Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Niedziela radiowa z konkatedry

Niedziela Dobrego Pasterza była również w tym roku Niedzielą Radiową Katolickiego Radia Zamość.

2023-05-17 10:11

Niedziela zamojsko-lubaczowska 21/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Lubaczów

Joanna Ferens

Ołtarz z cudownym obrazem Pani Łaskawej w sanktuarium w Lubaczowie

Ołtarz z cudownym obrazem Pani Łaskawej w sanktuarium w Lubaczowie

Transmitowało ono koncelebrowaną Mszę św. z lubaczowskiej konkatedry, której przewodniczył proboszcz parafii i dziekan dekanatu Lubaczów ks. kan. Andrzej Stopyra. Homilię wygłosił dyrektor zamiejscowego studia Katolickiego Radia Zamość w Lubaczowie ks. Mariusz Pastuszak.

– Parafia istniała już w 1388 r. – gdyż jak podają źródła pisane – uposażył ją książę mazowiecki Ziemowit IV. Należała do diecezji przemyskiej, a od 1787 r. do archidiecezji lwowskiej. Drewniane świątynie ulegały pożarom lub celowo były niszczone przez najeźdźców. Ta obecna została wzniesiona w latach 1898-99. Jej konsekracji dokonał 27 sierpnia 1899 r. sufragan lwowski abp Józef Weber. Ozdobą świątyni są obrazy św. Anny Samotrzeć, Matki Bożej Lubaczowskiej, Jezusa Mlatyńskiego. Od 1974 r. w ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej z katedry lwowskiej przed którym król Jan Kazimierz składał pamiętne śluby i obierając Ją za Królową Korony Polskiej. Obraz ten do kultu przywrócił bp Marian Rechowicz. 19 czerwca 1983 r. na Jasnej Górze papież Jan Paweł II dokonał rekoronacji tego obrazu. Modlił się przed tym wizerunkiem w Lubaczowie 2 czerwca 1991 r. podczas czwartej pielgrzymki do Ojczyzny – przypomniał w homilii ks. M. Pastuszak.

Nawiązując do niedzielnego słowa Bożego i psalmu Pan mym Pasterzem, nie brak mi niczego radził: – Jeśli chcesz być szczęśliwym w życiu, pójdź za Dobrym Pasterzem. Jeśli chcesz dobrze przeżyć to życie które masz, innego nie będziesz miał, pójdź za Dobrym Pasterzem. W życiu mamy różne kłopoty, wychodzimy z nich, bo z nami jest Dobry Pasterz – Jezus Chrystus.

W niedzielne popołudnie i w poniedziałek w południe KRZ wyemitowało rozmowy z liderami grup modlitewnych działających przy lubaczowskiej konkatedrze, a które z nimi przeprowadził dyrektor zamiejscowego oddziału KRZ w Lubaczowie – ks. Mariusz Pastuszak. Najpierw rozmawiał z proboszczem i dziekanem ks. kan. Andrzejem Stopyrą. Poznaliśmy wiele ciekawych informacji z historii kościoła. Tę konkatedrę, wówczas jeszcze prokatedrę, poświęcił Jan Paweł II 2 czerwca 1991 r.

Reklama

Proboszcz, ks. A. Stopyra wyraził zadowolenie, że w parafii są ludzie chętni do udziału w grupach modlitewnych. Wymienił Wspólnotę Odnowy Wiary, Rycerzy Kolumba, Akcję Katolicką, Franciszkański Zakon Świeckich, Legion Maryi, Apostolat Maryjny, Grupy Trzeźwościowe AA, Grupę Modlitewną Świętego Józefa, Róże Różańcowe, Koła Koronkowe. Funkcjonują przy parafii stowarzyszenia: Civitas Chrystiana, Klub Inteligencji Katolickiej, Duszpasterstwo Młodzieżowe Oaza, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, grupy charytatywne – parafialny Zespół Caritas, Stacja Caritas, z której panie dojeżdżają do chorych. Są chętni do działania, nie tylko w parafialnym kościele, ale i w kościołach filialnych w Dąbkowie i Dąbrowie.

W parafii są liczne powołania kapłańskie. 7 maja przybywają do Lubaczowa samorządowcy z województwa podkarpackiego, lubelskiego i lwowskiego, by za przykładem ślubów króla Jana Kazimierza zawierzyć swoje małe ojczyzny Matce Bożej Łaskawej. Klękają przed Jej wizerunkiem reprezentanci wszystkich szczebli władzy, by prosić o opiekę nad nimi.

W rozmowach z KRZ wzięli udział liderzy niektórych grup modlitewnych i stowarzyszeń. Katecheta, wikariusz parafii ks. Michał Koziołek mówił o pracy grup oazowych Ruchu Światło-Życie. Rafał Wilk o modlitewno-uwielbieniowej Wspólnocie Odnowy Wiary, Teresa Telenkiewicz o pracy Poradni Życia Rodzinnego. Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Lubaczowie Jerzy Czekalski mówił o trudnościach w zarejestrowaniu Klubu pomocy bp. Mariana Jaworskiego i dotychczasowych osiągnięciach. KIK w tym roku organizuje już 36. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej poświęcony 100 rocznicy śmierci św. abp. Józefa Bilczewskiego, 40. rocznicy śmierci bp. Mariana Rechowicza i 40. rocznicy rekoronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej, 23. Dzień Papieski pod hasłem „Święty Jan Paweł II – Cywilizacja Życia” oraz kolejną „Majówkę z miesięcznikiem Teraz”. Parafia konkatedralna dzięki KRZ była obecna w naszych domach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tyś wielką chlubą naszego narodu

Niedziela zamojsko-lubaczowska 21/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Lubaczów

Arturo Mari (ze zbiorów Adama Łazara)

Przy grobie kard. Władysława Rubina

Przy grobie kard. Władysława Rubina

W roku 30. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Lubaczowie, wspominamy to ważne wydarzenie.

W poniedziałkowe przedpołudnie 3 czerwca 1991 r. na lubaczowskich błoniach za stadionem swoje stopy postawił Ojciec Święty Jan Paweł II. Powitał go były administrator apostolski Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie, a od 16 stycznia 1991 r. metropolita lwowski abp Marian Jaworski: „Z całego serca dziękujemy Ci, Ojcze Święty, żeś przyjął naszą prośbę i przybył do nas. Dziękujemy za całą troskę o nasz Kościół, którą przejawiłeś zwłaszcza w ostatnim czasie. Kiedy zwracałem się z prośbą o nawiedzenie nas, byłem biskupem administratorem archidiecezji w Lubaczowie. Obecnie jestem arcybiskupem we Lwowie. Dzisiaj, kiedy przyjmujemy Ciebie, Ojcze Święty, z otwartymi sercami, dopełniam obowiązków administratora w Lubaczowie, które pełniłem tutaj przez 7 lat. Dziękujemy gorąco za wczorajsze nawiedzenie Matki Bożej Łaskawej w Jej sanktuarium, za poświęcenie prokatedry. Prosimy także i gorąco dziękujemy za koronację cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej Uzdrowienie Chorych z Łukawca. Ufamy, że dzięki temu lud wierny jeszcze bardziej będzie szedł śladami Jezusa i Maryi, a przez gorliwą modlitwę upraszał za Jej wstawiennictwem zdrowie chorym i pociechę strapionym. Spójrz, Ojcze Święty, jeszcze raz, jak tutejszy wierny lud przygotował się na Twoje przyjęcie, zarówno gdy chodzi o sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, kościół prokatedralny, całe miasto i okolicę. W tym wszystkim zawiera się głęboka cześć i miłość do Ciebie. Błogosław nam na całą odnowę naszego życia. Niech przez Twoje przyjście, Ojcze Święty, Bóg będzie uwielbiony, a cały nasz Kościół ubogacony nowymi darami i łaskami”.

CZYTAJ DALEJ

Dążmy do poznania Pana

2023-06-05 13:21

Niedziela Ogólnopolska 24/2023, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Pierwsze czytanie mszalne pochodzi ze starotestamentowej Księgi Ozeasza. Prorok Ozeasz działał w drugiej połowie VIII wieku przed Chrystusem na terenie królestwa Izraela. Piętnował powszechne zepsucie swoich rodaków i niestrudzenie wzywał ich do opamiętania i nawrócenia. Widząc, że przywódcy polityczni i religijni wiodą naród do zguby, ukazywał drogę wyjścia, której kierunek wyznaczało prawdziwe poznanie Boga i Jego miłosierdzia. Najpoważniejszą przeszkodę stanowiła postawa pozornego nawrócenia, obrazowo wyrażona w słowach: „Miłość wasza podobna do chmur o świtaniu albo do rosy, która prędko znika”. Od nauczania Ozeasza upłynęło ponad 2,7 tys. lat. Żyjemy w zupełnie innych czasach, a przecież zagrożenia i związane z nimi wyzwania pozostają wciąż te same. Wokół nas mnożą się i są coraz bardziej aroganckie rozmaite przejawy zepsucia, z którymi idzie w parze pogarda wobec woli Bożej, wyrażonej w przykazaniach. A zatem, tak samo jak wtedy, bardzo potrzebni są niezłomni świadkowie Boga, żeby wbrew wszelkim przeciwnościom „ociosywać” rzesze wyznawców, których wiara i postępowanie znalazły się w kryzysie.

CZYTAJ DALEJ

Drugie prymicje

Jesteście Bogu nadal potrzebni! Chrystus ofiarował wam siebie. A wy ofiarowaliście siebie. To było włączenie się w ból, pracę, zgorszenia i walkę; cierpienie znoszone solidarnie, aby podnosić człowieka, przypominając mu o jego godności – mówił abp Wacław Depo.

– W XIX-wiecznych Schematyzmach Diecezji Kujawsko-Kaliskiej przy nazwiskach księży, którzy obchodzili 50. rocznicę święceń, widnieje ciekawe sformułowanie: post secundas primicias, czyli po drugich prymicjach. Dzisiaj 10 czerwca i my mamy drugie prymicje – cieszy się ks. Antoni Kaczmarek. – Spotykamy się w bazylice archikatedralnej, w której za czasów bp. Stefana Bareły w 1973 r. otrzymaliśmy święcenia kapłańskie. Dzisiaj wyrażamy naszą wdzięczność i dziękczynienie Bogu za dar powołania i za tych, do których zostaliśmy posłani – deklaruje ks. Marian Mermer.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję