Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 50/2023, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bądźmy solidarni z chrześcijanami w Ziemi Świętej

Wyjątkowo w tym roku już od początku Adwentu w bastionie św. Barbary można obejrzeć bożonarodzeniową szopkę, wyrzeźbioną w ponad 300-letnim drewnie oliwkowym przez chrześcijan z Betlejem. Jest znakiem pamięci o chrześcijanach żyjących na terytoriach ogarniętych wojną czy zmagających się z jej materialnymi skutkami. Odwiedzając Jasną Górę, można duchowo i materialnie włączyć się w akcję papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie – „S.O.S. dla Ziemi Świętej”. Jej celem jest pomoc ekonomiczna i solidarność z chrześcijanami – mieszkańcami Izraela i Palestyny, którzy zwłaszcza w związku z eskalacją konfliktu znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Ojciec Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry, zachęca, by pielęgnowany przez Polaków zwyczaj pustego miejsca przy wigilijnym stole dla potrzebującego wędrowca stał się okazją do szczególnego zaproszenia cierpiących chrześcijan. – W tym roku przybyszem, który skorzysta z pustego miejsca, niech będzie chrześcijanin z Bliskiego Wschodu. Przez gest zakupu świątecznej dekoracji, owocu pracy jego rąk, będzie to zaproszenie konkretnej osoby do naszego stołu, by podzielić się z nią pokojem i radością z narodzin Jezusa Chrystusa – powiedział paulin.

Reklama

W ramach akcji „S.O.S dla Ziemi Świętej” można kupić wyroby wykonane z drewna oliwnego w Betlejem przez rodziny chrześcijańskie, m.in. szopki, ozdoby świąteczne i różańce. – Wojna odebrała naszym braciom chrześcijanom w Ziemi Świętej pracę. Oni chcą pracować, a gdy kupujemy ich rękodzieło, pomagamy zatrzymać w Betlejem ostatnich świadków Chrystusa – uwrażliwia ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„List z Domu Matki” ma 40 lat

Choć na początku próbowały je zdławić niechęć Urzędu Bezpieczeństwa, cenzura czy ograniczenia w dostawach papieru, to pismo ukazujące życie Jasnej Góry przetrwało. Idea czasopisma Jasna Góra narodziła się w ramach świętowania jubileuszu 600-lecia częstochowskiego sanktuarium, a w formie papierowej ukazało się ono rok później – w 1983 r. Od 40 lat dociera do rzeszy Polaków w kraju i za granicą. Z tej okazji na Jasnej Górze odbyło się dwudniowe sympozjum. Stało się ono okazją do przyjrzenia się dorobkowi pisma, a także stanowiło forum wymiany doświadczeń czytelniczych.

Ojciec Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów, zauważył, że choć na przestrzeni lat zmieniały się okoliczności wydawania czasopisma, to pozostało ono wierne ideałom i celom, które dały jego podwaliny. Tak jak samo sanktuarium od początku było nierozerwalnie związane z dziejami naszej ojczyzny, było „miejscem lepszego wyczucia pulsu Polski, ośrodkiem jedności, siły i prawdy”, tak na łamach czasopisma Jasna Góra widoczne są dwa nurty – maryjność i patriotyzm.

Reklama

Mimo trudnych początków pismo przetrwało, zdołało się także utrzymać w czasach pandemii. Kolejnymi redaktorami byli paulini: o. Rufin Abramek, o. Zachariasz Jabłoński, o. Dominik Krzysztof Łuszczek, o. Kazimierz Maniecki, o. Robert Jasiulewicz, o. Tomasz Leśniewski. Obecny redaktor naczelny – o. Grzegorz Prus wyraża nadzieję, że wciąż jest miejsce na wydawnictwa papierowe. W ciągu 40 lat pismo pozostało wierne zasadniczym założeniom, zawartym w tekście programowym pierwszego redaktora naczelnego, by Jasna Góra była „listem, który przychodzi z Domu Matki Narodu z wieściami o tym, co słychać we wspólnym Domu Polaków”.

Jasnogórski flesz

• 13 grudnia – Dzień Modlitw za Ofiary Stanu Wojennego; Msza św. za ojczyznę o godz. 15.30;

• 16 grudnia – koncert w ramach Jasnogórskich Wieczorów Organowych; sobotni wykład maryjny;

• 16-24 grudnia – Nowenna do Dzieciątka Jezus; Msza św. o godz. 18.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

2023-12-05 13:57

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Pielgrzymka” 14 kopii wizerunków Maryi z białoruskich sanktuariów dotarła na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Białoruś

BPJG

Na Jasną Górę przybyła wyjątkowa "pielgrzymka" - to 14 kopii najsłynniejszych wizerunków Maryi czczonych w białoruskich sanktuariach. Ikony od 2021 r. peregrynują po Białorusi w intencji pokoju i jedności narodu białoruskiego. Jutro na głównej Sumie odpustowej o godz. 11.00 odbędzie się poświęcenie kopii Jasnogórskiego Obrazu, która dołączy do pielgrzymujących wizerunków Matki Bożej.

- Liczba tych ikon rozrastała się przez cały czas. Obecnie jest ich 14 i mamy nadzieję, że w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski będzie poświęcona 15 kopia obrazu i Matka Boża Częstochowska wyruszy dalej w drogę, po naszych parafiach po Białorusi - powiedział ks. Stanisław Staniewski, redemptorysta, proboszcz parafii św. Łukasza i Marcina w Mińsku na Białorusi.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV modlił się przy grobie papieża Franciszka

2025-11-03 21:44

Vatican Media

W poniedziałek wieczorem Papież Leon XIV odwiedził bazylikę Santa Maria Maggiore, w której modlił się przy grobie papieża Franciszka, a potem przed ikoną Maryi – Salus Populi Romani. O wizycie poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Wojciech Rogacin - Watykan
CZYTAJ DALEJ

Kard. Semeraro: dlaczego Newman wybrał oratorium Filipa Neri?

2025-11-04 20:21

[ TEMATY ]

oratorium

doktor Kościoła

Św. John Henry Newman

św. Filipa Neri

Vatican Media

Popiersie i relikwie Johan Henry'ego Newmana

Popiersie i relikwie Johan Henry'ego Newmana

W Rzymie, w macierzystym kościele Oratorium św. Filipa Neri odprawiono Mszę dziękczynną za ogłoszenie św. Johna Henry’ego Newmana doktorem Kościoła. Liturgii przewodniczył kard. Marcello Semeraro. W homilii zastanawiał się nad duchowym pokrewieństwem nowego doktora Kościoła i założyciela oratorianów. Dlaczego Newman po swej konwersji wstąpił właśnie do tego zgromadzenia i obrał św. Filipa za duchowego przewodnika?

Kard. Semeraro przypomniał, że Newman długo się zastanawiał nad swą przyszłością w Kościele katolickim i rozważał wiele różnych opcji. Ostatecznie zdecydował się na oratorium, ponieważ pociągał go duchowy urok św. Filipa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję