Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Patronka muzyki kościelnej

Święty Augustyn powiedział, że „Kto śpiewa ten dwa razy się modli” – słowa te doskonale wskazują na to, że muzyka i śpiew mogą być, a w zasadzie są nieodłącznym elementem liturgii.

2023-11-14 13:55

Niedziela zamojsko-lubaczowska 47/2023, str. I

[ TEMATY ]

św. Cecylia

Grażyna Kołek

Obraz św. Cecylii z kościoła parafialnego w Starym Zamościu

Obraz św. Cecylii z kościoła parafialnego w Starym Zamościu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Często spotkamy się z określeniem „oprawa muzyczna”, nie jest to właściwy termin, gdyż muzyka jest integralną częścią liturgii.

Instrukcja o Muzyce Kościelnej zatwierdzona w Lublinie w 2017 r. w jednym z punktów mówi, że „Liturgia z natury swej jest nie tylko otwarta na muzykę, lecz wręcz się jej domaga. Muzyka w liturgii nie jest jej oprawą, ale integralnie wiąże się z celebracją świętych obrzędów. Może być szczególnym sposobem uczestnictwa w świętych obrzędach, w tajemnicy wiary. Celem muzyki liturgicznej jest chwała Boża i uświęcenie wiernych oraz budowanie wspólnoty wierzących”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poprzez śpiew aktywnie włączamy się do liturgii, a to jeszcze bardziej wzmacnia naszą więź z Bogiem.

Wiara w Boga niewątpliwie wymaga wielu poświęceń. Męczeństwo to wyraz naszej miłości do Boga i gotowości do służby Jemu. Przykładem takiej heroicznej postawy była patronka muzyków, chórzystów, lutników, organistów, zespołów wokalno-muzycznych – św. Cecylia.

Jest to męczennica żyjąca w III wieku. Tradycja głosi, że została zmuszona do małżeństwa z Walerianem, który był poganinem. Złożyła ślub czystości, którego nie złamała. Dzięki swojej wierze i ufności Bogu nawróciła swojego męża, oraz jego brata Tyberiusza, którzy zginęli męczeńską śmiercią poprzez ścięcie mieczem.

Na obrazach i malowidłach jest często przedstawiana z portatywem w ręku, lub przy organowym kontuarze. Najprawdopodobniej wzięło się to stąd, że błędnie odczytano antyfonę z opisu jej męczeństwa, a jej samej przypisano grę na organach.

W ówczesnych czasach rzymianki grywały na harfie, więc możemy się domyślać, że i sama Cecylia mogła na niej grać.

W kalendarzu liturgicznym wspominamy ją 22 listopada. Jest to szczególny dzień dla muzyków, zwłaszcza muzyków kościelnych. W okolicach obchodów wspomnienia św. Cecylii są organizowane różne wydarzenia, m.in. Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę, koncerty muzyki religijnej, organowej, czy też Święta Muzyki Kościelnej. Uczelnie kształcące przyszłych muzyków również organizują takie uroczystości. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II corocznie organizowane są obchody wspomnienia św. Cecylii.

Reklama

Centralnym punktem obchodów jest Msza św. sprawowana w Kościele Akademickim KUL, podczas której śpiewy prowadzi Schola Gregoriańska działająca przy Instytucie Nauk o Sztuce (Muzykologia) KUL. Po niej ma miejsce koncert w wykonaniu studentów Muzykologii KUL. Podczas tych szczególnych wydarzeń muzycy modlą się o potrzebne łaski za wstawiennictwem swojej patronki.

Muzyka to droga prowadząca „przez trudy do gwiazd”. Każdy muzyk musi poświęcić pewien czas na pracę i ćwiczenie, które później owocuje na chwałę Pana Boga i ku pożytkowi ludzkiemu.

W tych dniach szczególnie pamiętajmy w modlitwie i pamięci o muzykach, aby przez swoją posługę pomagali nam modlić się zwłaszcza grą i śpiewem, a przez to jeszcze ściślej zjednoczyć się z Bogiem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Kto kocha, ten śpiewa”

Niedziela sandomierska 47/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

muzyka

liturgia

Msza św.

sacrum

św. Cecylia

Graziako/Niedziela

Bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu – posąg św. Cecylii

Bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu – posąg św. Cecylii

„Mówi się, że aby śpiewać, trzeba mieć głos.
A ja mówię, żeby mieć głos trzeba śpiewać”
Bł. Jan Paweł II

CZYTAJ DALEJ

Szopka z Betlejem na Jasnej Górze - niemym głosem cierpiących w Ziemi Świętej

2023-11-30 20:32

[ TEMATY ]

Jasna Góra

szopka

szopka

BPJG

Prawie w ostatniej chwili przed eskalacją konfliktu w Ziemi Świętej na Jasną Górę „wyruszyła” specjalna szopka bożonarodzeniowa, wykonana przez chrześcijan w Betlejem. Teraz trwają ostatnie prace przy jej instalacji, a usytuowana została w Bastionie św. Barbary. Wyjątkowo będzie udostępniona już od pierwszej niedzieli Adwentu, bo jak podkreśla kustosz Jasnej Góry ma ona szczególnie uwrażliwiać na tragedię ludzi dotkniętych wojną w miejscu narodzin Chrystusa. Jest ona wyrzeźbiona w drzewie oliwnym, ruchomą jej częścią są figurki.

Konferencja prasowa inaugurująca doroczną akcję świąteczną PKWP „SOS dla Ziemi Świętej” odbędzie się w Bastionie św. Barbary, 2 XII o godz. 11.00. Wezmą w niej udział ks. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent o in vitro: pochylę się nad tymi przepisami jak nad każdą ustawą

2023-12-01 14:25

[ TEMATY ]

in vitro

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Pochylę się nad tymi przepisami tak jak nad każdą ustawą; podchodzę do tego bardzo spokojnie - powiedział w piątek w Dubaju prezydent Andrzej Duda, pytany przez dziennikarzy, czy jest za finansowaniem in vitro z budżetu państwa.

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która zakłada refundację metody in vitro z budżetu państwa. Ustawa trafi teraz do Senatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję