Reklama

Wiadomości

Troska o środowisko wynika z wiary

Planeta Ziemia jest jedynym miejscem w ogromnym kosmosie, gdzie istnieją niezbędne warunki do życia dla rasy ludzkiej. Wynika z tego odpowiedzialność wszystkich za środowisko, aby przyszłe pokolenia również mogły żyć tutaj w godności – powiedział kard. Gerhard Ludwig Müller w czasie Mszy św. inaugurującej konferencję „Środowisko – troska o dobro wspólne”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz pierwszy w duchowej stolicy Polski tak mocno wybrzmiał głos katolików w sprawie ochrony środowiska naturalnego. Wysiłkiem Fundacji Instytut Mediów oraz Instytutu NIEDZIELA, wydawcy Tygodnika Katolickiego Niedziela, 15 września w Częstochowie odbyła się konferencja, w trakcie której uczestnicy rozmawiali na temat troski o środowisko i szacunku do świata stworzonego, które wynikają z głębokiej wiary. Partnerem wydarzenia były Lasy Państwowe. Konferencję rozpoczęła Eucharystia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, której przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller, a koncelebrowali abp Wacław Depo i bp Tadeusz Lityński. Następnie uczestnicy i goście wydarzenia przenieśli się do auli redakcji Niedzieli, gdzie zostali powitani przez gospodarza miejsca abp. Depo oraz prezesa Fundacji Instytut Mediów Mariusza Książka. Konferencję swoim udziałem zaszczycili m.in.: Krystyna Szyszko – wdowa po śp. prof. Janie Szyszko, Andrzej Gawron – poseł, Sławomir Mazurek – zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz ks. Roman Szpakowski – prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Osoby, miejsce, czas

Reklama

Otwierając konferencję, Mariusz Książek podkreślił, że ma ona znaczenie z uwagi na trzy elementy: osoby, miejsce i czas. – Dzisiejsze wydarzenie jest inspirowane najpierw przez osoby, które wewnętrznie czują się wychowankami prof. Jana Szyszko (...). Także miejsce, gdzie jesteśmy, nie jest przypadkowe, Tygodnik Katolicki Niedziela bowiem towarzyszył profesorowi w działalności naukowej i badawczej (...). Czas (...) – jesteśmy w dniu poprzedzającym pielgrzymkę leśników i ich rodzin na Jasną Górę. Każdego roku profesor, wraz z przedstawicielami tego środowiska, w duchowej stolicy Polski oficjalnie dawał świadectwo, że dla niego i całego środowiska każde działanie ma sens wówczas, kiedy żyjemy zgodnie z hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna” – zaznaczył prezes Fundacji Instytut Mediów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szeroka perspektywa

Reklama

W gronie prelegentów znaleźli się eksperci, naukowcy, politycy i duchowni, którzy na co dzień spotykają się z zagadnieniem troski o środowisko naturalne. Taki dobór uczestników pozwolił w sposób wieloaspektowy i kompletny ująć problematykę ekologiczną, a także umiejscowić ją w szerszym kontekście nauczania Kościoła, jak również społecznej praktyki. Prelegenci poświęcili wiele uwagi wielkiej spuściźnie zmarłego ministra środowiska prof. Jana Szyszko. Głos zabrali: kard. Gerhard Ludwig Müller, dr Paweł Sałek – doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Anna Moskwa – minister klimatu i środowiska, ks. dr hab. Artur Żuk, ks. dr hab. Witold Ostafiński, o. dr Zdzisław Klafka – redemptorysta i rektor Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, Artur Michalski – wiceprezes NFOŚiGW, Magdalena Bodzenta ze Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. dr. hab. Jana Szyszko oraz Józef Kubica – dyrektor generalny Lasów Państwowych. W panelu dyskusyjnym wzięli udział: Tadeusz Lityński – biskup zielonogórsko-gorzowski, przewodniczący Zespołu „Laudato si” przy Radzie ds. Społecznych przy KEP, ks. Zbigniew Kucharski – członek Zespołu „Laudato si” i dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA, Marek Ryszka – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Warszawie, prof. Roman Niżnikowski – prezes Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. dr. hab. Jana Szyszko, prof. Marcin Szewczak (KUL) – prezes Instytutu Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego, ks. dr Andrzej Lubowicki – asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. List do uczestników skierował Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. W czasie konferencji min. Anna Moskwa wręczyła kard. Gerhardowi Ludwigowi Müllerowi odznakę honorową za zasługi dla ochrony środowiska i klimatu.

Sens istnienia i życia

Ojcu Świętemu Franciszkowi przypisuje się epokową zasługę ukazania za pomocą teologii stworzenia sposobu wyjścia z kryzysu ekologicznego. Do tych myśli zawartych w encyklice Laudato si’ nawiązał kard. Müller, stwierdzając w kontekście zagrożeń ekologicznych dla naszej planety, że: – Ludzkość nie potrafi przeciwstawić się temu globalnemu niebezpieczeństwu jedynie za pomocą nauki i technologii lub nowego gospodarczego porządku świata i całkowitej scyfryzowanej kontroli społeczeństwa. Potrzebna jest tu głębsza refleksja nad znaczeniem bytu w ogóle, nad miejscem człowieka w kosmosie, nad etycznymi zasadami naszego współistnienia oraz nad otwartością wobec naszych duchowych i religijnych pytań, a także naszej nadziei na transcendencję.

Tę pogłębioną refleksję możemy poczynić tylko w Bogu, każda inna droga prowadzi do nihilizmu, który jest całkowitym zaprzeczeniem sensu istnienia i życia.

Bezpieczeństwo

Reklama

Minister Moskwa oraz dr Sałek w swoich wystąpieniach poświęcili wiele uwagi bieżącym wyzwaniom ekologicznym, związanym m.in. z unijną polityką klimatyczną, oraz bezpieczeństwu ekologicznemu i energetycznemu Polski. Paweł Sałek ukazał krótkowzroczność unijnej polityki dekarbonizacyjnej. Zauważył też, że „emisyjność polskiej gospodarki od lat 90. XX wieku systematycznie spada”. – Konsekwentnie realizujemy zmianę miksu energetycznego (...) przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego, przy wzroście konkurencyjności i wysokości PKB (...), to znaczy, że jesteśmy krajem zrównoważonego rozwoju, ponieważ społeczeństwo się bogaci, a emisyjność gospodarki spada – powiedział.

Minister klimatu i środowiska skoncentrowała się na pakiecie Fit for 55, wyjaśniając kulisy zaskarżenia do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przez Polskę tego szkodliwego dokumentu.

O zrównoważonej gospodarce leśnej wypowiedział się Józef Kubica. Dyrektor generalny Lasów Państwowych podkreślił także rolę wiary w życiu leśników.

Stworzenie – „podpis” Boga

Na zakończenie konferencji ks. Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA, jako klamrę dla różnorodnych wystąpień zacytował jakże trafne słowa papieża Benedykta XVI: „W stworzeniu istnieje coś, co moglibyśmy nazwać «podpisem» Boga – podpis, który człowiek może i powinien starać się odkryć i odczytać”. – Kiedy leśnicy stają w lesie, to widzą Pana Boga i w wielkości drzew, i w tym mikrokosmosie – zauważył ks. Bakalarz.

2023-09-19 14:26

Oceń: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rejonowa konferencja dla duchowieństwa diecezji świdnickiej

[ TEMATY ]

konferencja

Kłodzko

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Adoracja Najświętszego Sakramentu, możliwość skorzystania ze spowiedzi św., Msza św. pod przewodnictwem biskupa, wykład nt. nowej ewangelizacji oraz komunikaty poszczególnych wydziałów kurialnych – taki był program rejonowej konferencji dla duchowieństwa diecezji świdnickiej na początek roku szkolno-katechetycznego, która odbyły się 30 sierpnia w Kłodzku.

30 sierpnia w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku, biskup pomocniczy Adam Bałabuch, przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie rejonowego spotkania dla duchowieństwa. W homilii bp Bałabuch nawiązując do czytań mszalnych, mówił o jednej z podstawowych funkcji Kościoła, jaką jest nauczanie poprzez kaznodziejstwo i katechizację. – Nauczanie jest jedną z podstawowych funkcji Kościoła. To zadanie jest dzisiaj realizowane przede wszystkim poprzez kaznodziejstwo i katechizację, ale czy wysiłek Kościoła wkładany w posługę nauczania przynosi rzeczywiście oczekiwane wyniki? Czy nie odnosimy wrażenia, że trud kaznodziejskiego i katechetycznego nauczania przynosi często mierne owoce w codziennym życiu chrześcijan? Jakie powinno być zatem owo kościelne nauczanie, by mogło przynieść możliwie najlepsze owoce? – pytał biskup. Odpowiadając stwierdził, że nauczanie Kościoła może być skuteczne tylko wówczas, jeżeli będzie dokonywane w mocy Ducha Świętego, który nieustannie posyłany jest do ludzkich serc, by tam zaświadczyć o prawdzie Chrystusowej Ewangelii – mówił bp Bałabuch.
CZYTAJ DALEJ

Włochy: Coraz więcej osób przybywa pod Poliklinikę Gemelli, gdzie jest papież

2025-02-23 13:21

[ TEMATY ]

szpital

papież Franciszek

Poliklinika Gemelli

Vatican Media

Klinika Gemelli

Klinika Gemelli

Na wiadomość o pogorszeniu się stanu zdrowia papieża, do którego doszło w sobotę, coraz więcej osób przychodzi pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie Franciszek przebywa dziesiąty dzień. Na placu przed wielkim szpitalem zgromadziło się o wiele więcej ludzi niż dotychczas.

Pod Poliklinikę Gemelii przychodzą grupy modlitewne, wierni z Rzymu, a także z innych stron Włoch i zagranicy, obecni z okazji Roku Świętego. Szpital stał się miejscem pielgrzymek.
CZYTAJ DALEJ

Znajdować Boga w codzienności

2025-02-23 22:34

[ TEMATY ]

rekolekcje

rekolekcje ignacjańskie

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Trwają zapisy na radiowe rekolekcje ignacjańskie w życiu codziennym, które w tym roku odbędą się pod hasłem z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian „Nadzieja zawieść nie może”.

Ta szczególna forma ćwiczeń duchowych skierowana jest do każdego, kto poszukuje drogi powrotu do Boga, nie wie jak przeżyć nadchodzący okres Wielkiego Postu, aby był czasem łaski lub komu brakuje przestrzeni do skupienia, wyciszenia i modlitwy. Niezależnie, czy jest głęboko wierzący, czy też poszukuje swojej drogi do Boga. Rekolekcje można odprawić bez wyjazdu do domu rekolekcyjnego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję