Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Spotkanie członków KSM 30+

W kościele św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyło się spotkanie dla byłych członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Rozpoczęła je Eucharystia sprawowana w intencji KSM. Spotkanie miało konkretny cel, o czym informował ks. Mateusz Furmianiak, diecezjalny asystent KSM w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. – To pierwsze takie spotkanie w naszej diecezji, skierowane do osób, które kiedyś należały do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, ale z racji wieku opuściły nasze struktury. Zmiana statutu ogólnopolskiego naszego Stowarzyszenia pozwoliła na stworzenie przestrzeni dla osób w wieku 30+. Możemy więc skupiać tych, którzy w KSM byli i chcą nadal działać w naszych strukturach i teraz w KSM można zostać do końca życia. To spotkanie było okazją, by po latach podzielić się wspomnieniami i być może na nowo zaangażować się aktywnie w grupie KSM 30+, by pogłębić swoją formację i pomóc młodym wzrastać w wierze w Boga oraz rozwijać swoje talenty, a także dawać młodemu pokoleniu świadectwo swojej wiary. Wiadomo, że oni nie zaangażują się już na taką miarę, jak czynili to w swoich młodych latach, mają dzisiaj rodziny, obowiązki i inne zadania w życiu, inne drogi powołania. Jednak mogą być wsparciem dla młodych i podtrzymywać ich na duchu – tłumaczył.

Nieskończona przygoda

Chcemy, aby przygoda z KSM nie kończyła się po trzydziestych urodzinach. – Przypomnę, że Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to ogólnopolskie stowarzyszenie skupiające młodych katolików świeckich w wieku 14-30 lat, działające na terenie całej Polski. W swoich ideach, zadaniach i sposobach działania jest kontynuatorem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej, będących przed II wojną światową częścią Akcji Katolickiej, uwzględniając potrzeby obecnej katolickiej młodzieży polskiej. Wspólnota ta w pełni posiada prawną osobowość kościelną i cywilną. I kiedyś naturalną rzeczą było, że członkowie KSM przechodzili do Akcji Katolickiej i w pewnym momencie zrobiła się taka jakby luka, niewypełniona przestrzeń, a ci młodzi ludzie byli pozostawieni niejako sami sobie, i dlatego, aby przygoda z KSM się nie kończyła, jest grupa seniorska, aby dalej można było się formować, ale już w trybie dostosowanym do dorosłego stylu życia. Bardzo dobrze, że tak się stało – dodał ks. Mateusz Furmaniak.

Reklama

Pełni wartości

Na spotkanie przybył Tomasz Gorzkowski z Tarnogrodu. – Dla mnie to był bardzo ważny czas w życiu i wyjątkowo dobrze ten okres wspominam. Łączyła nas wspólnota ideałów, różnorodnych zainteresowań, wspólnych pasji. Powstały wśród nas małżeństwa, mam mnóstwo wspomnień ze spotkań czy wyjazdów. Dlatego tym bardziej się cieszę, że udało nam się dziś spotkać, porozmawiać, wymienić doświadczeniami i zobaczyć, że nadal wszyscy kierujemy się tymi pięknymi wartościami, które z KSM wynieśliśmy – zaznaczył.

Pociągnięta przykładem brata

Od lat 90. XX wieku, w strukturach KSM działała także Ewelina Zając. – Do KSM zachęcił mnie mój nieżyjący już dziś starszy brat, który w strukturach Stowarzyszenia aktywnie działał. Pamiętam, że działaliśmy bardzo prężnie, spotykaliśmy się w każdą sobotę, obstawialiśmy Msze św., były czuwania, spotkania modlitewne. Organizowaliśmy różnorodne akcje, chodziliśmy jako wolontariusze do szpitala. Ten czas wspominam bardzo miło, wiem, że to KSM mnie ukształtował i wpoił ideały, którymi kieruję się do dziś – przyznała.

Dalsza część spotkania miała miejsce w sali konferencyjnej, gdzie przy poczęstunku była okazja do wspomnień, podzielenia się wielkanocnym jajkiem i przypomnienia piosenek śpiewanych podczas spotkań KSM przed laty. Wydarzenie zakończyła modlitwa koronką do Bożego Miłosierdzia.

2023-04-28 19:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radość ze spotkania z Chrystusem

Niedziela zamojsko-lubaczowska 16/2023, str. VI

[ TEMATY ]

ekstremalna Droga Krzyżowa

Biłgoraj

Joanna Ferens

Wędrówce towarzyszyła modlitwa i refleksja nad męką Jezusa

Wędrówce towarzyszyła modlitwa i refleksja nad męką Jezusa

Z sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju po raz kolejny wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Idę, bo szukam nadziei”.

Ekstremalna Droga Krzyżowa przynosi piękne owoce i przyciąga coraz więcej osób – tłumaczył organizator biłgorajskiej EDK, ks. Mateusz Januszewski. – Ekstremalna Droga Krzyżowa polega na tym, że oprócz takiego czysto intelektualnego rozważania w sercu dołączamy także „rozważanie ciałem”. Jest to modlitwa swoim bólem, trudem, zmęczeniem i cierpieniem. Chcemy dołączyć swój ból fizyczny do tego, co przeżywał Jezus. Wydaje mi się, że wówczas, gdy nasze ciało przeżywa trud i zmęczenie, łatwiej jest wejść w tę Mękę Chrystusa. Trzeba jednak pamiętać, że Ekstremalna Droga Krzyżowa to nie jest rajd, nocna przygoda czy okazja do przeżycia czegoś niesamowitego, ale przede wszystkim jest to życie z Jezusem Chrystusem i szukanie Jego w tych rozważanych czternastu stacjach. Chodzi o to, aby te stacje, trud, zmęczenie i złączenie tego z Męką Chrystusa zmieniało moje serce. Wierzę, że przez to zmęczenie, ból nóg, wyczerpanie możemy zaznać przemiany swojego serca. I takie owoce zauważamy w uczestnikach tej Drogi Krzyżowej, którzy dzielą się później swoimi świadectwami – tłumaczył.

CZYTAJ DALEJ

Łączy ich służba. Pielgrzymka LSO Archidiecezji Częstochowskiej do Pajęczna

Spotkanie ewangelizacyjne, Msza św., koncert ks. Jakuba Bartczaka, losowanie nagród i zawody sportowe Turbokozak – 10 czerwca odbyła się X Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej do Archidiecezjalnego Sanktuarium Dzieci Fatimskich w Pajęcznie z udziałem ponad 700 kandydatów, ministrantów, lektorów, ceremoniarzy i animatorów oraz ich duszpasterzy.

– Takie pielgrzymki są ważne. Dzięki nim poznajemy członków LSO z różnych parafii. Możemy się dowiedzieć, ilu nas jest w archidiecezji. Takie wydarzenia są też okazją do wymiany doświadczeń, a także po prostu do dobrej zabawy – powiedział Łukasz Soppa, animator z parafii Narodzenia Pańskiego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Wróciła do Kościoła

2023-06-10 20:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum Justyny Gasiewicz

Zaufajcie Bogu, wtedy doświadczycie wielu cudów dnia codziennego. On was poprowadzi – mówi Justyna Gasiewicz. Tak właśnie było w jej życiu.

Historia Justyny rozpoczyna się standardowo. Dzięki rodzicom przyjęła chrzest św., przystąpiła do I Komunii św. i bierzmowania, choć w przypadku tego ostatniego, według niej, nie obyło się bez problemów. Śpiewała też w parafialnej scholi i kilka razy wzięła udział w wyjazdach organizowanych przez parafię. Z upływem lat jednak coraz rzadziej uczestniczyła w niedzielnej Mszy św. i – jak mówi – zaczęła prowadzić grzeszne życie, oddalając się od Boga i Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję