Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 12/2023, str. 22-23

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

DIALOG
Krok do przodu

Muzułmańska Rada Starszych i Dykasteria ds. Dialogu Międzyreligijnego podpisały protokół ustaleń w celu wzmocnienia dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Porozumienie przewiduje utworzenie przez obydwie instytucje stałej komisji ds. dialogu islamsko-chrześcijańskiego. Komisja będzie odbywać coroczne spotkania w celu koordynacji wspólnych wysiłków i inicjatyw promujących dialog i współistnienie między wyznawcami różnych religii i kultur na całym świecie. Strony reprezentowali Mohamed Abdelsalam, sekretarz generalny Muzułmańskiej Rady Starszych, oraz kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego. Jeszcze dwie dekady temu niewielu widziało przyszłość w dialogu katolicko-muzułmańskim. Powszechnie uznawano, że tego, przede wszystkim ze względu na stanowisko muzułmanów, zrobić się po prostu nie da. To kolejny krok, który pokazuje, że nigdy nie można tracić nadziei.

PAPIEŻ WYJAŚNIA
Przeciwko gender

Reklama

„W chwili obecnej stanowi (ideologia gender) jedną z najgroźniejszych kolonizacji ideologicznych. Wykracza daleko poza sferę seksualną” – powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla argentyńskiego czasopisma La Nación. „(...) niektórzy ludzie – mówił dalej papież – są trochę naiwni i wierzą, że tu leży droga do postępu. I nie odróżniają szacunku dla różnorodności seksualnej czy różnych opcji seksualnych od tego, co stanowi już antropologię gender, niezwykle niebezpieczną, ponieważ likwiduje ona różnice, a przez to unieważnia człowieczeństwo, bogactwo człowieczeństwa, zarówno to osobiste, kulturowe, jak i społeczne”. Niechętni, także w Kościele, zarzucają Ojcu Świętemu, że wspiera gender. Papież jedynie rozróżnia szacunek dla osoby – tego jest godna zawsze, bo jest prawdziwa – od ideologii, która może być błędna, a przez to i bardzo groźna. Sztuką jest to rozróżnić, ale na gruncie Ewangelii jest to konieczne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

REŻIM ORTEGI
Zwieszają/zrywają stosunki z Watykanem

Nikaragua „zawiesiła” relacje dyplomatyczne z Watykanem. Poinformowało o tym 12 marca miejscowe MSZ w reakcji na pochodzące ze źródeł dyplomatycznych informacje o zerwaniu stosunków dyplomatycznych. Informacja dotarła niemal równo rok po tym, jak reżim Daniela Ortegi zmusił nuncjusza apostolskiego do opuszczenia kraju, i miesiąc po tym, jak na 26 lat więzienia skazano bp. Rolando Álvareza. Franciszek w niedawnym wywiadzie dla Infobae porównał reżim do „komunistycznej dyktatury z 1917 r. lub dyktatury Hitlera z 1935 r.” i powiedział, że działania Ortegi ujawniają, iż jest on „człowiekiem niezrównoważonym”. To jedna z najostrzejszych dyplomatycznych wypowiedzi papieża.

NIEMIECJA DROGA SYNODALNA
Idzie jak walec

Reklama

W dniach 9-11 marca obradowało we Frankfurcie nad Menem zgromadzenie ogólne niemieckiej drogi synodalnej. Intensywnie debatowano i głosowano nad tekstami dotyczącymi reformy polityki kościelnej. Według katolickiej agencji KNA, zgromadzenie postanowiło zwrócić się do papieża z prośbą o ponowne przeanalizowanie obowiązkowego celibatu dla księży. W innych tematach decydowano o konkretnych reformach na terenie Konferencji Episkopatu Niemiec. Przykładowo – w przyszłości kobiety i mężczyźni bez święceń, w opinii zgromadzenia, powinni mieć prawo do wygłaszania kazań podczas nabożeństw katolickich. Powinny też mieć miejsce uroczyste błogosławieństwa dla par tej samej płci i większy winien być szacunek w Kościele dla osób, które postrzegają siebie jako transpłciowe. Postanowiono także jeszcze bardziej wzmocnić normy postępowania wobec sprawców nadużyć seksualnych i zapobiegać takim przestępstwom. Ostatnim przyjętym tekstem było głosowanie nad wezwaniem do otwarcia diakonatu dla kobiet w całym Kościele katolickim. Zapowiedziano, że w 2026 r. zbierze się kolejne zgromadzenie synodalne, które oceni, czy i w jaki sposób są realizowane decyzje. Tylko niewielka część biskupów z Niemiec przeciwstawiła się postulatom niemieckiej drogi, np. w kwestii błogosławienia związków jednopłciowych, czemu w 2021 r. wyraźnie sprzeciwiła się watykańska Kongregacja Nauki Wiary.

AFRYKA
Tym żyje Kościół

Afrykański etap kontynentalny synodu biskupów o synodalności z kilku względów jest wart uwagi. Ale spójrzmy najpierw na to, co było w agendzie rozmowy biskupów z tego kontynentu. Wśród kwestii, które wniosły afrykańskie konferencje biskupów do zgromadzenia, znalazły się sposoby radzenia sobie z rozwodami i ponownym małżeństwem, poligamią i homoseksualizmem; ważną rolę odegrało też zaangażowanie kobiet i młodzieży w życie kościelne. Ponadto przedstawiciele Kościoła potępili szerzące się ubóstwo i konflikty w regionie. Tym żyje Kościół w Afryce; to jest życie inne niż np. Kościoła w Europie. Dlaczego więc jest to warte uwagi? Po pierwsze dlatego, że Kościół w Afryce rozwija się najdynamiczniej na świecie. Nie mówi się tam o kryzysie powołań, a liczba uczestników niedzielnych nabożeństw należy do największych. Poza tym jest to młody Kościół, bo Afryka jest miejscem, gdzie nie tyka bomba demograficzna. Jest po prostu nadzieją Kościoła.

SŁOWACJA
Racjonalizują kształcenie

Reklama

W Wyższym Seminarium Duchownym św. Gorazda w Nitrze od przyszłego roku akademickiego będą studiowali przygotowujący się do kapłaństwa alumni zachodniej prowincji kościelnej. Do Nitry przeniosą się także studenci stacjonarni Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Komeńskiego i Seminarium św. Cyryla i Metodego w Bratysławie, w którym studiują kandydaci do kapłaństwa dla archidiecezji bratysławskiej i trnawskiej, osoby świeckie oraz zakonne – poinformowało Biuro Prasowe Konferencji Biskupów Słowacji. Oznacza to, że jedno seminarium duchowne będzie kształciło alumnów dla pięciu Kościołów lokalnych na Słowacji, czyli mniej więcej połowy kraju. Jest to związane ze spadkiem liczby powołań kapłańskich i z przymusem ekonomicznym. Chodzi o racjonalizację kosztów. Na całej Słowacji w seminariach kształci się ok. 220 kleryków, o połowę mniej niż dekadę temu. Proces łączenia seminariów zachodzi też w Polsce, choć nie tak zdecydowanie jak u naszych południowych sąsiadów.

WATYKAN
Nowy skład

Czterech starych i pięciu nowych – tak można krótko skomentować nowy skład Rady Kardynałów, który 7 marca ogłoszono w Watykanie. Przypomnijmy, że to nowe ciało, postulowane przez Kongregację Kardynałów przed ostatnim konklawe, ma pomagać papieżowi w zarządzaniu Kościołem. Rada reprezentuje całe spektrum geograficzne Kościoła. W nowy rozdaniu starymi członkami są kardynałowie: Fridolin Ambongo Besungu z DR Konga, Oswald Gracias z Indii, Seán Patrick O’Malley z USA i Pietro Parolin z Włoch. Piątka nowych to kardynałowie: Fernando Vérgez Alzaga z Watykanu, Jean-Claude Hollerich z Luksemburga, Gérald Lacroix z Kanady, Juan José Omella Omella z Barcelony i Sérgio da Rocha z Brazylii. W tej układance brakuje tylko przedstawiciela Oceanii.

POŻEGNANIE
Dramat w Sosnowcu

„Pogrążony w niewypowiedzianym smutku i głębokim żalu informuję, że dnia 7 marca 2023 r. tragicznie zmarli: ks. Robert Szulczewski i diakon Mateusz Błaut. Bardzo proszę wszystkich wiernych o gorliwą modlitwę o życie wieczne dla nich” – taki dramatyczny komunikat biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka ukazał się wieczorem 7 marca na oficjalnej stronie diecezji. „Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu ze względu na dobro śledztwa zakazała Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu udzielania jakichkolwiek informacji” – zakończył krótkie słowo biskup sosnowiecki. W kolejnych godzinach prokuratura ujawniała następne ustalenia, z których wynikało, że diakon został znaleziony z licznymi obrażeniami na terenie parafii katedralnej, a ksiądz zginął w wyniku potrącenia przez pociąg na jednej ze stacji kolejowych w Sosnowcu. Prokuratura wszczęła dwa niezależne postępowania – jedno w kierunku zabójstwa, a drugie w sprawie wyjaśnienia okoliczności śmierci księdza, który zginął potrącony przez pociąg. Tyle wiadomo oficjalnie. Nieoficjalnie, za rozgłośnią RMF FM, media powiązały ze sobą te wydarzenia. Prokuratura tego nie wyklucza, ale na dziś (9 marca) z pełną odpowiedzialnością nie można podać takiej informacji. Do diecezji sosnowieckiej napływają liczne sygnały wsparcia w modlitwie od zaszokowanych wydarzeniami ludzi wiary.

2023-03-15 08:20

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 43/2022, str. 24-25

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Polscy biskupi w dniach 11 i 12 października uczestniczyli w 393. Zebraniu Plenarnym KEP. Obrady trwały w Kamieniu Śląskim, miejscu urodzenia św. Jacka, patrona diec. opolskiej, która w tym roku obchodzi półwiecze istnienia. W pierwszym dniu biskupi odprawili jubileuszową Eucharystię i odśpiewali dziękczynne Te Deum za 50-lecie istnienia Kościoła opolskiego. Same obrady zostały zdominowane przez dwa tematy: synodalności i sytuacji na Ukrainie. W komunikacie z obrad podkreślono wolę podążania drogą synodalności. Znakiem tego było zaproszenie na spotkanie kard. Maria Grecha, sekretarza generalnego Synodu Biskupów. W deklaracji zwrócono uwagę, że synodalność to nie tylko epizod, moment, ale coś trwałego – coś, co ma wielką wagę dla „wszystkich poziomów życia i funkcjonowania Kościoła”. Synodalność, nawet jeżeli na tym etapie nie do końca ten proces w Kościele na różnych poziomach jest właściwie rozumiany, zostaje z nami na stałe. Wyjścia nie ma. Tak należy rozumieć to sformułowanie. Co do Ukrainy – biskupi z troską obserwują kilkumiesięczną bohaterską obronę kraju przez Ukraińców. Niepokój budzi z jednej strony nadciągająca zima, która najpewniej wygeneruje nową falę uchodźców – w sytuacji zniszczonej infrastruktury energetycznej uciekających przed zimnem. Z drugiej zaś strony, polscy hierarchowie odnotowują pokusę „zmęczenia” pomaganiem uchodźcom i ofiarom konfliktu. Trzeba ją jednak zdecydowanie odrzucić i nieustannie, szczególnie w tych trudnych miesiącach zimowych, być gotowymi nieść pomoc. Agresor liczy na srogą zimę i brak możliwości pomocy, co pomogłoby mu złamać opór narodu ukraińskiego.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek: droga Jezusa nas kosztuje w świecie, który wszystko kalkuluje

2025-04-19 00:12

PAP

„Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze. Przecina nasze zwykłe ścieżki, abyśmy przeszli ze znużenia ku radości” - stwierdził papież Franciszek podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum. Wzięło w niej udział ok. 18 tys. ludzi. Przewodniczył jej, w zastępstwie Ojca Świętego, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, kard. Baldo Reina. Papieskie rozważania dotyczyły m.in. wolność, egoizmu, odpowiedzialności, wiary, hipokryzji, upokorzenia.

„Droga oferowana każdemu człowiekowi - podróż do wewnątrz, rachunek sumienia, zatrzymanie się na cierpieniach Chrystusa w drodze na Kalwarię” - podkreślił Franciszek i wskazał, że Droga Krzyżowa jest rzeczywiście zejściem Jezusa „ku temu światu, który Bóg kocha” (Stacja II). Jest także „odpowiedzią, przyjęciem odpowiedzialności” przez Chrystusa. On, „przybity do krzyża”, wstawia się, stawiając się „między skłóconymi stronami” (stacja XI) i prowadzi je do Boga, ponieważ Jego „krzyż burzy mury, anuluje długi, unieważnia wyroki, ustanawia pojednanie”. Jezus, „prawdziwy Jubileusz”, odarty z szat i objawiony nawet „tym, którzy patrzą, jak umiera”, patrzy na nich „jak na umiłowanych powierzonych przez Ojca”, ukazując swoje pragnienie zbawienia „nas wszystkich, każdego z osobna” (Stacja X)
CZYTAJ DALEJ

Groby Pańskie 2025 - Galeria [Aktualizacja: 11:36]

2025-04-19 11:36

Magdalena Lewandowska

Grób Panski - katedra wrocławska

Grób Panski - katedra wrocławska

Piękną tradycją stało się budowanie w kościołach Grobu Pańskiego. Zapraszamy do przesyłania nam zdjęć z waszych kościołów i kaplic, a to pozwoli nam stworzyć piękną galerię. Czekamy na wasze zdjęcia, które możecie wysyłać na adres wroclaw@niedziela.pl

Prosimy, aby zdjęcia przesyłać do Niedzieli Zmartwychwstania.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję