Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Brat Anatol – Apostoł Maryi

Premiera filmu dokumen-talnego pod tym tytułem miała miejsce w ostatnią sobotę października, w kinie „Stylowy” w Zamościu.

2023-11-07 09:28

Niedziela zamojsko-lubaczowska 46/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Zamość

Elżbieta Borowiec

Ks. Zdzisław Ciżmiński podziękował twórcom filmu

Ks. Zdzisław Ciżmiński podziękował twórcom filmu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Premierę filmu poprzedziła modlitwa różańcowa oraz Eucharystia w kościele Matki Bożej Królowej Polski, w intencji rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Brata Anatola, w której uczestniczyli licznie legioniści Maryi z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, przedstawiciele zarządu Regii Legionu Maryi w Lublinie (najwyższej rady Legionu Maryi w Polsce) z kierownikiem duchowym ks. dr Mirosławem Kawczyńskim, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Anatola Kaszczuka, siostrzenica Brata Anatola, Franciszkanki Misjonarki Maryi z Łabuń, Karmelitanki z Lublina, Franciszkanki Służebnice Krzyża z Żułowa oraz współuczestnicy jego apostolskiej działalności z całej Polski.

Kim był Anatol Kaszczuk? Urodzony 4 marca 1912 r. w Woligocułowie koło Chersonia, w rodzinie przepełnionej głęboką wiarą o bogatych tradycjach patriotycznych, w wieku 3 lat zapadł na dwie ciężkie choroby zagrażające życiu. Według lekarza nie było nadziei na wyleczenie. Zrozpaczona matka zaniosła go przed ikonę Matki Bożej i powiedziała: „Twój jest i rób z nim, co chcesz”. Nazajutrz mały Anatol już biegał. I odtąd Maryja wzięła go w swoje posiadanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niewolnik Maryi

Dzieciństwo spędził na Syberii, dokąd ojciec zmuszony był wyjechać do pracy, by uniknąć represji. Po powrocie rodziny do Polski, ukończył studia na wydziale leśnictwa w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przez całe życie był w cudowny sposób ratowany z różnych opresji i niebezpieczeństw, m.in. z obozu w Kozielsku i Griazowcu. Z armią Andersa przemierzył Bliski Wschód i został skierowany na szkolenie nawigatorów lotniczych do Kanady. Tam odkrył orędzia fatimskie i modlitwę różańcową i rozpoczął praktykowanie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Po powrocie z Kanady do Anglii poznał Cudowny Medalik oraz Traktat o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny św. Ludwika Marii de Montfort i poświęcił się Matce Bożej w niewolę miłości. Po zakończeniu wojny wstąpił do seminarium dominikanów w Corcaigh w Szkocji. Podczas piętnastominutowych rozmyślań w pierwszą sobotę miesiąca w Wielką Sobotę usłyszał w duszy, że ma poznać Legion Maryi. Opuścił seminarium i udał się do Dublina by spotkać się z założycielem Frankiem Duffem i poznać Legion.

Reklama

Apostoł modlitwy

W 1948 r. przybył do Polski z misją rozkrzewienia tego dzieła w Polsce. Poznawszy orędzia fatimskie i moc różańca resztę swego życia poświęcił służbie Maryi, jako Jej apostoł i niewolnik. Dewizą jego życia było „Kocham. Służę”. Doświadczywszy mocy modlitwy różańcowej, niestrudzenie propagował i organizował na całym świecie Kongresy Różańcowe, Jerycha Różańcowe oraz Nieustanne Różańce Papieskie dla ochrony papieża Jana Pawła II (w Zamościu modliło się 360 rodzin). Propagował i organizował nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Nabożeństwa pierwszosobotnie i Jerycha różańcowe organizował m.in. w Łabuniach u Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi. Zainicjował modlitwę za rządzących i parlamentarzystów oddając ich pod opiekę ludziom by otaczali ich modlitwą i cierpieniem. Posiadał dar łączenia ludzi i dar skutecznej modlitwy. Niczego nie narzucał, umiał słuchać. Zjednywał ludzi uśmiechem. Sam szedł drogą miłości do Najświętszej Maryi Panny i przygotowywał innych. Zawsze czynił to co polecała mu Maryja. Całym swoim życiem wyśpiewał pieśń ku czci Matki Bożej. Każdy, kto się z nim spotkał był przekonany, że obcował ze świętym. Zmarł 4 września 2005 r. w Szymonowie i został pochowany przy kościele parafialnym.

Film o Anatolu to pierwszy krok ku jego beatyfikacji i drogowskaz dla wszystkich na obecne czasy. Po projekcji filmu Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Anatola Kaszczuka ks. prał Zdzisław Ciżmiński wręczył podziękowania twórcom filmu. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w sali kinowej nie wszyscy mogli uczestniczyć w premierze filmu dlatego film zostanie wyświetlony również 18 listopada.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lubelskie/ Zamojska młodzież zapaliła znicze w miejscu śmiertelnego pobicia 16-letniego Eryka

[ TEMATY ]

Zamość

młodzież

zabójstwo

pobicie

PAP/Wojtek Jargiło

Uczestnicy Marszu Przeciwko Przemocy w Zamościu, 3 bm.

Uczestnicy Marszu Przeciwko Przemocy w Zamościu, 3 bm.

Młodzież uczestnicząca w piątkowym "Marszu przeciwko przemocy" w Zamościu zapaliła znicze i złożyła kwiaty w miejscu śmiertelnego pobicia 16-letniego Eryka. Mówiąc o sprawcach matka chłopca przyznała, że chciałaby, żeby "zostali ukarani adekwatnie do czynu".

"Marsz przeciwko przemocy" rozpoczął się w piątek o godz. 15 na terenach zielonych w centrum Zamościa.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu Polski: niech tegoroczny Adwent będzie czasem refleksji i modlitwy

2023-12-01 09:57

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

Niech tegoroczny Adwent będzie czasem refleksji i modlitwy, abyśmy mogli doświadczyć głębokiej radości z narodzenia Zbawiciela, który rozprasza ciemności grzechu, przemocy, wojny, przynosząc zgodę i pojednanie – zaapelował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

W Kościele katolickim w niedzielę 3 grudnia rozpoczyna się Adwent, okres przygotowania do Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ruszyły przygotowania do Orszaku Trzech Króli

2023-12-01 15:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

1 grudnia w „Ochronce Bałuckiej” w Łodzi odbyła się konferencja prasowa, rozpoczynająca przygotowania do Orszaku Trzech Króli, podczas której obecny był kard. Grzegorz Ryś oraz siostry salezjanki. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję