Reklama

Niedziela Łódzka

Każdy jest zaproszony

Dla uczczenia wizyty św. Jana Pawła II w Łodzi oraz II Krajowego Kongresu Eucharystycznego abp Władysław Ziółek ustanowił święto Eucharystii.

Niedziela łódzka 23/2023, str. V

[ TEMATY ]

Łódz

Archiwum archidiecezji łódzkiej

Szczere zaangażowanie dorosłych w dziecięce wydarzenie

Szczere zaangażowanie dorosłych w dziecięce wydarzenie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czerwiec jest szczególnie poświęcony kultowi Najświętszego Sakramentu. W tym czasie na ulice naszych miast i miejscowości wyruszają barwne procesje Bożego Ciała oraz mniejsze – najczęściej wokół kościołów – w ramach tradycyjnych obchodów oktawy uroczystości. Jan Paweł II obdarzał szczególną czcią Eucharystię, dając temu wyraz poprzez modlitwę oraz promulgowane dokumenty Kościoła.

Reklama

Ojciec Święty w swoich homiliach i przemówieniach, a szczególnie w encyklice Ecclesia de Eucharistia pragnął, abyśmy zachwycili się darem Eucharystii, gdyż Msza św. nie jest jednym z wielu cennych darów, ale jest to dar największy, jaki otrzymaliśmy od Chrystusa. W Eucharystii Jezus uczynił „dar z samego siebie, z własnej osoby w jej świętym człowieczeństwie, jak też dar Jego dzieła zbawienia”. Eucharystia jest „źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego. W Niej bowiem zawiera się całe dobro duchowe Kościoła”. Gdy uczestniczyło się we Mszy św. odprawianej przez Jana Pawła II, nie można było nie odnieść wrażenia, że przebywa on w innej przestrzeni. Jego powaga, skupienie, jakaś całkowita koncentracja na tym, co się dzieje na ołtarzu, nie przeszkadzały w tym, że włączał w tę koncentrację wszystkich obecnych, jakby cały świat. Każdy mógł się czuć zaproszony do tej przestrzeni sacrum, w której odprawia się tajemnica przeistoczenia. Z twarzy Ojca Świętego i całego zachowania widziało się, że on nie tylko wierzy ale wie, Kto jest na ołtarzu i w jego rękach. Dla Jana Pawła II Eucharystia była kulminacyjnym momentem każdego dnia, to był Skarb Najwyższy dany przez Boga człowiekowi, Dar Najcenniejszy w najpokorniejszej postaci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W naszej archidiecezji papież Polak podczas III pielgrzymki do ojczyzny w 1987 r. udzielił I Komunii św. dzieciom z łódzkich rodzin. W homilii skierowanej do uczestników Mszy św. w Łodzi wskazał, jak zasadniczą sprawą jest katecheza oraz związane z nią przygotowanie dzieci i młodzieży do przyjęcia sakramentu Eucharystii. Podkreślił, że obowiązek taki spoczywa nie tylko na rodzinach, ale również na każdym ochrzczonym, bowiem wszyscy w Kościele Chrystusowym są wezwani do ewangelizacji. W kontekście kultu Najświętszego Sakramentu Ojciec Święty wskazał na postacie m.in. św. Urszuli Ledóchowskiej – założycielki Zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego – rozwijającej wśród łódzkich dzieci Krucjatę Eucharystyczną oraz służebnicy Bożej Wandy Malczewskiej, której życie odznaczało się głęboką czcią dla Eucharystii.

Dla uczczenia wizyty św. Jana Pawła II w Łodzi oraz II Krajowego Kongresu Eucharystycznego abp Władysław Ziółek ustanowił święto Eucharystii, którego pierwsze obchody odbyły się 11 czerwca 1989 r. Przez wiele lat święto to miało formę procesji eucharystycznej ul. Piotrkowską, zakończonej Mszą św. na placu katedralnym. Od kilku lat uległa zmianie forma świętowania – w piątek 9 czerwca o godz. 19 przedstawiciele parafii zgromadzą się na Mszy św. w archikatedrze, następnie we wszystkich kościołach archidiecezji rozpocznie się doba eucharystyczna, wypełniona modlitwą różańcową, adoracją i nabożeństwem do Bożego Serca. Zechciejmy włączyć się w to dziękczynienie Bogu za dar Eucharystii oraz życie papieża Polaka – propagatora kultu realnej obecności Jezusa w Sakramencie Ciała i Krwi Pańskiej.

2023-05-30 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” – wystawa w katedrze łódzkiej

[ TEMATY ]

wystawa

II wojna światowa

Holokaust

Łódz

Ks. Paweł Kłys/Niedziela

„Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” – wystawa w katedrze łódzkiej

„Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” – wystawa w katedrze łódzkiej

- Ta wystawa pokazuje różne postawy, nie jest jednowymiarowa. Ta wystawa pokazuje bohaterów. Ta wystawa pokazuje ludzi, którzy swoje człowieczeństwo zdradzili, ale pokazuje także takich, którzy byli bohaterami mimo tego, że myśleli o sobie, że są wrogami dla żydów, ale gdzieś na końcu otrzymali tytuł – sprawiedliwych wśród narodów świata. Bardzo się cieszę, że ta wystawa jest tutaj obecna. – mówił abp Ryś.

„Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” to tytuł wystawy przygotowanej przez Amerykańskie Muzeum Pamięci Holokaustu, która została dziś uroczyście otwarta w łódzkiej bazylice archikatedralnej.
CZYTAJ DALEJ

Czy jestem otwarty na Ducha Świętego?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Graziako

Rozważania do Ewangelii J 16, 12-15.

Środa, 28 maja. Dzień powszedni albo wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego, biskupa
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV ma dwie kucharki - z Neapolu i Peru

2025-05-28 07:23

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV ma dwie kucharki- z Neapolu i z Peru. Informacja ta pojawiła się po tym, gdy podczas audiencji dla piłkarzy klubu Napoli- mistrzów Włoch papież przekazał gratulacje także w imieniu swojej kucharki, która jest kibicką tego klubu. Ale jest też kucharka z Peru, gdzie papież przebywał wiele lat na misji.

Podziel się cytatem Natychmiast w sieci pojawiły się zdjęcia drugiej kucharki papieża; to Veronica Sanchez Molina z Peru. Z tego kraju pochodzi również osobisty sekretarz Leona XVI, ksiądz Edgard Iván Rimaycuna Inga. Pochodzi on z miasta Chiclayo, gdzie ordynariuszem diecezji był biskup Robert Prevost. Papież po latach misji i posługi w Peru jest bardzo związany z tym krajem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję