Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ona nas jednoczy

W Biłgoraju odbyły się trzeciomajowe uroczystości religijno-patriotyczne, podczas których oddawano cześć Matce Bożej Królowej Polski, a także wspominano uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

2023-05-17 10:11

Niedziela zamojsko-lubaczowska 21/2023, str. I

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Joanna Ferens

Złożenie kwiatów przy pomniku

Złożenie kwiatów przy pomniku

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju sprawowanej w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz Jerzy Kołtun, który już na wstępie witał wszystkich zebranych w świątyni: – Św. Papież Jan XXIII ogłosił Najświętszą Maryję Pannę patronką naszego kraju, a tradycja tego tytułu sięga czasów króla Jana Kazimierza, który w 1656 r. w uroczystym akcie oddał Maryi całą Polskę we władanie. Zatem jako wierni poddani Matki Chrystusa całym życiem powinniśmy wypełniać wskazania Jej Syna. Niech dzisiejsza uroczystość będzie czasem głębokiej modlitwy o jedność naszego narodu, a także refleksji nad kształtem naszego patriotyzmu. Stając przy ołtarzu jeszcze raz zawierzmy Chrystusowi całą naszą Ojczyznę. Serdecznie witam wszystkich zgromadzonych w naszej świątyni – zaznaczył.

Niech dzisiejsza uroczystość będzie czasem głębokiej modlitwy o jedność naszego narodu, a także refleksji nad kształtem naszego patriotyzmu.

Troska o Rzeczpospolitą to nasza wspólna sprawa – podkreślał Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego: – Święta patriotyczne, zwłaszcza święta majowe są przepełnione dumą z naszego narodu, dumą z naszych przodków i przypominają nam o tym, że jesteśmy dumnym, europejskim, silnym narodem, powinniśmy się rozwijać, patrzeć na siebie z uśmiechem i wspólnie budować Rzeczpospolitą Polską – tłumaczył.

Na uroczystości nie zabrakło również przedstawicieli młodego pokolenia, a wśród nich był Paweł Pędziwiatr, przewodniczący Młodzieżowej Rady Powiatu Biłgorajskiego: – Myślę, że młodzi ludzie powinni być zainteresowani takimi uroczystościami, gdyż dzięki Konstytucji i naszym przodkom mamy dziś wolne państwo, to Konstytucja nadaje nam zasady i reguły, których mamy się trzymać. Pierwsze dni maja w szczególny sposób kierują nasze serca ku patriotyzmowi i ku chwale Ojczyzny, a także pokazują, że Polskę trzeba kochać całym sercem – zaznaczył.

Reklama

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Jubileuszowy znajdujący się na Placu Wolności, gdzie złożono kwiaty, a okolicznościowe przemówienie historyczne dotyczące Sejmu Czteroletniego i uchwalenia Konstytucji 3 Maja wygłosił dr Adam Balicki.

W uroczystościach udział wzięły poczty sztandarowe, mieszkańcy powiatu biłgorajskiego, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze oraz Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio. Dopełnieniem obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja w Biłgoraju był koncert zespołów Biłgorajskiego Centrum Kultury na scenie letniej BCK.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To był owocny czas

Cały rok czekam na tę pielgrzymkę – mówi uczestnik rowerowej pielgrzymki na Jasną Górę, która już po raz 11. wyruszyła z Biłgoraja.

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św. w kościele Chrystusa Króla w Biłgoraju, którą w intencji szczęśliwego pielgrzymowania sprawował przewodnik duchowy pielgrzymki ks. Tomasz Szumowski. – Tegorocznemu wyjazdowi przyświecają dwa cele: religijny, tradycyjnie związany z pielgrzymowaniem, czyli pogłębienie swej wiary przez codzienny udział we Mszy św., modlitwie różańcowej, Apelu Jasnogórskim oraz patriotyczny, związany z agresywną polityką Rosji i wywołaniem wojny na Ukrainie. Chcemy modlić się o łaskę opamiętania oraz pokój na Ukrainie. Chcemy także podziękować za obecnych polityków i samorządowców, którzy szanują i dbają o naszą ojczyznę, przez co staje się ona bogata, piękna i bezpieczna – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież niedzielną modlitwę Anioł Pański odmówi prywatnie

2023-06-10 13:07

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Pooperacyjna rekonwalescencja papieża Franciszka przebiega prawidłowo, wszystkie parametry medyczne są dobre i zgodne z normą - poinformował w sobotę prof. Sergio Alfieri w rzymskiej klinice Gemelli. Podczas spotkania z dziennikarzami zapewnił, że papież czuje się dobrze. Lekarze poprosili go, by zrezygnował z publicznego odmówienia modlitwy Anioł Pański w niedzielę.

Profesor Alfieri odczytał komunikat medyczny, w którym podkreślono, że papież nie ma gorączki, a jego stan kardiologiczny i oddechowy jest stabilny i dobry, papież nie ma już kroplówki i rozpoczął dietę półpłynną.

CZYTAJ DALEJ

Święto Młodych w Rokitnie

2023-06-10 19:37

Angelika Zamrzycka

Od piątku do soboty w dniach 9-10 czerwca trwały Diecezjalne Dni Młodzieży w Sanktuarium w Rokitnie.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję