Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Bogu na chwałę

W Tomaszowie Lubelskim w Boże Ciało odbył się tradycyjnie Koncert Chwały. W tym roku przybrał jednak inną formę, która miała na celu zjednoczyć całe miasto.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 26/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Tomaszów Lubelski

Ewa Monastyrska

Uwielbienie Najświętszego Sakramentu

Uwielbienie Najświętszego Sakramentu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dotychczas koncert obywał się przy sanktuarium w Tomaszowie Lubelskim. Tym razem miał on miejsce w Parku Miejskim, gdzie mógł dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

Koncert w wykonaniu Krasnobrodzkiego Gospel miał nie tyle być występem na scenie, jak zapewniają sami członkowie zespołu, ile wspólnym radosnym uwielbieniem i dziękczynieniem Temu, który postanowił ponownie wyjść ze świątyni do tych, których najbardziej ukochał... do każdego z osobna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Naszym celem nie jest jedynie wystąpić. Chcemy uwielbiać Boga za Jego obecność w naszym życiu, za to, że jest z nami pomimo naszych trudności życiowych. Wielu z nas przeżyło w minionym roku naprawdę trudne chwile, pełne zwątpienia, bezsilności, braku nadziei. W takiej chwili poczuliśmy także obecność Tego, który podniósł nas, uzdrowił, przebaczył, przytulił. Chcemy dziś także prosić, by dotykał jeszcze tych ran, które nie są uleczone. Chcemy Mu za to dziękować, że nie pozostawił nas na świecie, ale jest zawsze obecny w Najświętszym Sakramencie. To, że każdego dnia możemy na Niego patrzeć, to prawdziwa łaska. Czyż to nie cudowne? – podsumowali członkowie Krasnobrodzkiego Gospel.

Wśród 25 chórzystów wystąpili także muzycy, którzy w tomaszowskich Koncertach Chwały brali udział od samego początku.

– To jest wydarzenie cykliczne. Zaczęliśmy je kilka lat temu w Tomaszowie Lubelskim przy sanktuarium. Dziś, pierwszy raz odbywa się ono w Parku Miejskim, gdzie gromadzą się wszystkie parafie. Wśród 14 utworów dziś wykonywanych są te o charakterze uwielbieniowym. Część została przełożona na język polski, inne są kompozycjami polskich artystów. Chcemy uwielbiać Boga za Jego obecność – podkreślił ks. Mariusz Skakuj grający w Krasnobrodzkim Gospel na instrumencie klawiszowym.

Organizatorzy nie kryli zaskoczenia dużą liczbą wiernych biorących udział w Koncercie Chwały.

– Tym razem nie musieliśmy jechać do Rzeszowa, by przeżyć wieczór uwielbienia. Cieszymy się, że pojawił się także w naszym mieście. To dla nas bardzo ważne – przyznawali uczestnicy koncertu.

Reklama

Wśród widowni pojawiały się zarówno radosne uniesienia, taniec dzieci, wspólny śpiew, ale i chwile wzruszeń, zwłaszcza podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu. W trakcie koncertu na scenie w Parku Miejskim pojawił się także sam Jezus. Modlitwy prowadzone przez kapłanów z Tomaszowa Lubelskiego, przez ks. Krzysztofa Sosnowskiego oraz ks. Mateusza Kickę, który przyprowadził Najświętszy Sakrament wprowadziły obecnych w głęboką modlitwę i zadumę. Znaczący udział mieli także Rycerze Kolumba pełniący służbę przy tomaszowskich parafiach. To właśnie oni zadbali o to, by nikt nie zakłócił powagi sytuacji. Wraz z małymi dziećmi niosącymi pochodnie przyprowadzili Pana Jezusa do Parku Miejskiego, gdzie czekało na Niego z utęsknieniem wielu mieszkańców Tomaszowa i okolic. Wspólnota Galilea dołożyła także wszelkich starań by uwielbiać Boga tańcem uwielbienia z flagami. W wydarzenie zaangażowały się wszystkie tomaszowskie parafie.

– Piękną tradycją są koncerty chwały na zakończenie dnia, jako podziękowanie za to, co mamy. Wszystko, co mamy, to wielki dar od Pana Boga. Szczególnie dar Eucharystii. Ludzie wierzący przychodzą tu dziś by to wyśpiewać, podziękować. Drugą ważną sprawą jest integracja. W dzisiejszych czasach, tak bardzo podzielonych, gdy my wszyscy jesteśmy rozczłonkowani, jest to bardzo ważne. Nie ma tu niepokoju, konfliktów. To po prostu uwielbienie Boga i radość, że jesteśmy razem. Bardzo się cieszę, że w tym roku koncert odbywa się w miejscu, powiedzmy publicznym. Każdy może przyjść, chwilę pobyć, pośpiewać. Cieszy mnie bardzo ta inicjatywa – zaznaczył ks. prał. Czesław Grzyb, kustosz tomaszowskiego sanktuarium.

Na zakończenie odbyła się uroczysta agapa, uczta miłości. Mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego, a także członkowie Krasnobrodzkiego Gospel przynieśli słodkie wypieki, które po zakończeniu koncertu wspólnie kosztowali. W ciągu tego dnia wszyscy mieszkańcy miasta stali się jedną, wielką rodziną.

2023-06-20 14:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Troska o piękno liturgii

Niedziela zamojsko-lubaczowska 41/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Tomaszów Lubelski

Ks. Mateusz Kopa

Ustanowienie nowych ceremoniarzy

Ustanowienie nowych ceremoniarzy

Papież Jan Paweł II w encyklice Ecclesia de Eucharistia pisał: „Kapłan, który wiernie sprawuje Mszę św. według norm liturgicznych, oraz wspólnota, która się do nich dostosowuje, ukazują w sposób dyskretny, lecz wymowny swą miłość do Kościoła”.

Ubiegły rok formacyjny w duszpasterstwie Służby Liturgicznej naszej diecezji upływał nie tylko w rytmie rozgrywek sportowych, ale przede wszystkim w dynamice kursu dla ceremoniarzy. Niemal czterdziestu uczestników kursu przez cały rok uczestniczyło w spotkaniach, w czasie których zgłębiali ducha liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

To pierwsze z planowanych spotkań, które zorganizowały nauczycielki Barbara Glamowska i Marta Kondracka. – Dlaczego postanowiłem robić komiksy? Otóż z myślą o takich młodych ludziach, jak Wy – mówił Juliusz Woźny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję