Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Widzę pokolenia świętych

W wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych odbył się wieczór uwielbienia Boga w Jego Świętych i Błogosławionych.

2023-11-14 13:55

Niedziela zamojsko-lubaczowska 47/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Łukowa

Ks. Wiesław Banaś

Korowód „Świętych” przeszedł na miejscowy cmentarz

Korowód „Świętych” przeszedł na miejscowy cmentarz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed ołtarzem soborowym, dekoracja; płonące lampiony, wśród kwiatów relikwie (św. Jana Pawła II, św. Antoniego, św. Józefa Bilczewskiego, bł. Stefana Wyszyńskiego, bł. Zygmunta Pisarskiego, świętych Dzieci z Fatimy: Franciszka i Hiacynty, św. Izydora, św. Maksymiliana Kolbe). W centrum dekoracji napis: „Widzę pokolenia świętych”, pod nim wolne miejsce. Mimo wieczornej pory kościół wypełniony wiernymi, w tym młodzież i dzieci. Wikariusz ks. Artur Łakomy wygłosił konferencję o świętych. Przywołał naukę Soboru, w KKK czytamy: „wszyscy chrześcijanie jakiegokolwiek stanu, zawodu powołani są do pełni życia chrześcijańskiego... Wszyscy są powołani do świętości”. W dalszej części przypomniał, że „nikt z nas nie urodził się świętym. Świętym się człowiek staje.... Święty to człowiek, który odkrył, że wiara to droga do Boga”.

Uklęknąć przed Bogiem

Wystawieniem Najświętszego Sakramentu w monstrancji, rozpoczął się Wieczór uwielbienia. Po chwili ciszy zespół młodych przy wtórze gitary i skrzypiec zaintonował pieśń „Wzywam Cię, Duchu przyjdź”. Następnie zostały przedstawione na slajdach postacie świętych i ich droga do świętości. Komentator przypominał, że byli i są aktualnym przykładem dla nas. Każdy z nich w sobie niepowtarzalny sposób osiągnął laur świętości. Wszystkich łączy cześć do Eucharystii. Wygaszone światła świątyni, przedstawione kolejne postacie i wyśpiewana cześć Bogu w jego świętych, dodawały podniosłego uroku spotkaniu. Prośba o wstawiennictwo za nami, za czasami i okolicznościami, w których przyszło nam żyć. Trzeba powiedzieć, że dzisiejszemu światu, Polsce potrzeba nowych świętych i błogosławionych. Aby uchronić zwłaszcza młodzież przed zepsuciem i zniewoleniem – negacją świętości. Ale też i dla przyszłości, aby rodzina, Kościół były Bogiem silne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oni są wśród nas

Po udzieleniu błogosławieństwa w kościele, uformowała się procesja. Dzieci ubrane w stroje danego świętego niosły poszczególne relikwie świętych i błogosławionych. Mimo niewielkiego deszczu, wszyscy chcieli iść w procesji i udali się przy wtórze Litanii do wszystkich świętych, na cmentarz grzebalny. Uczestnicy szli za krzyżem, w otoczeniu młodzieńców z płonącymi pochodniami, wielu szło z zapalonymi świecami. Na cmentarzu krótka modlitwa wdzięczności za przodków, którzy przekazali nam wiarę, wśród których, jak wierzymy, jest też wielu świętych. Uwielbienie świętych, przywołanie ich wstawiennictwa. Jest znakiem wiary w to, że oni żyją wśród na nas, wstawiają się za nami u Boga. Ta prawda staje przed nami zwłaszcza w Uroczystość Wszystkich Świętych. Zapada w pamięć.

Zachęta do refleksji

Podczas nabożeństwa usłyszeliśmy słowa: „Najświętszy Sakrament dawał im siłę i moc stania się świętymi i błogosławionymi”. Patrząc na miejsce wolne przed Najświętszym Sakramentem – można powiedzieć, że jest zachętą dla wszystkich: jak i dzięki czemu człowiek staje się świętym. Wspominane postacie świętych są zachętą wtedy, gdy posiadane relikwie odbierają należną cześć. A to wolne miejsce czeka na ciebie i na mnie, których świętość winna być wyzwaniem. Kolejne następujące po sobie dni listopada w naszej tradycji są czasem wzywania świętych, jak i rozważania rzeczy ostatecznych. Przed każdym z nas otwarte podwoje szczęśliwej wieczności, jedyna rada: świętym trzeba być już tu na ziemi. Pomyśl: nie jesteś byle kim! Na świętą pamięć zasługujemy dobrym, godnym i szlachetnym życiem! Refleksja nad życiem wiecznym daje lepszą jakość życia doczesnego, prowadzi do życia wiecznego.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia Łukowa świętuje

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Łukowa

Katarzyna Dobrowolska

120 lat temu został poświęcony kościół pw. Przemienia Pańskiego w Łukowej, wybudowany w l. 1899-1901.

31 maja bp Jan Piotrowski będzie sprawował w kościele dziękczynną Mszę świętą i udzieli sakramentu bierzmowania 44 młodym.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: Sąd uchylił wyrok uniewinniający oskarżonego o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego

2023-12-01 08:54

[ TEMATY ]

sąd

abp Marek Jędraszewski

Adobe.Stock.pl

Sąd Okręgowy w Poznaniu uchylił w czwartek wyrok uniewinniający Marka M. osk. o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego i skierował sprawę do ponownego rozpoznania przez sąd niżej instancji. Decyzja ta oznacza, że proces Marka M. będzie się toczył od początku przed sądem rejonowym.

Sprawa dotyczy wydarzeń z sierpnia 2019 r. Podczas wyborów Mr Gay Poland w Poznaniu Marek M. jako drag queen Mariolkaa Rebell wystąpił z dmuchaną lalką, która miała doczepione do głowy zdjęcie abp. Marka Jędraszewskiego. Z ustaleń prokuratury wynikało, że przy słowach odtwarzanej piosenki "...zabiłam go", mężczyzna zasymulował podcięcie nożem gardła duchownego, a dla spotęgowania efektu miał wykorzystać sztuczną krew. Stołeczna prokuratura oskarżyła Marka M. o publiczne nawoływanie do zabójstwa duchownego, znieważenie arcybiskupa Kościoła rzymskokatolickiego i innych osób tego wyznania oraz o nawoływanie do nienawiści na tle różnic wyznaniowych. Zarzucane mężczyźnie czyny zagrożone są karą do trzech lat pozbawienia wolności.

CZYTAJ DALEJ

„Psalmy Pokoju i Dziękczynienia” - koncert w hołdzie rodzinie Ulmów w Rzymie

2023-12-01 16:19

[ TEMATY ]

Rzym

koncert

rodzina Ulmów

Vatican News

Ulmowie

Ulmowie

6 grudnia w Audytorium Conciliazione w Rzymie odbędzie się koncert dziękczynny za błogosławioną Rodzinę Ulmów. Zostaną zaprezentowane utwory w ramach cyklu „Psalmy Pokoju i Dziękczynienia”, które zostały skomponowane na zamówienie Fundacji SOAR przez takich twórców jak: Zbigniew Książek, Michał Zabłocki, Jerzy Łysiński, Bartek Gliniak, Piotr Rubik, Golec uOrkiestra i Michał Jurkiewicz.

Bogdan Romaniuk, pomysłodawca i organizator Festiwalu Psalmów Dawidowych powiedział Radiu Watykańskiemu, że będzie to wyjątkowy koncert, w wyjątkowym miejscu.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję