Już w sobotę 28 października w Krakowie odbędzie się centralne wydarzenie Misyjnego Synodu Dzieci pod hasłem: „Jezus jest Drogą, Prawdą, Życiem”.
Przesłanie
Reprezentująca Wydział Misyjny AK s. Bożena Najbar informuje, że rok temu odbył się w Warszawie Ogólnopolski Synod Misyjny Dzieci, w którym uczestniczyła także delegacja Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci Archidiecezji Krakowskiej. – Reprezentacja przywiozła przesłanie, aby w diecezji zorganizować Misyjny Synod Dzieci – opowiada siostra klawerianka. I zaznacza: – Tym wydarzeniem łączymy się z papieżem Franciszkiem, z Kościołem i z wszystkimi uczestnikami synodu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Gdy pytam, dlaczego dzieci mają się tym tematem zajmować, zauważa: – Proszę zobaczyć, że na logo, trwającego od 2021 r. synodu w Kościele, na samym przedzie pochodu zostały umieszczone dzieci. Dalej idą dorośli, niepełnosprawni, potem papież, ale to dzieci prowadzą cały szereg ludzi. Przypomina, że sam Pan Jezus się upomina o najmłodszych: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie!”.
Wspólna ścieżka
Reklama
Organizatorzy przygotowali Misyjny Karnet, który wskazuje poszczególne kroki na drodze synodalnej i wiele dzieci realizuje już ten program. – Jest on dedykowany każdemu dziecku, które pragnie wziąć udział w przygodzie pielgrzymowania wspólną ścieżką w Kościele, który z natury swej jest misyjny – podkreśla s. Bożena. Dodaje, że dzieci mają na przykład odkryć w sobie dary od Pana Boga, są zachęcane do zaprzyjaźnienia się z Panem Jezusem, ale też do czytania i rozważania Pisma Świętego. Poznają też historie rówieśników z różnych stron świata, problemy np. dzieci ulicy, dzieci głodujących, dzieci – żołnierzy, dzieci – niewolników... Przygotowują się także do zaproponowanych konkursów.
W trakcie Misyjnego Synodu Dzieci tereny Centrum św. Jana Pawła II (na Białych Morzach) i łagiewnickiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zapełnią dzieci z archidiecezji krakowskiej. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 8 i potrwa do 15. Zaplanowane warsztaty, spotkania będą realizowane w następujących strefach: zabawy, ewangelizacji, misjonarzy, konkursów, ciszy, Eucharystii, mam talent, targu misyjnego, baśni i kuchni misyjnej.
– Pomyśleliśmy, żeby obydwa te sanktuaria uczynić miejscem naszego spotkania – przyznaje s. Najbar i wyjaśnia: – W Centrum Jana Pawła II na pewno warto dzieciom mówić, przypominać, kim był i jest dla nas św. Jan Paweł II, który przecież był największym misjonarzem świata. A na Mszę św. dzieci udadzą się do bazyliki Bożego Miłosierdzia. Mamy tam zaplanowane m.in. indywidualne posłanie. Każdy uczestnik otrzyma pakiet z Ewangelią św. Jana, różańcem misyjnym i identyfikatorem młodego misjonarza.
Sens formacji
Organizatorzy zapewniają, że każde dziecko może uczestniczyć w wydarzeniu, zachęcają do udziału. A s. Bożena wyjaśnia sens formacji od najmłodszych lat: – Dziecko ma chłonne serce, jest otwarte na głoszone słowo Boże. A zasiane ziarenka wiary wcześniej czy później zaowocują.
Warto przypomnieć, że w tym roku Misjonarze Fidei Donum oraz Misjonarze Świeccy z archidiecezji krakowskiej świętują 50-lecia wyjazdu na misje pierwszych misjonarzy, a w ten duży jubileusz wpisuje się jubileusz sióstr klawerianek, które od 35 lat pracują w Wydziale Misyjnym AK. Za te wielkie dzieła organizatorzy i uczestnicy Misyjnego Synodu Dzieci będą wspólnie dziękować Bogu.