Do kogo adresowana jest pomoc?
O dofinansowanie mogą ubiegać się rolnicy, którzy prowadzą chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich i którzy planują budowę urządzeń chroniących wody przed azotanami. Nie będą mogli jednak tego zrobić właściciele ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk oraz trzody chlewnej powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
Pomoc może być przyznana m.in. na budowę, przebudowę lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, a w przypadku młodych rolników – także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek. Dofinansowaniu podlega również zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych, w tym wozów asenizacyjnych z aplikatorami. Co jednak istotne, inwestycje te muszą zapewnić dostosowanie gospodarstwa do wymagań programu działań, którego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu skażeniu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jaka jest wysokość wsparcia?
Limit wsparcia na jednego rolnika i jedno gospodarstwo w okresie realizacji PROW 2014-2020 wynosi 150 tys. zł. Pomoc przyznawana jest w formie:
• standardowych stawek jednostkowych – w przypadku realizacji inwestycji polegających na budowie nowych zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych lub płyt do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych;
Reklama
• refundacji części kosztów kwalifikowanych – w przypadku pozostałych inwestycji.
Dofinansowanie wypłaca się w wysokości 60 proc. kosztów kwalifikowanych, gdy inwestycję prowadzi młody rolnik i 50 proc. w przypadku pozostałych wnioskujących, którym zostanie przyznane wsparcie.
Gdzie złożyć wniosek?
Wnioski o wsparcie należy składać w terminie od 25 października do 24 listopada 2023 r. w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych ARiMR. Dokumenty można również przesłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub elektronicznie poprzez skrzynkę podawczą ePUAP.
Dotychczas z PROW 2014-2020 Agencja na ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami wypłaciła 3,5 tys. rolnikom blisko 260 mln zł. Zawierane są kolejne umowy, a beneficjenci wsparcia, o które można się było ubiegać w tym roku wiosną, składają już pierwsze wnioski o płatność. Te dane będą się więc jeszcze zmieniać.
Więcej informacji: na portalu internetowym – www.gov.pl/web/arimr, pod numerem bezpłatnej infolinii – 800-38-00-84 oraz w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.