Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 31/2023, str. 4

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie zatrzymuj Chrystusa dla siebie, idź i głoś!

– Głoście Ewangelię ubogim, strapionym, załamanym na duchu; tym, którzy utkwili na peryferiach, z franciszkańską troską, prostotą, miłością i radością – zachęcał bp Andrzej Przybylski świeckich franciszkanów. W imieniu Kościoła podziękował im za wnoszenie duchowości Franciszka z Asyżu w historię współczesnego świata. Na Jasnej Górze odbyła się 30. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

W homilii bp Przybylski przekonywał, że i dziś ludzie potrzebują Franciszkowej duchowości. Wskazując na motto pielgrzymki, którym jest wyznanie Biedaczyny z Asyżu: „Ty jesteś radością”, kaznodzieja podkreślił, że misją świeckich franciszkanów jest dzielenie się z innymi taką radością, którą może dać tylko Chrystus Zmartwychwstały. – Ile jest na świecie depresji i ciemności, ile jest samotności i wojen, choćby ta straszna wojna na Ukrainie, tak blisko nas. I właśnie w takich czasach potrzeba głosić radość wielkanocną, że nawet wtedy, kiedy wydaje się, iż jest ciemno, samotnie, Bóg przemieni to doświadczenie w radość – zapewniał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

O aktualności franciszkańskiego charyzmatu we współczesnym świecie mówiła Emilia Nogaj, przełożona narodowa wspólnoty. To świadectwo o Chrystusie, który jest natchnieniem i centrum życia, bycie znakiem pokoju w niespokojnym świecie, w którym ludzie przeżywają wiele lęków, depresji. Dziś szczególnie aktualne i potrzebne jest wezwanie do odbudowy Kościoła w duchu jedności i franciszkańskiej pokory. Ruch zapoczątkował św. Franciszek w 1221 r., dając zasady życia chrześcijańskiego dla świeckich.

Jestem, pamiętam, czuwam

Podczas rekolekcji w drodze 250 pątników 47. Pieszej Pielgrzymki Skałecznej uczyło się o tym, co znaczy iść drogą wiary, szukać Boga, jak o Nim świadczyć, czy warto zawierzyć swoje życie Maryi. Towarzyszyło im przesłanie oparte na słowach modlitwy Apelu Jasnogórskiego w roku jego 70-lecia: „Jestem, pamiętam, czuwam”. Pielgrzymkę tradycyjnie prowadzili paulini. Jedną piątą pielgrzymki stanowili najmłodsi w wieku od 3 miesięcy do 15 lat. To właśnie pięćdziesięcioro dzieci wbiegło radośnie na błonia, wprowadzając pielgrzymów na Jasną Górę.

Staś Radziszewski, choć ma 11 lat, w tym roku z babcią i młodszą siostrą pielgrzymował już po raz trzeci. – Jest dużo modlitw, po prostu jest fajnie. Nie umiem tego dokładnie opisać, po prostu trzeba na pielgrzymce być – powiedział chłopiec. Wojtek z Piekiełka wybrał się na pielgrzymkę z ciekawości i – jak zapewniał – było warto. Kuba z Ropniowa w okolicach Limanowej wybrał się, by... pochodzić. Chłopiec stwierdził, że „chodząc, łatwiej się modlić, bo mięśnie są rozgrzane, a najbardziej serce”. Nastoletni Cyryl z Ukrainy wyruszył na Jasną Górę, aby ofiarować modlitwę i trud za pokój w swojej ojczyźnie. Pielgrzymka Skałeczna przyciąga ludzi z całej Polski, a w tym roku uczestniczyli w niej także pątnicy z: Ukrainy, Holandii, Estonii i Austrii.

Świętości trzeba szukać

Reklama

– W tym roku przede wszystkim dajemy świadectwo o świętości Jana Pawła II, zgłębiamy jego nauczanie – podkreślali uczestnicy 37. Wadowickiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. W ciągu 6 dni 160 km pokonało 200 pątników, w tym 30 osób po raz pierwszy.

Ksiądz Adam Kurdas, główny przewodnik pielgrzymki, podkreślał, że w tym roku pielgrzymowanie wadowiczan było świadectwem o świętości Jana Pawła II. – Nie wstydzimy się św. Jana Pawła II, wręcz przeciwnie – głosimy jego świętość, zgłębiamy nauczanie i chcemy pokazywać, że świętość jest drogą dla każdego. Nie należy się bać świętości w tym zwariowanym świecie, trzeba jej szukać, a nie niszczyć, bo jest nam potrzebna. Jeśli nie będzie świętości, to cóż nam zostanie? – powiedział kapłan.

Kamila z Wadowic przyszła na Jasną Górę po raz pierwszy, aby podziękować Maryi za zdrowie swoich rodziców. Jak sama podkreśliła, wzorem zawierzenia jest dla niej św. Jan Paweł II.

Jasnogórski flesz

• 30 lipca – 4 sierpnia – Powiatowa Pielgrzymka Rowerowa z Łańcuta;

• 31 lipca – Piesza Pielgrzymka Góralska;

• 5-6 sierpnia – Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Gnieźnieńska Pielgrzymka Rowerowa, Piesza Pielgrzymka Rybnicka.

2023-07-25 13:19

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 26 sierpnia główne uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość

Bożena Sztajner

Uroczysta Suma odpustowa z ponowieniem Ślubów Jasnogórskich, modlitwa pielgrzymów o pokój dla świata, droga krzyżowa i procesja eucharystyczna złożą się 26 sierpnia na obchody uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Głównej Mszy św. o godz. 11.00 celebrowanej z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak, który także wygłosi homilię.
CZYTAJ DALEJ

Dzieci ukarane za odmowę zapisania na „edukację zdrowotną”

2026-06-26 08:57

[ TEMATY ]

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

Wójt gminy Baranów wydała zarządzenie przyznające uczniom klas IV–VIII 800 zł dofinansowania do wakacji wyłącznie pod warunkiem uczęszczania na nieobowiązkową w roku szkolnym 2025/2026 „edukację zdrowotną” - informuje Ordo Iuris.

Ordo Iuris ocenia to jako finansowy przymus i zakazaną prawem dyskryminację, godzącą w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, dlatego prawnicy Instytutu zaoferowali rodzicom bezpłatną pomoc prawną w zaskarżeniu zarządzenia, ostrzegając, że zły przykład Baranowa może rozlać się na inne gminy. Sprawa wpisuje się w forsowaną przez minister Barbarę Nowacką obowiązkową „edukację zdrowotną”, którą w 2025 roku odrzuciło ponad 70% rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Strefa Chwały 2026 - sześć dni uwielbienia, wspólnoty i wakacyjnego wypoczynku w Starym Sączu

2026-06-26 13:49

[ TEMATY ]

Strefa Chwały

Mat.prasowy/Piotr Babisz

W dniach 9 - 14 lipca 2026 roku Plac Papieski w Starym Sączu znów stanie się miejscem spotkania ludzi, którzy pragną budować swoje życie w oparciu o Ewangelię. Strefa Chwały to rekolekcje uwielbieniowe połączone z wakacyjnym wypoczynkiem — przestrzeń modlitwy, dobrej muzyki, inspirujących treści i radosnego świętowania, otwarta dla całych rodzin i wszystkich pokoleń.

Strefa Chwały to czas wypełniony codzienną Eucharystią, spotkaniami i wieczorami uwielbienia, podczas których posługuje zespół przygotowany przez Agnieszkę i Piotra Cudzichów. Ich muzyka i modlitwa tworzą przestrzeń wzrostu dla każdego uczestnika, zbliżając go do Prawdy, Dobra i Piękna. To rekolekcje, które - jak mówią sami uczestnicy - owocują przez cały rok i stają się miejscem podejmowania przełomowych życiowych decyzji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję