Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Światło dla Ukrainy

W środę, 4 stycznia, odbyło się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju mieszkańcom rejonu jaworowskiego na Ukrainie.

2023-01-17 10:03

Niedziela zamojsko-lubaczowska 4/2023, str. I

[ TEMATY ]

Ukraina

Adam Łazar

Przed przekazaniem Światła Pokoju

Przed przekazaniem Światła Pokoju

Przekazali je harcerze Hufca ZHP z Lubaczowa i Jarosławia w towarzystwie władz samorządowych, kapłanów i służb mundurowych z dwóch przygranicznych powiatów lubaczowskiego i jarosławskiego. Betlejemskie Światło Pokoju zainicjował Związek Harcerstwa Polskiego w 1991 r. Otrzymuje je do słowackich skautów. Przekazywanie tego światła na Ukrainę rozpoczęło się, po otwarciu – 24 lata temu – przejścia granicznego w Korczowej, a także przejścia granicznego w Budomierzu, w grudniu 2013 r. Rejon jaworowski ma podpisaną umowę o współpracy z powiatem jarosławskim i lubaczowskim, dlatego te spotkania od 10. lat odbywają się przemiennie, raz w Budomierzu, raz w Korczowej.

W tegorocznej uroczystości, w części modlitewnej Ewangelię o Bożym Narodzeniu czytał dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra. Okolicznościowe słowo Boże wypowiedział dziekan dekanatu Jarosław II – ks. prał. Andrzej Surowiec, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu. Życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne ze strony polskiej przekazali: poseł na Sejm RP Tadeusz Chrzan i członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk. – Betlejemskie Światełko jest przede wszystkim symbolem nadziei, pokoju, jedności i braterstwa. W tym roku jest wyjątkowe – chcemy, aby przyniosło wam, nasi drodzy sąsiedzi, wsparcie i otuchę w trudnym czasie wojny – powiedział starosta jarosławski Stanisław Kłopot. Stronę ukraińską reprezentowali m.in. deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Pavlo Bakunets, przewodniczący Jaworowskiej Rady Rejonowej Mykola Romaniuk, przewodniczący Jaworowskiej Rejonowej Administracji Państwowej Yaroslav Komynskyi, mer Jaworowa Ihor Hrabovskyi, przewodnicząca Rady Rejonowej we Lwowie Krystyna Zamula oraz duchowni z dziekanem jaworowskim, rodakiem z Lubaczowa, ks. Markiem Niedźwieckim na czele. Ukraiński poseł Pavlo Bakunets dziękował Polakom za wsparcie w czasie wojny. – To dla nas harcerzy wyjątkowa możliwość, aby poprzez służbę Bogu, Polsce i ludziom dawać innym nadzieję na pokój. Sami jednak musimy mieć pokój w sobie. Tak jak Światło – gdy je masz, możesz dać je innemu. Dlatego ważne jest, żebyś miał Światło w sobie. Żebyś miał wiarę w Jezusa, który przynosi pokój i nadzieję rodząc się w Betlejem. Daj to Światło drugiemu człowiekowi, a sam zobaczysz, że tobie niczego nie ubędzie. Bo wartości takie jak wiara, nadzieja, miłość podobnie jak światło – gdy się nimi dzielisz, one się mnożą – powiedział komendant Podkarpackiej Chorągwi ZHP hm Mariusz Bezdzietny.

Po tych słowach ruszyli harcerze z przyniesionym światłem w kierunku władz i duchowieństwa oraz skautów z rejonu jaworowskiego, a samorządowcy z przywiezionymi stroikami i świątecznymi upominkami. Tej atmosferze przyjaźni i serdeczności towarzyszyły kolędy śpiewane po polsku i ukraińsku przez harcerzy, skautów i innych obecnych na tej uroczystości. Obdarowano się świątecznymi upominkami. Tegoroczna uroczystość była wyjątkowa, gdyż z racji toczącej się wojny w Ukrainie, stała się dodatkowo symbolem wsparcia i otuchy dla naszych wschodnich sąsiadów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jałmużnik papieski u franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej

[ TEMATY ]

Ukraina

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

W niedzielę, w drodze na Ukrainę, u franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla zatrzymał się jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski. Przewodniczył porannej mszy św. odpustowej ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.

„Za chwilę przekroczę granicę Polski, by jechać na Ukrainę i by dalej celebrować tajemnicę krzyża, tajemnicę cierpienia człowieka, i niestety, patrzenia na to, co jeden człowiek może uczynić drugiemu” – mówił ksiądz kardynał do zebranych w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję