Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Rocznica Zbrodni Katyńskiej

Od Mszy św. w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju rozpoczęły się religijno-patriotyczne uroczystości upamiętniające 83. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 20/2023, str. VI

[ TEMATY ]

zbrodnia katyńska

Joanna Ferens

Przy pomniku upamiętniającym zbrodnię katyńską

Przy pomniku upamiętniającym zbrodnię katyńską

Eucharystię w intencji ofiar Katynia i katastrofy smoleńskiej sprawował ks. dziekan Witold Batycki, który wspomniał również o 1057 rocznicy Chrztu Polski. – Dziś gromadzimy się w naszym sanktuarium, by wspólnie z całym narodem polskim składać Bogu dzięki za to, że przed ponad tysiącem lat dane nam było dołączyć do grona narodów chrześcijańskich. Dziękujemy, że w symbolicznym chrzcie księcia Mieszka I narodziła się polska państwowość. Przez te ponad tysiąc lat, mimo dziejowych zawieruch Polska i Polacy zawsze zostali wierni Bogu, krzyżowi i Ewangelii. I ta wiara pozwoliła nam przetrwać. Dziś także w sposób szczególny zanosimy modlitwy do Boga za tych, którzy życie złożyli na ołtarzu Ojczyzny i zostali zamordowani w Katyniu czy Ostaszkowie. Oni pokazali, czym jest wierność, czym miłość do Matki Ojczyzny i nieugiętość w wierze – powiedział kustosz biłgorajskiego sanktuarium.

By nie zapomnieć

Nie wolno nam zapomnieć o tym, co wydarzyło się w Katyniu – podkreślał Andrzej Łagożny, członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego. – Szef NKWD stwierdził, że uważa za uzasadnione rozstrzelanie ich bez wzywania skazanych, bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia. 3 kwietnia 1940 r. z obozu w Kozielsku wyruszył pierwszy transport jeńców kierowanych na egzekucję do Katynia. Wysyłkę skazanych prowadzono na podstawie list dyspozycyjnych przysyłanych z Moskwy. Oni zginęli, bo byli Polakami, bo swym życiem, poświęceniem, walecznością, odwagą świadczyli o miłości do Ojczyzny. Sowiecki okupant zdawał sobie doskonale sprawę, że nie uda się ich przekonać czy zmusić do zdrady Polski, do zdrady ideałów i wartości ujętych w zawołaniu Bóg – Honor – Ojczyzna. Polska jest nam dana od Boga, to nasze miejsce na tym świecie. Nasza Ojczyzna przez ponad tysiąc lat państwowości związana jest z krzyżem. Jednym właśnie z takich krzyży wpisanym w naszą historię jest Katyń, zarówno ten sprzed 83 lat, jak i ten z roku 2010 – tłumaczył.

Reklama

Powód do dumy

Ci ludzie są dziś dla nas wzorem do naśladowania – tłumaczył Maciej Oleszczuk z Młodzieżowej Rady Powiatu. – Musimy znać naszą historię, naszą tradycję, musimy pamiętać, o tych, dzięki którym dziś żyjemy w wolnej Polsce. Oni nam dali przykład, czym jest patriotyzm, czym odwaga, nieugiętość i wierność Polsce. Oni powinni być autorytetami dla wszystkich pokoleń, jakie po nich przyszły i przyjdą. Jestem dumny z bycia Polakiem i chcę składać hołd tym, którzy walczyli za te największe i najważniejsze wartości – zaznaczył.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, gdzie młodzież w montażu słowno-muzycznym przypomniała te tragiczne chwile w dziejach naszego narodu. Na zakończenie delegacje z poszczególnych placówek i urzędów złożyły kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu przy ul. Lubelskiej.

2023-05-10 08:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litwa/ W Wilnie msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

[ TEMATY ]

Msza św.

zbrodnia katyńska

Litwa

PAP/Valdemar Doveiko

Uczestnicy mszy świętej w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, sprawowanej w kościele pw. św. Rafała Archanioła w Wilnie.

Uczestnicy mszy świętej w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, sprawowanej w kościele pw. św. Rafała Archanioła w Wilnie.

Z inicjatywy ambasady RP na Litwie w wileńskim kościele pod wezwaniem św. Rafała Archanioła w czwartek, w Dniu Pamięci Zbrodni Katyńskiej, odprawiona została msza święta w intencji ofiar tej zbrodni oraz katastrofy smoleńskiej.

Kościół św. Rafała Archanioła znajduje się w wileńskiej dzielnicy Śnipiszki, gdzie przed wojną stacjonowało około 15 polskich jednostek wojskowych, w tym m.in. I Pułk Piechoty Legionów. W 2008 roku w świątyni odsłonięto "Tablicę Katyńską" upamiętniającą m.in. blisko pięćset osób z Wilna, Wileńszczyzny oraz z Białorusi i Ukrainy, zamordowanych w Katyniu.

CZYTAJ DALEJ

Tomasz Wolny: Nie dajcie sobie wmówić, że wiara jest wstydem!

2023-06-09 11:22

Karol Porwich/Niedziela

Znany dziennikarz Tomasz Wolny ma ważne przesłanie nie tylko dla młodych ludzi, ale dla każdego człowieka!

Tomasz Wolny w swoich mediach społecznościowych napisał:

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Odkupienie. Ale z czego? Bóg „związany” miłością

2023-06-10 20:08

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Adobe.Stock

W poprzednim rozważaniu prześledziliśmy agonię Jezusa z medycznego punktu widzenia. Odkryliśmy, że Jego serce dosłownie pękło – zostało zmiażdżone i rozerwało się w wyniku procesów zachodzących w Jego skatowanym i wycieńczonym ciele. Dobrze mieć to w pamięci, gdy dziś chcemy zatrzymać się przy kolejnym wezwaniu z czerwcowej litanii: Serce Jezusa, dla nieprawości naszych starte…

Wczorajsze wezwanie mówiło nam, że Serce Jezusa jest „ofiarą grzeszników”. Dziś słyszymy, że zostało „starte”, zmiażdżone „dla nieprawości naszych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję