Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pamiętają o Papieżu

Obchody XXIII Dnia Papieskiego odbyły się w Lubaczowie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 44/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Lubaczów

Adam Łazar

Obchody Dnia Papieskiego były bardzo uroczyste

Obchody Dnia Papieskiego były bardzo uroczyste

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Starsi mieszkańcy Lubaczowa pamiętają, że ulica od stadionu sportowego do kościoła nosiła imię Karola Świerczewskiego. Nią 21 września 1958 r. biskup-nominat Karol Wojtyła przyjechał na uroczystość 25-lecia sakry biskupiej abp. Eugeniusza Baziaka. Były kolejne wizyty. Gdy zapadła decyzja, że w Lubaczowie będzie papież Jan Paweł II, radni zmienili nazwę tej ulicy na kard. Stefana Wyszyńskiego. Nowo zbudowanej ulicy nadali imię abp. Eugeniusza Baziaka. Tymi ulicami wraz z metropolitą lwowskim abp. Marianem Jaworskim przyjeżdżał Ojciec Święty Jan Paweł II podczas wizyty w tym mieście 2-3 czerwca 1991 r. Tę trasę co roku z modlitwą przebywają wierni lubaczowianie w Dniu Papieskim.

Wdzięczność i pamięć

Tegoroczny, już dwudziesty trzeci odbył się w niedzielę, 15 października i przebiegał pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. Rozpoczął się Mszą św. o godz. 11 w konkatedrze sprawowaną pod przewodnictwem dziekana lubaczowskiego ks. kan. Andrzeja Stopyry, przy udziale dzieci pierwszokomunijnych, harcerzy, stowarzyszeń i organizacji katolickich. W homilii proboszcz przypomniał, że tę nowo zbudowaną wówczas prokatedrę poświęcił papież Jan Paweł II wieczorem 2 czerwca 1991 r. i wygłosił w niej homilię. Wiele uwagi poświęcił hasłu tegorocznego Dnia Papieskiego „Święty Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. – Życie jest wielkim darem Pana Boga, który każdy z nas otrzymał. Powinniśmy go dobrze wykorzystać. Święty Jan Paweł II dziś każdego z nas o pyta o nasze podejście do życia. O cywilizację miłości. Czy jesteśmy za poszanowaniem życia na każdym jego etapie, by w świecie była cywilizacja miłości. Nasi rodzice mieli szacunek do życia, dlatego istniejesz ty i ja – mówił w homilii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przy dźwiękach muzyki

W kościele wzniesionym jako wotum wdzięczności za pobyt w Lubaczowie św. Jana Pawła II pod wezwaniem jego patrona św. Karola Boromeusza, o godz. 18 odbył się recital organowy w wykonaniu Jarosława Tarnawskiego z Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. To kolejny koncert w ramach VI Lubaczowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej 2023, pod honorowym patronatem bp. dr. Mariana Rojka.

Reklama

Wsłuchać się w Papieża

O godz. 20 przy obelisku i krzyżu przed wejściem na stadion, na którym lądował helikopter z Janem Pawłem II i odbyło się powitanie, a w dniu następnym na błoniach odprawił Eucharystię i wygłosił homilię, lubaczowianie zgromadzili się, by pomodlić się i wysłuchać odczytanych wybranych fragmentów z encykliki Jana Pawła II Evangelium Vitae, przygotowanych przez prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej w Lubaczowie. Pod obeliskiem złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalono znicze przez delegacje władz samorządowych, Klubu Inteligencji Katolickiej i mieszkańców. Następnie wyruszyła różańcowa procesja z portretem św. Jana Pawła II i zapalonymi lampionami ulicą bł. kard. Stefana Wyszyńskiego do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w którym o godz. 21 odbył się Apel Jasnogórski. Po Apelu przemaszerowano pod pomnik św. Jana Pawła II przy kościele św. Karola Boromeusza na modlitwę do św. Jana Pawła II, a o godz. 21.37, w godzinę śmierci Jan Pawła II, uczestnicy pogrążyli się w modlitewnej ciszy.

W poniedziałek, 16 października o godz. 17.30 w lubaczowskiej konkatedrze członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej poprowadzili Różaniec św. w 45. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

2023-10-24 14:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymowali do Lubaczowa

Niedziela zamojsko-lubaczowska 22/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Lubaczów

Adam Łazar

Przedstawiciele samorządowców zawierzyli Matce Bożej swoje „małe Ojczyzny”

Przedstawiciele samorządowców zawierzyli Matce Bożej swoje „małe Ojczyzny”

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Łaskawej – 7 maja odbył się kolejny odpust maryjny ustanowiony w 2009 r. przez papieża Benedykta XVI.

Warunkiem jego otrzymania jest nawiedzenie i modlitwa przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej znajdującym się od 1974 r. w lubaczowskim sanktuarium. Uroczystości odpustowe połączone są z pielgrzymką samorządowców z Podkarpacia, Ziemi Lubelskiej i Lwowskiej, którzy jak król Jan Kazimierz, który w 1656 r. składał śluby lwowskie, tak oni zawierzają Pani Łaskawej sprawy swoich małych ojczyzn.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ Szpital: 14-latka była w stanie głębokiej hipotermii, temperatura ciała wynosiła 22 st.

2023-11-30 16:24

[ TEMATY ]

szpital

Kraków

śmierć

nastolatki

Adobe Stock

14-latka z Andrychowa, która trafiła do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, była w stanie bardzo głębokiej hipotermii, temperatura ciała wynosiła 22 stopnie - przekazała rzeczniczka szpitala Katarzyna Pokorna-Hryniszyn. Życia dziewczynki nie udało się uratować, w sprawie jej śmierci śledztwo prowadzi prokuratura w Wadowicach.

Dziecko trafiło do szpitala we wtorek ok. godz. 18. Jak zaznaczyła rzeczniczka placówki, na dziewczynkę czekał ponad dwudziestoosobowy zespół specjalistów przygotowanych do przeprowadzenia procedury ECMO. "Wszystko odbyło się w rekordowym tempie, niestety to i tak już okazało się dla dziewczynki za późno" - powiedziała Katarzyna Pokorna-Hryniszyn.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie pierwszy polski otwarty wielki model językowy (PLLuM) i inteligentny asystent

2023-12-01 16:13

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

język polski

geralt/pixabay.com

Polski wielki model językowy PLLuM, wytrenowany na treściach głównie polskojęzycznych, oraz oparty na nim inteligentny asystent - powstaną w ramach współpracy sześciu polskich jednostek naukowych. “Nie stać nas na to, by zostawać w tyle”- komentują przedstawiciele projektu.

Konsorcjum PLLuM (Polish Large Language Universal Model) powstało 29 listopada br. (w przeddzień pierwszych urodzin chatGPT). Tworzy je sześć spośród wiodących w Polsce jednostek naukowych z obszaru sztucznej inteligencji i językoznawstwa: Politechnika Wrocławska (lider konsorcjum), Państwowy Instytut Badawczy NASK (PIB NASK), Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB), Instytut Podstaw Informatyki PAN, Uniwersytet Łódzki oraz Instytut Slawistyki PAN. O powołaniu konsorcjum poinformowali w piątek w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciele PIB NASK.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję