Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Śpiewamy dla Was

Chór parafii św. Jana Nepomucena i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury świętuje w tym roku jubileusz 125-lecia swojego istnienia.

2023-11-14 13:55

Niedziela zamojsko-lubaczowska 47/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Frampol

Joanna Ferens

Frampolski chór w dniu jubileuszu

Frampolski chór w dniu jubileuszu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncert jubileuszowy, podczas którego chórzyści zaprezentowali cały przekrój swojego repertuaru, odbył się we frampolskim kościele.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła Msza św., którą w intencji chórzystów sprawował i słowo Boże wygłosił ks. dr hab. Krzysztof Grzesiak, dyrektor Archidiecezjalnego Studium Organistowskiego w Lublinie. – Przyzywajmy dziś orędownictwo św. Cecylii, patronki takiej muzyki, która uwzniośla ludzkie dusze i pomaga człowiekowi w najbardziej intymnej rozmowie ze Stwórcą. Polecajmy za jej wstawiennictwem Panu Bogu frampolski chór i wszystkich muzyków kościelnych. Niech nasza pasja i nasza posługa prawdzie, dobru i pięknu będą swoistym znakiem sprzeciwu wobec tego, co we współczesnej muzyce jest moralnie deprawujące i zagrożone przez wiele niebezpieczeństw. Prośmy gorąco o błogosławieństwo i ustawiczną opiekę nad nami i nad wszystkim co czynimy. A wy macie się czym szczycić, macie co kontynuować i macie na czym budować. Życzę wam i waszemu chórowi, aby to, co tworzycie dzisiaj i będziecie tworzyć jutro było dla następnych pokoleń, mieszkańców tej ziemi źródłem wielkiej satysfakcji, dumy i twórczej inspiracji – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czas wdzięczności

Wszystkich zebranych na uroczystości witał proboszcz, ks. Tadeusz Bastrzyk. – Gromadzimy się dzisiaj, aby dziękować Panu Bogu, bo jest za co. Nasz chór parafialny ma już 125 lat, a niewiele jest takich chórów, które ze względu na trudne, wojenne czasy przetrwały do dnia dzisiejszego. Dziękujemy za te 125 lat obecności. Witam wszystkich, władze samorządowe, sympatyków i sponsorów chóru, naszych parafian i gości. Wsłuchajmy się dziś w nasz chór, który podczas koncertu będzie dziękował Panu Bogu i chwalił Go za wszelkie otrzymane przez lata łaski. Pragnę podziękować wszystkim, którzy przez te wszystkie lata sprawili, że ten chór mógł trwać, rozwijać się, stawać się coraz lepszy – zaznaczył.

Bogata historia

Historię chóru przypomniał jeden z jego członków, Janusz Dworak. – Chór został założony w 1898 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii ks. Józefa Żyszkiewicza. Prowadzenie tego czterogłosowego mieszanego zespołu zostało powierzone organiście Michałowi Kochańskiemu. W kolejnych latach (1911-1939) chór współpracował z organistami: Piotrem Podobińskim i Józefem Czerwieńcem. Okres niezwykle owocnej pracy chóru został przerwany wybuchem II wojny światowej i wznowiony po wojnie w roku 1947. W tym czasie z zespołem pracowali następujący organiści: Edmund Borzęcki, Józef Żyszkiewicz, Bolesław Cichocki, Józef Królik, Tomasz i Piotr Koper. W roku 1993 dyrygentem chóru został Włodzisław Jasiński, który jako pierwszy nie był organistą frampolskiej parafii. Po śmierci Jasińskiego chór przejęła Anna Kajdzik (2008). W 2009 r. patronat nad chórem objął burmistrz Frampola – Tadeusz Niedźwiecki. W kolejnych latach dyrygentami chóru byli: Zbigniew Biliński, Paweł Stelmach i ponownie Anna Kajdzik. Obecnie chórem dyryguje Ewelina Wójcik. Chór mieszany parafii św. Jana Nepomucena i MGOK we Frampolu w swoim dorobku artystycznym posiada liczne nagrody i wyróżnienia. Aktywnie uczestniczy w życiu parafii, jak i gminy, uświetniając swoim śpiewem wszystkie ważne uroczystości, dlatego w swoim repertuarze posiada utwory zarówno religijne, jak i świeckie. Zespół bierze również udział w corocznych koncertach: cecyliańskich w Biłgoraju, maryjnych w Goraju, pieśni pokutnej i pasyjnej w Korytkowie Dużym oraz kolędowych, których sam jest gospodarzem od wielu lat. Grupa śpiewaków obecnie liczy 28 osób – wyjaśnił.

Reklama

Pasja połączona z pracą

Z gratulacjami i podziękowaniami do chórzystów zwrócił się m.in. burmistrz Frampola Józef Rudy. – Przeżywamy dziś bardzo wzniosłą uroczystość i osobiście przeżywam ją z dumą i satysfakcją. Od 20 lat mam przyjemność obserwować państwa rozwój i nie sposób nie zauważyć, że poziom chóru jest naprawdę bardzo wysoki. Kultywujecie państwo piękną tradycję poprzednich pokoleń chórzystów na chwałę Bogu i ludziom, czego wam serdecznie gratuluję. Widać tutaj ogrom włożonej pracy, ale też i wielką pasję w każdej wykonywanej przez was pieśni. Wnosicie wspaniałe piękno i wyjątkowość w życie parafii, jak również w życie społeczne i kulturalne naszej gminy. Jestem dumny, że w naszej gminie mamy tak wyjątkowy chór i życzę państwu kolejnych owocnych, pełnych pasji i radości lat działalności – życzył.

Reklama

Świadectwo dyrygenta

O swojej działalności we frampolskim chórze mówiła w rozmowie dyrygent Ewelina Wójcik. – W tym roku przeżywam już 5-lecie działalności we frampolskim chórze. Przed pięcioma laty zwerbowała mnie tutaj znajoma pielęgniarka i choć na początku miałam wiele obaw i nie byłam zachwycona tym pomysłem, to dziś wiem, że była to bardzo dobra decyzja. Przyzwyczaiłam się do nowych warunków pracy i działam dalej. Z pewnością chór jest dla mnie wspaniałą odskocznią i jak jestem na próbie lub na scenie z chórem to mój umysł wyłącza się na wszystkie inne sprawy. Łączę tutaj wszystkie swoje życiowe pasje, a muzyka jest we mnie od dziecka, gdyż pierwsze śpiewy zaczynałam już w przedszkolu, później przyszła szkoła muzyczna, potem studia na kierunku edukacja muzyczna ze specjalizacją dyrygentury, także muzyka jest od zawsze obecna w moim życiu i nie wyobrażam sobie, aby mogło być inaczej. A żeby być dyrygentem trzeba mieć to „coś”. Dyrygent nadaje tempo, z niego płynie cała ekspresja, a członkowie chóru „czytają” wszystko z mojej twarzy i mojego gestu – tłumaczyła.

Działamy dla społeczności

Nasz chór jest bardzo aktywny i zaangażowany w życie lokalnej społeczności – mówił Antoni Papierz. – Chór jest bardzo stary, a ja śpiewam w nim od 14 lat i jest to moja miłość i największa pasja. Chcę się spotykać z kolegami i koleżankami, rozwijać tradycję tego chóru, kultywować ją, uczestniczyć we wszystkich spotkaniach i wyzwaniach, jakie chór podejmuje, a są to, m.in. święta narodowe, oprawa Mszy św., koncerty wyjazdowe, śpiewamy również dla naszej lokalnej społeczności. Śpiewamy różne utwory, przekrój jest bardzo duży. Ciekawostką jest, iż w naszym chórze mamy przygotowaną specjalną oprawę Mszy św. żałobnej i często uczestniczymy w tych smutnych okazjach, nadając swoim śpiewem dostojeństwa i odpowiedniego pożegnania danej osoby. Dla mnie jest to wspaniała odskocznia od codzienności, realizuję w chórze swoje pasje, ambicje i zamierzenia. Śpiewanie jest wciąż w mojej duszy i tutaj się uzewnętrzniam. Daje mi to nawet wymianę światopoglądów podczas naszych spotkań, a także wciąż mnie rozwija – podkreślał.

Chór parafii św. Jana Nepomucena i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury pod dyrekcją Eweliny Wójcik wystąpił z jubileuszowym koncertem, przy akompaniamencie organowym Tomasza Bębenka, organisty parafii św. Michała Archanioła w Zamościu. Na zakończenie przedstawiciele władz samorządowych oraz zaprzyjaźnionych chórów z powiatu biłgorajskiego złożyli na ręce chórzystów życzenia i gratulacje.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Męski różaniec

W kościele św. Jana Nepomucena we Frampolu odbył się męski różaniec - spotkanie zorganizowane przez Duszpasterstwo Mężczyzn Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Myślą przewodnią rozważań tego wydarzenia stały się słowa s. Łucji dos Santos: „Nie ma w życiu problemu, którego by nie można było rozwiązać za pomocą różańca”.

CZYTAJ DALEJ

Czy naprawdę spotykasz w swojej modlitwie Boga?

2023-11-29 19:00

[ TEMATY ]

adwent

#NiezbędnikAdwentowy

#NiezbędnikAdwentowy2023

pl.wikipedia.org

"Z życia Maryi-Nawiedzenie" - obraz Giotto di Bondone w Kaplicy Scrovegnich

Te rozważanie mają być pomocą w przeżywaniu Adwentu — niekoniecznie tylko w Adwencie, ale w każdym czasie, gdy zechcesz odnowić w sobie chrześcijańską postawę oczekiwania.

„W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę.”

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

2023-12-01 16:27

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niepokalane Poczęcie

Hołd z kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Na Jasnej Górze będzie to czas wyjątkowego dziękczynienia za modlitwę Apelu Jasnogórskiego w przypadającą dokładnie tego dnia 70. rocznicę jego powstania. Szczególnym wyrazem łączności jasnogórskiego sanktuarium z Ojcem Świętym będzie "Hołd z kwiatów" przed figurą Niepokalanej. W południe każdy, kto opowiada się za życiem, będzie mógł uderzyć w dzwon „Głos Nienarodzonych”.

Hołd z kwiatów

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję