Ponad 120 osób z 36 wspólnot, stowarzyszeń, grup i inicjatyw ewangelizacyjnych diecezji zastanawiało się nad sposobami głoszenia Ewangelii we współczesnym świecie. Czas wypełniony był modlitwą, katechezą, pracą w grupach oraz wymianą doświadczeń. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą o łaskę wiary, która była przeplatana uwielbieniem prowadzonym przez grupę muzyczną Jordan.
Różnorodność charyzmatów
– Forum ma na celu przeżycie spotkania z różnymi charyzmatami, które uwidaczniają się w działalności grup i wspólnot, głoszących Ewangelię na różne sposoby. To także okazja do usłyszenia kerygmatu, zaczerpnięcia inspiracji, szukania nowych dróg ewangelizacji w świecie, w jakim żyjemy – powiedział ks. Piotr Kot, wikariusz biskupi ds. ewangelizacji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Obecny na spotkaniu bp Piotr Wawrzynek wygłosił kerygmat w oparciu o fragment z Dziejów Apostolskich (13, 26-33). – Jaki jest Jezus, którego wyznaję, kim jest dla mnie? – pytał zebranych. Podkreślił, że osobiste spotkanie z Jezusem jest niezbędne dla głoszenia Ewangelii. Przypomniał też, że główną treścią przepowiadania Apostołów był Jezus, który umarł, zapłacił swoją krwią za nasze grzechy, odkupił nas, a następnie powstał z martwych i posyła nam swojego Ducha. Zaznaczył, że sam Jezus jest Dobrą Nowiną, którą się nie tylko czyta, ale którą się spotyka. On jest naszą jedyną nadzieją.
Głoszenie Słowa
Reklama
W forum uczestniczył gość z Lublina, ks. prof. dr hab. Marcin Kowalski, biblista. Wygłosił 2 katechezy poświęcone m.in. posłudze głoszenia Słowa przez św. Pawła oraz działalności pierwszego Kościoła. Pierwsza zatytułowana była: „Od Jeruzalem i na całym obszarze aż po Ilirię dopełniłem Ewangelii Chrystusa” (Rz 15, 19), ukazywała rozumienie ewangelizacji w ujęciu św. Pawła, źródła jego miłości i zapału do głoszenia Dobrej Nowiny.
Druga zatytułowana była: „Jak Kościół pokonywał zniechęcenie i marazm misyjny?” (2 Kor 4, 5-18). Na przykładzie św. Pawła ks. Marcin pokazał, że porażki w ewangelizacji i życiowe klęski są zaproszeniem do tego, aby wracać do wspólnoty i odkrywać jej wartość, uczyć się radości i dziękczynienia pośród ludzkich niedoskonałości i przeciwności. Trudności w ewangelizacji są dla głoszących okazją, aby upodabniać się do Ukrzyżowanego Pana, którego mają głosić.
Świadectwo
W homilii podczas Eucharystii bp Piotr przypomniał uczestnikom, że są powołani i posłani, aby wypełnić pragnienie Jezusa, który przez nas chce dotykać, mówić, ukazywać swoje oblicze, chce każdemu okazać swoją miłość i pokój. Sam Bóg chce nas uzdalniać do tego, czego nie jesteśmy w stanie dokonać o własnych siłach, ale co jest możliwe z Jego łaską.
Odpowiedzią na homilię były świadectwa osób posługujących wśród bezdomnych, chorych i osadzonych w więzieniu, a praca w grupach – okazją do dzielenia się doświadczeniami ewangelizacji i zachętą do szukania nowych pól i sposobów zaangażowania.
Spotkanie zakończyło się posłaniem do misji i błogosławieństwem, którego udzielił bp Andrzej Siemieniewski.