Reklama

Niedziela Rzeszowska

Matko Kościoła, prowadź!

4 sierpnia rozpoczyna się 46. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę z hasłem „Matko Kościoła, prowadź!”. W roku duszpasterskim „Wierzę w Kościół Chrystusowy” pielgrzymi będą zgłębiać tajemnicę Kościoła.

Niedziela rzeszowska 32/2023, str. I

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Ks. Tomasz Nowak

Pątnicy na trasie pielgrzymki w 2022 r.

Pątnicy na trasie pielgrzymki w 2022 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. na placu Farnym w Rzeszowie o godz. 6.30. Po Eucharystii pątnicy wyjdą w kierunku Miłocina, aby po pokonaniu około 32 kilometrów zatrzymać się na pierwszy nocleg w Kamionce i okolicy. Noclegi zaplanowano zarówno w domach prywatnych jak i w szkołach. Równolegle będzie odbywać się pielgrzymka sztafetowa. – Nie każdy może ponieść trud tak długiego marszu, nie każdy ma możliwość, by wyruszyć z domu czy dostać tyle dni urlopu, dlatego utrzymujemy pielgrzymowanie jednodniowe, sztafetowe, które pojawiło się w związku z pandemią – przypomniał ks. Jakub Nagi, dyrektor pielgrzymki.

W tradycyjnej formie będzie wędrować ponad 500 osób podzielonych na 4 grupy (grupy zostały utworzone z połączenia dotychczasowych 13 grup). Do udziału w pielgrzymce sztafetowej zgłosiło się ponad 800 osób, które będą tworzyć 5. grupę. Po zakończeniu pieszej drogi pątnicy sztafetowi pojadą autokarami na Jasną Górę, a potem wrócą do domów. W pielgrzymowaniu zarówno tradycyjnym i sztafetowym będzie uczestniczyć ponad 30 księży oraz kilku kleryków i kilka sióstr zakonnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podczas drogi pątnicy będą realizować program rekolekcji w drodze – tak często określa się pielgrzymkę. Konferencje będą poświęcone głównie dogmatom maryjnym. Wśród postaci dnia będą prezentowani m.in.: Mikołaj Kopernik, sługa Boży Jacek Krawczyk oraz słudzy Boży Józef i Wiktoria Ulmowie z dziećmi, ktorych beatyfikacja odbędzie się 10 września br. w Markowej. – Do listy znanych świętych, o których też będziemy przypominać, dołączyliśmy mniej znanych kandydatów na ołtarze. Również nasze intencje pielgrzymkowe są odpowiedzią na wydarzenia, których jesteśmy obecnie świadkami. Obok stałych próśb będziemy modlić się o pokój na Ukrainie i za młodzież uczestniczącą w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie – powiedział dyrektor pielgrzymki.

W niedzielę, 13 sierpnia, w dziesiątym dniu pielgrzymowania, po przejściu blisko 300 km, pątnicy przybędą na Jasną Górę. Msza św. kończąca pielgrzymkę odbędzie się przed Szczytem na jasnogórskich Błoniach o godz. 11.30.

Pielgrzymom pieszym tradycyjnie będą towarzyszyć pątnicy duchowi, którzy tworzą 14. grupę pielgrzymkową pod patronatem bł. ks. Jana Balickiego. Ci, którzy z różnych powodów nie mogą iść do Częstochowy, włączają się w pielgrzymkę przez Różaniec odmawiany codziennie o godz. 20.30 w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie. Modlitwa jest transmitowana przez Katolickie Radio Via. Diecezjalna rozgłośnia będzie codziennie prowadzić relacje z trasy pielgrzymkowej o godz. 12.10, 15.20 i 20.00.

2023-08-01 08:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z pośpiechem do Maryi

Niedziela łódzka 31/2023, str. II

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Archiwum pielgrzymki

50 pielgrzymów to dzieci poniżej 10 roku życia

50 pielgrzymów to dzieci poniżej 10 roku życia

Pierwsi pątnicy z archidiecezji łódzkiej dotarli na Jasną Górę.

Po czterech dniach i ponad stu kilometrach do tronu Królowej Polski dotarła 154. Piesza Pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego. Blisko pół tysiąca pątników wyruszyło z bazyliki mniejszej św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim pod hasłem: „Idziemy z pośpiechem do Maryi!”, które nawiązuje do Światowych Dni Młodzieży w Portugalii. Po dotarciu na Jasną Górę, uczestnicy wzięli udział we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, której przewodniczył bp Ireneusz Pękalski. W homilii duchowny odniósł się do powodów, dla których tak wielu mieszkańców archidiecezji łódzkiej podejmuje pątniczy trud. Przywołując wypowiedzi pielgrzymów, biskup zaznaczył, że są tacy, dla których to już kilkunasta pielgrzymka w życiu. Modląc się za piotrkowian, prosił także o modlitwę w intencji abp. Grzegorza Rysia, który został mianowany kardynałem przez papieża Franciszka. – Prosimy was – także w imieniu nowo mianowanego przez papieża księdza kardynała metropolity łódzkiego – o szczególnie gorliwą modlitwę w jego intencji, aby – wspierany światłem i mocą Ducha Świętego – mógł dalej wnosić jak najwięcej dobra w dzieło nowej ewangelizacji, ożywiania i rozwijania wyobraźni miłosierdzia, aktywnej obecności wiernych świeckich – a szczególnie młodzieży – w życiu wspólnot parafialnych, oraz do owocnego dialogu ekumenicznego – przywołał słowa z listu biskupów pomocniczych i arcybiskupa seniora archidiecezji łódzkiej.
CZYTAJ DALEJ

Jasnogórska wieża nie tylko dla odważnych

2025-07-18 16:52

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wieża

BPJG

Jasnogórska wieża

Jasnogórska wieża

Ma ponad 106 metrów wysokości i prowadzi na nią ponad pół tysiąca schodów.

Wieża jasnogórska w okresie letnim dostępna jest dla zwiedzających codziennie od godz. 8:00-16:00. Pielgrzymi nawet ci, którzy mają lęk wysokości podejmują trud i zapewniają, że widok z góry zapiera dech w piersiach.
CZYTAJ DALEJ

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego

2025-07-18 16:12

[ TEMATY ]

Sobór Nicejski

1700. rocznica

wikipedia/Francesco Gasparetti from Senigallia, Italy

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego - pierwszego soboru chrześcijaństwa. Przyjęto na nim wyznanie wiary, potwierdzające bóstwo Chrystusa w sporze arianami, a także ustalono wspólną dla całego Kościoła datę Wielkanocy.

Pierwsze historii zgromadzenie wszystkich biskupów Kościoła, zwołane przez cesarza Konstantyna, trwało od 19 do 25 lipca 325 roku w pałacu cesarskim w Nicei (dzisiejszy Iznik w Turcji). Dokładna liczba jego uczestników nie jest znana, ale historycy na ogół przyjmują, że było ich około 220. Oprócz biskupów, byli wśród nich także przedstawiciele tych biskupów, którzy nie mogli przyjechać osobiście: tzw. chorepiskopi (dosłownie: biskupi wiejscy, reprezentujący biskupa w odległych częściach diecezji - pierwowzór dzisiejszych biskupów pomocniczych), prezbiterzy i diakoni, którzy mieli prawo głosu w imieniu swoich biskupów. Tak było w przypadku biskupa Rzymu - Sylwestra, który nie przybył do Nicei, lecz wysłał w swoim imieniu dwóch prezbiterów: Witona i Wincencjusza. Pracom soboru przewodniczył biskup Hozjusz z Kordoby, w dzisiejszej Hiszpanii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję