Reklama

Niedziela Przemyska

Sto lat wspólnoty

Dziś pragniemy za wszystko podziękować Bogu w Trójcy Jedynemu przez pośrednictwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, naszej Patronki – powiedział ks. Andrzej Stopyra, proboszcz parafii w Wacławicach.

Niedziela przemyska 21/2023, str. IV-V

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Kinga Guzik

Jubileuszowym uroczystościom przewodniczył abp Adam Szal

Jubileuszowym uroczystościom przewodniczył abp Adam Szal

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed stu laty w Wacławicach powstała parafia, która szybko stała się nie tylko ośrodkiem kultu, ale także centrum miejscowości, które promieniowało na wszystkich wiernych. Świętowaniu wyjątkowego jubileuszu towarzyszyła refleksja i radosne Te Deum za każdy dzień doświadczania Bożej łaski we wspólnocie parafialnej.

Powstanie parafii

Początki parafii Wacławice wiążą się z powstaniem miejscowości o tej samej nazwie i sięgają 1920 r., kiedy to zaczęto rozparcelowywać dawny majątek dworski w Trójczycach. Ziemię osadnicy nabywali od Banku Ziemskiego w Łańcucie. Pierwsi osadnicy przybyli z okolic Łańcuta i Jarosławia. Były to rodziny z Markowej, Husowa, Handzlówki Krasnego, Jodłówki, Chodakówki, Manasterza, Sieteszy, Tuligłów, Ujkowic, Zamiechowa, Kaszyc, Gaci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dekretem z 15 czerwca 1923 r. Kurii Biskupiej w Przemyślu utworzono tymczasową placówkę duszpasterską w Trójczycach. W skład tworzącej się parafii weszły wioski: Trójczyce i Zabłotce wydzielone z parafii Kosienice, Drohojów z parafii Radymno i Hnatkowice z parafii Ujkowice. 1 lipca 1923 r. proboszczem w Trójczycach został ks. Andrzej Skrobacz, były wikariusz z Rzeszowa. Wnętrze kościoła wyglądało bardzo skromnie. Ołtarz zbity z kilku desek nakryto kocem i powieszono obraz Matki Bożej Częstochowskiej ofiarowany przez urzędnika Banku Ziemskiego w Łańcucie Wacława Szonerta. Podobnie było z całym wyposażeniem świątyni. Były to skromne, ofiarowane przedmioty, które służyły wspólnocie w sprawowaniu liturgii.

Na mocy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z 25 czerwca 1927 r. z części miejscowości Trójczyce, na której stał kościół, wydzielono i utworzono nową miejscowość o nazwie Wacławice. W związku z zaistniałymi zmianami administracyjnymi, Kuria Biskupia dekretem z dnia 17 listopada 1927 r. w miejsce dotychczasowej parafii funkcjonującej pod nazwą ekspozytura Trójczyce, utworzyła parafię rzymskokatolicką w Wacławicach. W latach 1933-47 jej proboszczem był ks. Jan Szurek, były administrator parafii Brześciany (dzisiejsza Ukraina).

Reklama

Mimo trwającej II wojny światowej, parafia Wacławice nadal funkcjonowała. 3 maja 1940 r. parafia przeżyła tragedię. Doszło do aresztowania 11 mieszkańców, których tymczasowo umieszczono w więzieniu w Tarnowie. 14 czerwca 1940 r. pierwszym transportem zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Natomiast 25 lipca 1944 r. w wyniku bombardowań w okolicach kościoła zginęło sześć osób, w tym organista Józef Siara.

Od 13 września 1947 r. proboszczem w Wacławicach został ks. Józef Hędrzak, były wikariusz z Rzeszowa. Trzy miesiące po jego śmierci, 21 grudnia 1965 r. parafię Wacławice objął ks. Władysław Rybka, były administrator parafii Wujskie. W 1968 r. staraniem ks. Rybki rozpoczęto budowę nowej dzwonnicy. Ze względu na sytuację polityczną, która zaistniała po wojnie, władze komunistyczne usunęły ze szkoły lekcje religii. Nauka religii odbywała się przy kościele i w domach prywatnych w Hantkowicach, Orłach i Drohojowie.

20 lipca 1978 r. proboszczem parafii Wacławice został ks. Bolesław Markowicz, były wikariusz z parafii Pstrągowa. Następnie, 9 sierpnia 1997 r. funkcję tę objął ks. Kazimierz Kopeć, były wikariusz z parafii katedralnej w Przemyślu. Od 1 lipca 2002 r. proboszczem był ks. Adam Hus, niedawny proboszcz parafii Małkowice. Dzięki ofiarności sąsiednich parafii, a szczególnie parafian, oraz dużemu ich zaangażowaniu, rozpoczęta budowa nowego kościoła postępowała dość szybko. 6 listopada 2004 r. świątynię poświęcił abp Józef Michalik, który później, 20 grudnia 2015 r., dokonał także konsekracji ołtarza i kościoła w Wacławicach. W 2015 r. po prawie 55 latach przeszedł na emeryturę organista Zygmunt Świta, a nowym organistą został Bartłomiej Kaliniowski. 20 sierpnia 2016 r. proboszczem w Wacławicach został ks. Andrzej Stopyra, który w latach 1991 – 2016 posługiwał jako proboszcz w parafii Brzozówka i Minojty diecezji grodzieńskiej na Białorusi.

Reklama

Historia pisze się dalej

Jak wskazał obecny proboszcz ks. Andrzej Stopyra, historia tej wspólnoty skrywa wiele pięknych kart. Chociażby ta związana z pracą duszpasterską kolejnych proboszczów i wikariuszy czy diakonów z przemyskiego seminarium, którzy w czasie Wielkiego Postu odbywali praktykę duszpasterską w parafii. – Jakże wiele pracy, wysiłku, poświęcenia trzeba było włożyć, aby parafia z biegiem lat stawała się wspólnotą, składającą się z ludzi wywodzących się z różnych środowisk i o różnych tradycjach. Służyły temu wizytacje kanoniczne biskupów, rekolekcje, misje parafialne, peregrynacje kopi Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, krzyża papieskiego, tworzące się róże różańcowe, grupy modlitewne, pielgrzymki do Kalwarii Pacławskiej, nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca, pierwsze piątki miesiąca, comiesięczne odwiedziny chorych w domach – wymienił. – Dziś pragniemy za wszystko podziękować Bogu w Trójcy Jedynemu przez pośrednictwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, naszej Patronki – dodał ks. Andrzej Stopyra.

Wdzięczność

W swoim słowie przedstawiciele parafii wyrazili wdzięczność za miniony wiek działania parafii, za każde dobro, które stało się ich udziałem, oraz naukę, którą odebrali w tej parafialnej świątyni. – Chcemy wyrazić wdzięczność za wszelkie dobro, które dokonało się w tym czasie i które również stało się naszym udziałem. W dniu dzisiejszym możemy spojrzeć szerzej nie tylko na to, co było, ale również na to, co się aktualnie dokonuje i co być może będzie się działo w przyszłości. Widzimy, jak ważnym jest pielęgnowanie wartości chrześcijańskich, które mimo zmienności biegu historii nigdy się nie dezaktualizują, ale zawsze są na czasie – podkreślili parafianie.

Jak zauważyli przedstawiciele parafii wydarzenia ostatnich lat, zmieniający się świat i coraz bardziej zuchwałe ataki na Kościół stawiają wierzących przed pytaniem: co jest dla nas najważniejsze? – Odpowiedź na to pytanie swoim życiem tak pięknie dali nasi ojcowie przez ostatnie 100 lat istnienia wacławickiej parafii. Stąd też spoglądając na historię, którą Cyceron nazwał nauczycielką życia, dostrzegamy, jak mądrzy byli nasi przodkowie, którzy na zgodzie, prawdzie Objawionej i pielęgnowaniu wiary pomimo wielu przeciwności i doświadczanych trudów budowali naszą ojczyznę i parafię. Mądrze żyć, to zatem przyzywać Bożej Mądrości i przyjmować Jego miłość oraz Boską moc w każdej decyzji. Dzisiejszy dzień budzi w nas nadzieję, że jednak nie wszystko stracone i jeszcze wiele możemy naprawić oraz odbudować – powiedzieli przedstawiciele parafian.

2023-05-17 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wydarzyło się 675 lat temu...

Niedziela rzeszowska 35/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Małgorzata Stec

Jubileusz Binarowej uczcili także rowerzyści

Jubileusz Binarowej uczcili także rowerzyści

Binarowa – rok 2023 jest dla tej urokliwej miejscowości rokiem ważnego jubileuszu.

Było to 675 lat temu. W wigilię wspomnienia św. Jana Chrzciciela – 23 czerwca 1348 r. król Kazimierz Wielki wydał przywilej lokacyjny dla Binarowej. Każdy jubileusz to okazja do świętowania i dumy z przeżytego czasu i okazania szacunku dla naszych przodków, którzy pracowali i wyznawali chrześcijańską wiarę na binarowskiej ziemi. Obchody 675-lecia lokacji Binarowej miały charakter cyklicznych wydarzeń, których celem było zainteresowanie historią i dziedzictwem lokalnym mieszkańców gminy Biecz.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

2024-04-26 23:45

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz był przez 39 lat najbliższym współpracownikiem Karola Wojtyły, najpierw jako sekretarz arcybiskupa krakowskiego, a następnie osobisty sekretarz Ojca Świętego. Jako metropolita krakowski w latach 2005 – 2016 pełnił rolę strażnika pamięci Jana Pawła II i inicjatora wielu dzieł jemu poświęconych. Zwieńczeniem jego posługi była organizacja Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, które zgromadziły 2, 5 mln młodych z całego świata.

W Rabie Wyżnej i w Krakowie

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję