Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ślad Boga w dziecku

Szczególne miejsce w Kościele zajmują najmłodsi.

2023-05-23 14:25

Niedziela zamojsko-lubaczowska 22/2023, str. I

[ TEMATY ]

duszpasterstwo dzieci

Karol Porwich/Niedziela

To właśnie do nich Jezus przyrównywał każdego z nas i On sam gromił uczniów, by nie zabraniali dzieciom przychodzić do Niego. Jak jest dziś? Czy dbamy o dzieci, by uczęszczały na Mszę św.? W parafii św. Jana Nepomucena w Suścu duszpasterstwo dzieci zajmuje ważne miejsce.

– Kładziemy mocny akcent na pracę z dziećmi. Msza św. dla dzieci jest w każdą niedzielę o godz. 10.30, po której oczywiście zawsze są jakieś słodycze. To już taka nasza tradycja. Przynajmniej raz w miesiącu organizujemy konkursy dla dzieci, a to oczywiście wiąże się także z nagrodami. To sprawia, że dzieci chętnie przychodzą do kościoła, a co za tym idzie, przyprowadzają też swoich rodziców. Być może jest to pewien zabieg socjologiczny, ale za to skuteczny – żartuje ks. Andrzej Niedużak, proboszcz parafii św. Jana Nepomucena w Suścu.

Obecność małych chrześcijan w kościele skutkuje ich obecnością w dorosłym życiu. Choć początkowo może wydawać się, że dzieci i tak nie rozumieją tego, co dzieje się w kościele, to jednak chłoną całymi sobą Ducha Świętego, który przecież obecny jest w świątyni.

Reklama

– Jeżeli w tych pierwszych latach zostawi się choćby ślad Boga, to ten ślad pozostanie. Nawet jeśli później, jako młody człowiek odejdzie od kościoła, to Pan Bóg się upomni. Nie można narzekać, że młodych nie ma w kościele, tylko trzeba jak najwięcej pracować z dziećmi – dodaje ks. Andrzej Niedużak.

Świat jednak stara się zniechęcić duszpasterzy do pracy z dziećmi. Tym bardziej należy postawić kontrę.

– Mam doświadczenia z kościołem amerykańskim. Tam nie pozwolono mi pogłaskać dziecka podczas zbierania tacy. Byłem bardzo zdziwiony. Oni byli bardzo zastraszeni i mówiono, że to wciąż przed nami. Tak jest teraz w Polsce i musimy wyciągnąć odpowiednie wnioski, by nie popełnić tych samych błędów. Dzieci, które były przyprowadzane do kościoła, i które zostały objęte odpowiednim duszpasterstwem teraz przyprowadzają tu swoje dzieci i mają szansę odkryć Boga na nowo – wyjaśnił proboszcz parafii w Suścu.

Tylko Kościół pozostawiający ślad Boga w dziecku ma szansę rozwijać się, młodnieć i przemieniać świat.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W duszpasterstwie dzieci jest też czas na zabawę

W sobotę 18 lutego w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim odbył się bal karnawałowy. Poniżej link do dużej galerii zdjęć.

Każde dziecko przebrało się za postać z bajki lub za znaną osobistość, bądź też za zwierzątko. Stroje były bardzo pomysłowe. Karnawałowe tańce są wyrazem radości przed oczekiwanym czasem Środy Popielcowej i Wielkiego Postu, kiedy to wesołe zabawy ustąpią miejsca zadumie nad męką Chrystusa. Z dziećmi bawił się ks. Barnaba Dębicki. Bal karnawałowy w gorzowskiej parafii pw. Pierwszych Męczenników pokazuje, że w duszpasterstwie dzieci oprócz formacji modlitewnej są też integracyjne zabawy, związane pośrednio z rokiem liturgicznym.

CZYTAJ DALEJ

Dążmy do poznania Pana

2023-06-05 13:21

Niedziela Ogólnopolska 24/2023, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Pierwsze czytanie mszalne pochodzi ze starotestamentowej Księgi Ozeasza. Prorok Ozeasz działał w drugiej połowie VIII wieku przed Chrystusem na terenie królestwa Izraela. Piętnował powszechne zepsucie swoich rodaków i niestrudzenie wzywał ich do opamiętania i nawrócenia. Widząc, że przywódcy polityczni i religijni wiodą naród do zguby, ukazywał drogę wyjścia, której kierunek wyznaczało prawdziwe poznanie Boga i Jego miłosierdzia. Najpoważniejszą przeszkodę stanowiła postawa pozornego nawrócenia, obrazowo wyrażona w słowach: „Miłość wasza podobna do chmur o świtaniu albo do rosy, która prędko znika”. Od nauczania Ozeasza upłynęło ponad 2,7 tys. lat. Żyjemy w zupełnie innych czasach, a przecież zagrożenia i związane z nimi wyzwania pozostają wciąż te same. Wokół nas mnożą się i są coraz bardziej aroganckie rozmaite przejawy zepsucia, z którymi idzie w parze pogarda wobec woli Bożej, wyrażonej w przykazaniach. A zatem, tak samo jak wtedy, bardzo potrzebni są niezłomni świadkowie Boga, żeby wbrew wszelkim przeciwnościom „ociosywać” rzesze wyznawców, których wiara i postępowanie znalazły się w kryzysie.

CZYTAJ DALEJ

Piesza Pielgrzymka Bożego Miłosierdzia z Jasnej Góry do Łagiewnik

2023-06-10 17:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

BP Jasnej Góry

22. Piesza Pielgrzymka Bożego Miłosierdzia wyruszyła dziś z Jasnej Góry do Krakowa - Łagiewnik. Hasło, jakie przyświeca pątnikom to: „Tylko Boże Miłosierdzie może uratować ojczyznę i nasze rodziny”. Wyruszyło ponad 100 osób. Pielgrzymka tradycyjnie wychodzi w sobotę po uroczystości Bożego Ciała, by dotrzeć do Łagiewnik na Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Jak przypomniał opiekun duchowy pielgrzymki, ks. Mariusz Bernyś, jest ona owocem ostatniej podroży apostolskiej papieża Jana Pawła II do Polski i jego zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu w Krakowie-Łagiewnikach. - Pielgrzymkę tę nazywamy wielką osią Bożego Miłosierdzia, wręcz polską Compostelą. Idziemy z Jasnej Góry - duchowej stolicy Polski do światowej stolicy kultu Bożego Miłosierdzia. To wielkie dziedzictwo św. Jana Pawła II - podkreślił kapłan.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję