Reklama

Świat

Watykan: proces Józefa Wesołowskiego rozpocznie się 11 lipca

Proces byłego nuncjusza apostolskiego w Dominikanie, Józefa Wesołowskiego rozpocznie się 11 lipca przed Trybunałem Państwa Miasta Watykańskiego. Przedstawiane mu przez prokuraturę zarzuty dotyczą zarówno pięcioletniego okresu sprawowania funkcji nuncjusza (2008-2013), jak i jego pobytu w Rzymie (od sierpnia 2013 do aresztowania we wrześniu 2014). Jak wiadomo, oprócz postępowania kanonicznego w takich przypadkach przewidziane jest także postępowanie karne. Zdaniem rzecznika Stolicy Apostolskiej, ks. Lombardiego abp. Wesołowskiemu grozi kara do 7 lat więzienia, z możliwością jej zaostrzenia ze względu na okoliczności.

[ TEMATY ]

sąd

BOŻENA SZTAJNER

W komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej czytamy, że prezes Trybunału Państwa Watykańskiego, profesor Giuseppe Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto, na mocy dekretu z dnia 6 czerwca 2015 r. odpowiadając na wniosek złożony przez Urząd Promotora Sprawiedliwości zarządził rozprawę wobec byłego nuncjusza apostolskiego w Republice Dominikańskiej, Józefa Wesołowskiego. Pierwsza rozprawa w procesie planowana jest na 11 lipca 2015 r.

Były arcybiskup jest oskarżony o szereg przestępstw popełnionych zarówno w czasie jego pobytu w Rzymie od sierpnia 2013 do chwili aresztowania (w dniu 22 września 2014 roku) oraz w czasie pobytu w Republice Dominikańskiej, w okresie pięciu lat, kiedy pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego (został mianowany nuncjuszem w Republice Dominikańskiej 24 stycznia 2008 roku oraz delegatem apostolskim w Puerto Rico, z urzędów tych zrezygnował 21 sierpnia 2013 r).

W odniesieniu do okresu spędzonego w Rzymie, były nuncjusz jest oskarżony o przestępstwo posiadania pornografii dziecięcej, co zgodnie z ustawą VIII z 2013 roku, wprowadzoną przez papieża Franciszka jest karalne. Zarzuty odnoszące się do poprzedniego okresu sformułowano na podstawie dowodów przekazanych przez organy sprawiedliwości w Santo Domingo w związku z seksualnym wykorzystywaniem nieletnich.

Reklama

Zarzuty zostaną zbadane przez Trybunał państwa Watykańskiego, który będzie wspomagany przez ekspertów systemów informatycznych wykorzystywanych przez oskarżonego. Możliwa jest także międzynarodowa współpraca prawna dla oceny dowodów z właściwymi organami w Santo Domingo. „Będzie to procedura kompleksowa i szczegółowa, wymagająca najbardziej dokładnej weryfikacji i dogłębnej analizy” - czytamy w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

27 czerwca ub. roku trybunał pierwszej instancji przy Kongregacji Nauki Wiary orzekł wobec abp Józefa Wesołowskiego karne wydalenie ze stanu duchownego. Złożył on apelację od tego wyroku i można oczekiwać, że niebawem zostanie ona rozpatrzona.

2015-06-15 13:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostateczna odmowa wszczęcia śledztwa przeciw Januszowi Palikotowi o obrazę Jana Pawła II

[ TEMATY ]

sąd

DrabikPany / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Warszawski Sąd Okręgowy odmówił ostatecznym postanowieniem wszczęcia śledztwa w sprawie oskarżenia Jana Pawła II przez Janusza Palikota o posiadanie nieślubnych dzieci. Zawiadomienie złożył Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą. Zdaniem Sądu, „Obiektywnie patrząc, posiadanie dzieci nieślubnych nie jest czymś nagannym i dyskredytującym”.

Warszawski Sąd Okręgowy podtrzymał decyzję Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów z 31 kwietnia o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie oskarżenia Jana Pawła II przez posła Janusza Palikota o posiadanie nieślubnych dzieci. Jak informuje Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą, 19 lipca otrzymał on wydane trzy dni wcześniej postanowienie XVIII Wydziału Karnego tego sądu w tej sprawie. Postanowienie sądu jest ostateczne. Zdaniem Sądu, „Obiektywnie patrząc, posiadanie dzieci nieślubnych nie jest czymś nagannym i dyskredytującym, nie przesądza o pejoratywnych cechach charakteru”.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję