Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Oddali Mu pokłon

Trzej Królowie po raz IX na Rynku Wielkim w Zamościu oddali pokłon Nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus.

2023-01-17 10:03

Niedziela zamojsko-lubaczowska 4/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Jan Cios

Polonez w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Zamojszczyzna

Polonez w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Zamojszczyzna

Zamość – Hetmański Gród, nazywany Padwą Północy, barwnie i świątecznie uczcił w tym roku uroczystość Objawienia Pańskiego. Uroczyste obchody Orszaku Trzech Króli rozpoczęły się od Mszy św. sprawowanej w kościele św. Michała Archanioła w Zamościu. Przewodniczył jej i słowo Boże wygłosił bp Marian Rojek, pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej a o oprawę muzyczną Eucharystii zadbał parafialny zespół muzyczny „Michael”.

Zaproszenie od Trzech Królów

Trzej Królowie zapraszają nas do tego, abyśmy jako uczniowie Jezusa, robili to co oni uczynili – od tych słów bp Marian Rojek rozpoczął homilię.

– A co takiego zrobili? Poszli za betlejemską gwiazdą, która ich przyprowadziła do Nowonarodzonego Króla, leżącego w ubogim żłobie. To opisane w Ewangelii wydarzenie pokłonu Mędrców ze Wschodu odnosi się nie tylko do historycznych, biblijnych faktów, ale ma swoje przełożenie na osobistą historię życia każdego z nas – mówił hierarcha. Biskup Marian wskazał też wpływ, jaki na życie każdego z nas może mieć postawa Trzech Królów.

– Rzeczywistość betlejemskiej gwiazdy oraz czyny Trzech Królów mogą zmienić moją własną postawę i podejście do najważniejszych wartości, gdyż nie dotyczą jedynie zewnętrznych okoliczności jakie w Betlejem się dokonują, ale poruszają moja dusze, przemawiają do mojego serca i rozumu, a także woli oraz rzucają mi konkretne wezwanie, bo gdy mówimy o Bogu, a On jest mi osobiście bardzo bliski jako człowiekowi, który w Niego wierzy, to to słowo dociera do mojej duszy i pozostawia w sercu głęboką prawdę i miłość Bożego Syna – wskazał biskup.

Za światłem gwiazdy

Po uroczystej Mszy św. nastąpiło uformowanie Orszaku, który przeszedł ulicą Piłsudskiego na Rynek Wielki. Krótkotrwałe przerwy w ruchu drogowym były jedynie w trakcie formowania się Orszaku oraz przy scence na wysokości pomnika Marszałka Piłsudskiego przed budynkiem 3 Batalionu Zmechanizowanego, gdzie miejsce miała pierwsza stacja pod nazwą: „Bóg się rodzi”. Tutaj królewską kolędę wykonał Zespół Pieśni i Tańca Zamojszczyzna. W wykonaniu zespołu można było też zobaczyć piękne wykonanie Poloneza.

Reklama

Na czele orszaku niesiono Gwiazdę Betlejemską, a tuż za nią wędrowała Święta Rodzina. Oprawę muzyczną Orszaku – jak co roku – zapewniła Szkoła Muzyczna „Yamaha” pod kierunkiem Marty Kułaj-Wyszyńskiej i jej męża, Piotra Wyszyńskiego. Głównym punktem wydarzenia był pokłon, który Trzej Królowie złożyli Dzieciątku Jezus na Rynku Wielkim. Polskie kolędy i pastorałki wykonały śpiewające i grające rodziny pod dyrekcją kapelmistrza Andrzeja Greszty.

Wyjątkowość wydarzenia

W uroczystym Orszaku przeszedł również starosta zamojski Stanisław Grześko, który wyraził radość z uczestnictwa w tym wydarzeniu.

– Przepiękne dzisiaj wydarzenie jakim jest Orszak Trzech Króli w Zamościu, przepiękne nasze święto chrześcijańskie, piękna tradycja. Jest to chyba największy orszak tej dziewięcioletniej tradycji. Cieszymy się, że bardzo wielu mieszkańców Zamościa i Zamojszczyzny brało udział w tym orszaku, żeby manifestować naszą wiarę. Szczęść Boże, wszystkiego najlepszego na Nowy Rok – życzył starosta zamojski.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu, na czele z prezesem stowarzyszenia Małgorzatą Farion, która podkreśliła wyjątkowość tego wydarzenia.

– Bardzo się cieszymy, że doszliśmy do stajenki. Ta dziewiąta edycja jest wyjątkowa, bo to już dziewiąta, bo nasza. Mieliśmy obecność Telewizji Polskiej, więc to też jakby była dodatkowa atrakcja. Bogu dziękujemy za pogodę, bo nie padało i mogliśmy naprawdę w pięknej atmosferze dojść tutaj na Rynek Wielki, pokłonić się Panu Jezusowi. Mnóstwo osób było, mnóstwo kolędowania. Mam nadzieję, że wszyscy są bardzo zadowoleni – podkreśliła Małgorzata Farion.

Reklama

Świadectwo Króla

Rolę króla Melchiora pełnił Leszek Stankiewicz. Jak sam podkreślił, pełnił rolę króla Melchiora IX. – Pogoda dopisała nam. Wczoraj jeszcze deszcz, a dzisiaj taka piękna pogoda wręcz zachęcała, żeby przyjść nie tylko samemu, ale z całą rodziną, z małymi dziećmi. Rewelacyjnie. Jest bardzo dużo osób, myślę, że wszyscy z wielkim szczęściem witaliśmy Nowonarodzoną Dziecinę i czekaliśmy na ten moment, kiedy królowie i nie tylko oni oddawali Jemu pokłon – wskazał.

– To jest niesamowite. Tak, jak każde Boże Narodzenie, każdy ten moment jest niepowtarzalny i oddanie tego pokłonu, oddajemy go w imieniu wszystkich – dodał Leszek Stankiewicz.

„Nagroda” za trud

Na Rynku Wielkim wszyscy uczestnicy Orszaku mieli okazję spróbować grochówki żołnierskiej przygotowanej przez 32. Wojskowy Oddział Gospodarczy, cebularze zamojskie prosto z pieca przygotowane przez Zamojskie Zakłady Zbożowe, słodkie szczodraki zamojskie przygotowane przez Piekarnię Jutrzenka z Wólki Panieńskiej, potrawy regionalne przygotowane przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Zamość, gorącą herbatę z cytryną oraz z goździkami i owocami.

Patronat honorowy nad Orszakiem Trzech Króli w Zamościu sprawowali: biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, prezydent miasta Zamościa Andrzej Wnuk, starosta zamojski Stanisław Grześko, wójt gminy Zamość Ryszard Gliwiński. Niedziela zamojsko-lubaczowska sprawowała patronat medialny nad orszakiem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najliczniejszy Orszak Trzech Króli

[ TEMATY ]

Warszawa

Orszak Trzech Króli

Łukasz Krzysztofka

Warszawski Orszak Trzech Króli po raz jedenasty przeszedł przez stolicę, gromadząc ok. 60 tys. osób - najwięcej uczestników spośród tegorocznych 752 radosnych pochodów w Polsce i 22 poza granicami kraju. Wcześniej kard. Kazimierz Nycz w archikatedrze odprawił Mszę świętą, przed którą wręczył 28 świeckim osobom medale „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.

– Dzisiejsza uroczystość pokazuje nam powszechny wymiar tajemnicy wcielenia – tego, że Bóg dla naszego zbawienia stał się człowiekiem. Przychodzą przedstawiciele narodów pogańskich, dla których także narodził się Chrystus i przyszedł dla ich zbawienia. Odchodzą jako misjonarze, do swoich narodów, aby głosić prawdę o wydarzeniu betlejemskim tam, skąd przyszli. Dlatego ta dzisiejsza uroczystość zwraca naszą uwagę na misyjność Kościoła, a także na potrzebę ewangelizacji wszystkich, do których przyszedł Chrystus, a jeszcze go nie poznali – mówił na początku Mszy metropolita warszawski.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej – 4 marca

2023-02-03 15:27

[ TEMATY ]

Bp Zbigniew Zieliński

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej odbędzie się we wspomnienie św. Kazimierza królewicza, 4 marca, o godz. 11:00. Bp Zieliński został ogłoszony biskupem koszalińsko-kołobrzeskim 2 lutego. Od 10 marca 2022 roku był koadiutorem.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 2 lutego br. ogłosiła decyzję papieża Franciszka o przyjęciu rezygnacji bp. Edwarda Dajczaka. Tym samym następcą na urzędzie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego został dotychczasowy koadiutor diecezji, bp Zbigniew Zieliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję