Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Żył i żyje Kościołem

Biskup senior diecezji charkowsko-zaporoskiej Marian Buczek, rodak z Cieszanowa, w tym roku obchodzi 70. rocznicę urodzin.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 20/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Bp Marian Buczek

Adam Łazar

W lubaczowskiej konkatedrze

W lubaczowskiej konkatedrze

Z tej okazji ukazał się o nim film dokumentalny. Świetny to pomysł, bo zasługuje na szczególną uwagę i pamięć ze względu na to wszystko, czego dokonał zarówno w Lubaczowie, jak i we Lwowie, Charkowie i innych miejscowościach na Ukrainie. Swoją działalnością napisał już i nadal pisze historię Kościoła na tych ziemiach.

U źródeł życia i wiary

Wszystko zaczęło się w parafii cieszanowskiej, w której urodził się 14 marca 1953 r. W miejscowym kościele św. Wojciecha był ochrzczony, przyjął I Komunię Świętą, Sakrament Bierzmowania, a nawet święcenia kapłańskie. – W swojej parafii obserwowałem pracę wspaniałych kapłanów, oddanych całkowicie Kościołowi, zatroskanych o ludzi, że wspomnę ks. prał. Józefa Kłosa, który wcześniej był proboszczem w kościele św. Marii Magdaleny we Lwowie, stamtąd wygnany w 1946 r. przez Sowietów, powrócił do swojej parafii w Cieszanowie oraz rezydenta ks. Kazimierza Lachowicza, który przed wojną skończył prawo i był sekretarzem prezydenta miasta Lwowa, a po wojnie wstąpił do seminarium duchownego, został księdzem, głosił piękne kazania. Postanowiłem pójść ich śladami i to mi się udało. Zostałem księdzem – wspomina w filmie bp Marian Buczek. Po skończeniu Szkoły Podstawowej w Cieszanowie, dalszą edukację kontynuował w Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Łańcucie – w którym, jak wspomina – „nauczyłem się jazdy na motocyklu, traktorze, kombajnie”. Po jego ukończeniu administrator apostolski Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą Lubaczowie bp Jan Nowicki – na jego prośbę – skierował go do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie otrzymał 16 czerwca 1979 r. z rąk bp. Mariana Rechowicza w kościele w Cieszanowie. – Na drugi dzień poszedłem do Lubaczowa podziękować biskupowi za święcenia. Powiedział do mnie krótko: „Przyjdziesz pracować do Kurii. Do mnie”. Ks. Buczek został notariuszem w Kurii, kierowcą i sekretarzem biskupa. Po śmierci bp. M. Rechowicza, do Lubaczowa w 1984 r. przyszedł z Krakowa bp Marian Jaworski. Zapytał ks. Buczka czy nadal na tych samych warunkach chce pracować w Kurii. Powiedział – tak. Odtąd dalsze życie ks. Mariana Buczka związane było z posługą Kościołowi u boku bp. Mariana Jaworskiego, od 1991 r. arcybiskupa, a następnie kardynała, metropolity lwowskiego.

Reklama

Ślad Papieża

Dzięki kard. Jaworskiemu ks. Buczek był kilkakrotnie w Rzymie na spotkaniach z papieżem Janem Pawłem II. – W 1987 r. po raz pierwszy w życiu wyjechałem do Lwowa, by zapoznać się z sytuacją chrześcijan na tamtym terenie. Na tych „przeszpiegach” byłem w Kijowie, Stanisławowie i innych miastach, by zobaczyć jak wygląda życie religijne, czy są tam kapłani, czynne kościoły. Było ich zaledwie kilka. Relację złożyłem bp. Jaworskiemu. Z nim w 1989 r., na prywatne zaproszenie, bo od władz nie otrzymaliśmy pozwolenia, odbyliśmy podróż po tamtym terenie. Lwowianin Marian Jaworski, wygnany w 1945 r. do komunistycznej Polski, po tylu latach nieobecności odprawił w katedrze Mszę św. Były później kolejne wizyty. Po każdej z nich były rozmowy bp. Jaworskiego z papieżem. W 1990 r. Ojciec Święty spotkał się z Gorbaczowem. Powiedział mu: – Panie Prezydencie, nie pozwolę na to, by kilka milionów wiernych rzymsko– i grekokatolików na terenie Związku Radzieckiego było bez biskupów. Gorbaczow na to się zgodził. W styczniu 1991 r. papież Jan Paweł II powołał bp. Jaworskiego na metropolitę lwowskiego. Podniósł go do godności arcybiskupa. Arcybiskup Jaworski musiał opuścić Lubaczów. Wraz z nim wyjechałem i ja do Lwowa – wspomina w filmie bp Marian Buczek. Mianowany został kanclerzem kurii metropolitarnej. Biskupi wybrali go na Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Kościoła Rzymskokatolickiego Ukrainy.

Pasterz oddany Ukrainie

Jan Paweł II, 4 maja 2002 r. mianował ks. Mariana Buczka biskupem pomocniczym archidiecezji lwowskiej. Sakrę biskupią otrzymał 20 czerwca 2002 r. w katedrze lwowskiej z rąk kard. Mariana Jaworskiego. O bp. Buczku kapłani z Ukrainy wypowiedzieli się z wielkim uznaniem. – Według mnie, odłączyć bp. Mariana Buczka od kard. Mariana Jaworskiego się nie da. Oni ze sobą byli scaleni, zgodnie współpracowali, rozumieli się bez słów, byli jednością – mówi jeden. – Biskup Marian Buczek był bardzo aktywny, ruchliwy, bystry w mowie i myśleniu. Aż się nie chce wierzyć, że jeden człowiek zajmował się tyloma sprawami – dodaje drugi. Biskup Buczek koordynował pracami przygotowującymi pielgrzymki papieża Jana Pawła II w 1991 r. do Lubaczowa i w 2001 r. do Lwowa i Kijowa. Tak operatywnego biskupa, pełnego energii życia, 16 lipca 2007 r. papież Benedykt XVI ustanowił koadiutorem diecezji charkowsko-zaporoskiej, a po przejściu na emeryturę dotychczasowego bp. Stanisława Padewskiego, 19 marca 2009 r. – biskupem diecezjalnym. Diecezji największej na Ukrainie i chyba w Europie, ale biednej i trudnej do prowadzenia. Biskup Marian zamieszkał w baraku. Podjął się budowy Domu Biskupiego i zbudował go. Znalazła się w nim kuria, mieszkania księży z katedry, salki do prowadzenia katechezy dla dzieci i dorosłych.

Nadal jest do dyspozycji

Ze względu na stan zdrowia biskup Buczek wniósł rezygnację, którą przyjął papież Franciszek 12 kwietnia 2014 r. On tym Kościołem na Ukrainie żył i nadal żyje. Pisze artykuły, przemawia na sympozjach, jest chodzącą encyklopedią odradzania się kościołów na Ukrainie. – Kiedy przeszedł na emeryturę, to nie tylko w naszej diecezji, ale i całej Ukrainie, udziela się na tyle ile może. W Konferencji Episkopatu zapisał się jako człowiek braterski, dyspozycyjny, swoją dobrą radą ubogaca nasz Kościół – powiedział abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

2023-05-10 08:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski biskup na Siczy Kozackiej

Niedziela rzeszowska 20/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Bp Marian Buczek

PCEK w Ropczycach

Bp Marian Buczek podpisywał swoje książki

Bp Marian Buczek podpisywał swoje książki

W Ropczycach gościł bp Marian Buczek, emerytowany ordynariusz diecezji charkowsko-zaporskiej na Ukrainie.

Salę widowiskowo-konferencyjną Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej, gdzie odbyło się spotkanie, wypełnili mieszkańcy powiatu ropczycko-sędziszowskiego na czele z wicestarostą dr Bernadetą Frysztak, duchownymi i samorządowcami. Dostojnego gościa powitała Agnieszka Ochał, dyrektor PCEK w Ropczycach. W czasie spotkania rozmowę-wywiad z księdzem biskupem poprowadził znawca problematyki Kościoła na Ukrainie prof. nadzw. dr hab. Adam Kulczycki, prezes Instytutu Dziedzictwa Kresowego im. Ugody Hadziackiej. Spotkanie było połączone z promocją książki Biskup polski na Siczy Kozackiej. Jest to wywiad-rzeka z bp. Marianem Buczkiem, który przeprowadził wykładowca akademicki, działacz kresowy, publicysta dr hab. Włodzimierz Osadczy, prof. KUL.

CZYTAJ DALEJ

Abp Stanisław Gądecki: Przepraszam Stwórcę i braci za moje uchybienia wynikające z ludzkiej słabości

2023-06-10 14:59

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

PAP/Paweł Jaskółka

Mszy dziękczynnej za 50 lat kapłaństwa przewodniczył w sobotę w katedrze w Poznaniu metropolita poznański, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. List z gratulacjami i błogosławieństwem przesłał jubilatowi papież Franciszek. "Stawiam sobie jedno pytanie: czy w pełni odpowiedziałem na Boże wezwanie, czy dobrze wykorzystałem ten czas w służbie Bogu i człowiekowi - to sam Pan Bóg wie. Przepraszam więc i Stwórcę, i także naszych braci i siostry za moje zaniedbania i uchybienia wynikające z ludzkiej słabości" - powiedział arcybiskup w czasie uroczystości.

Abp Gądecki przyjął święcenia kapłańskie 9 czerwca 1973 r. z rąk prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie. Metropolię poznańską objął w 2002 roku. Od 2014 roku jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Iga Świątek wygrała w finale wielkoszlemowego French Open!

2023-06-10 18:01

[ TEMATY ]

Iga Świątek

PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek wygrała z Czeszką Karoliną Muchovą 6:2, 5:7, 6:4 w finale wielkoszlemowego French Open w Paryżu. Polka obroniła tym samym tytuł wywalczony rok temu. To jej trzeci triumf w turnieju na kortach im. Rolanda Garrosa.

Została pierwszą od 2007 roku zawodniczką, która obroniła tytuł na kortach im. Rolanda Garrosa. 16 lat temu dokonała tego Belgijka Justine Henin triumfując trzeci raz z rzędu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję