-poetą, który nam przypomina: „Śpieszmy się kochać ludzi; tak szybko odchodzą zostaną po nich buty i telefon głuchy”. Mam nadzieję, że bp Ryszard, który zawsze spieszył, by „podróżującym nieść pomoc”, dla tych, którzy mieli szczęście go poznać będzie także „ambasadorem” przed majestatem Najwyższego.

2024-01-23 14:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niósł pomoc ludziom w drodze

Niedziela lubelska 2/2024, str. I

[ TEMATY ]

Biskup Ryszard Karpiński

Katarzyna Artymiak

Ksiądz Biskup Ryszard Karpiński (1935-2024)

Ksiądz Biskup Ryszard Karpiński (1935-2024)

Ksiądz Biskup Ryszard Karpiński zmarł 5 stycznia w Lublinie. Przeżył 88 lat, w tym 64 w kapłaństwie i 38 w biskupstwie.

Zawsze serdeczny i uśmiechnięty bp Ryszard Karpiński całe życie związany był z Kościołem w Lublinie. Urodził się 28 grudnia 1935 r. we wsi Rudzienko w parafii Michów; kształcił się w liceum biskupim i seminarium duchownym w Lublinie oraz na KUL. 19 kwietnia 1959 r. przyjął święcenia kapłańskie w katedrze, której później był proboszczem. Przez niemal cztery dekady biskupiej posługi (od września 1985 r.), której przyświecało zawołanie Viatoribus fer auxilium („Nieś pomoc ludziom w drodze”), gorliwie głosił słowo Boże i sprawował sakramenty podczas niezliczonych wizytacji i uroczystości. Jak w komunikacie o zmarłym pasterzu napisał abp Stanisław Budzik, „całe jego życie kapłańskie i biskupie było nacechowane apostolskim dynamizmem; budował wspólnotę wśród kapłanów i wiernych, wnosił optymizm w każde spotkanie, był gościnny i chętnie przebywał w gościnie”.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego: Kościół nie udźwignie finansowania nauki religii w parafiach

2024-03-04 15:12

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

Episkopat News

Bp dr hab. Wojciech Osial

Bp dr hab. Wojciech Osial

Jeśli rząd zredukuje religię do jednej godziny tygodniowo, Kościół nie udźwignie ciężaru sfinansowania drugiej godziny w parafiach. Pracę i utrzymanie mogą też stracić katecheci. To wpłynie bardzo negatywnie na ich osobiste życie i losy ich rodzin - mówi w wywiadzie dla KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. W rozmowie odnosi się do planów resortu edukacji w sprawie lekcji religii oraz tłumaczy jak Kościół może zahamować rezygnację młodzieży z tych zajęć.

Łukasz Kasper (KAI): Jakimi zagadnieniami podejmowanymi na forum Konferencji Episkopatu Polski zajmuje się Komisja Wychowania Katolickiego?

CZYTAJ DALEJ

Misterium Męki Pańskiej w Rędzinach

2024-03-05 09:52

[ TEMATY ]

misterium Męki Pańskiej

zaproszenie

Rędziny

kościół św. Otylii

Karol Porwich/Niedziela

Parafia św. Otylii w Rędzinach zaprasza wszystkich pragnących zgłębiać tajemnicę śmierci Chrystusa na Misterium Męki Pańskiej, które odbędzie się 15 marca o godz. 19 w naszym kościele parafialnym.

Do Boga powrócić może każdy człowiek, nawet z bardzo krętej drogi widać światło Boże. Przygotujmy swoje wnętrza na cud Wielkiej Nocy. Wielki Post to szczególny czas. Ufamy, że przedstawienie Męki naszego Pana pomoże nam zanurzyć się w Nim do głębi. Serdecznie zapraszamy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję