Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Niedziela Radiowa

W ostatnią niedzielę Adwentu Katolickie Radio Zamość zawitało do parafii Przemienienia Pańskiego w Krowicy Samej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 2/2023, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Adam Łazar

Kościół w Krowicy Samej w letniej scenerii

Kościół w Krowicy Samej w letniej scenerii

Z tej leżącej przy granicy z Ukrainą parafii transmitowano Mszę św. oraz wyemitowano rozmowy z przedstawicielami wspólnot. Eucharystii przewodniczył proboszcz – ks. Paweł Kruk. Homilię wygłosił redaktor KRZ ks. Mariusz Pastuszak. Harcerze z 9. Drużyny Harcerskiej przynieśli Betlejemskie Światło Pokoju. – Wyjątkowy czas i wyjątkowe miejsce. Boże Narodzenie tuż, tuż. Możemy zobaczyć, jak wiele można zrobić w inwestycjach sakralnych. Oprócz starej drewnianej świątyni konsekrowanej w 1933 r. jest nowy kościół, poświęcony 1 sierpnia 1999 r. przez bp. Mariusza Leszczyńskiego. Ponadto parafia ma dwa nowe kościoły filialne: w Budomierzu i Krowicy Lasowej. W parafialnej świątyni od 4 grudnia 2022 r. znajduje się cudowny XVIII-wieczny, łaskami słynący, obraz Jezusa Ubiczowanego – mówił w homilii ks. Mariusz Pastuszak. Opowiedział jego historię. Nawiązując do świąt Bożego Narodzenia apelował: – Pozwól Chrystusowi narodzić się w twoim sercu. Pan Bóg przychodzi do ciebie z ogromną miłością. Troszczy się o ciebie. Daje ci najcenniejszy prezent – siebie samego. Pragnie, abyś ty kochał, jak On ciebie kocha. Bóg troszczy się o tych, którzy w Nim pokładają nadzieję. Prosił o wsparcie tego dzieła, jakim jest Katolickie Radio Zamość.

Życie parafii

W godzinach popołudniowych wyemitowane zostały rozmowy z parafianami. Proboszcz, ks. Paweł Kruk poinformował, że Krowica Sama jest samodzielną parafią od 24 lutego 1970 r. Jest w niej 15 kół Żywego Różańca, 10 przy kościele parafialnym, 5 przy filiach. Jest koło męskie. Od trzech lat są koła koronkowe, modlące się do Bożego Miłosierdzia. Jest także Wspólnota św. Szarbela, która co czwartek, na plebani, rozważa słowo Boże, a w kościele modli się przez adorację Najświętszego Sakramentu. Od 25 października 2022 r. rekolekcje na temat odnowienia wiary prowadzi charyzmatyczny ewangelizator Witek Wilk.

Duszpasterskie osiągnięcia

Od 16 sierpnia 2022 r. współpracownikiem proboszcza jest wikariusz, ks. Sławomir Zawada. Jest katechetą. Opiekuje się Liturgiczną Służbą Ołtarza, ministrantami, których w parafii jest ponad 30. Przygotowuje dzieci do I Komunii św. i 28 osób do sakramentu bierzmowania. W diecezjalnych halowych mistrzostwach w piłce nożnej ministranci starsi z Krowicy Samej, zajęli III miejsce w finale rozegranym w Tomaszowie Lubelskim. Przedstawiciel Rady Parafialnej Robert Lasowy przedstawił dokonania Rady w ostatnich latach i plany na przyszłość.

Reklama

Kultura i życie duchowe

Kierownik Zespołu Śpiewaczego Niespodzianka Urszula Pukas przypomniała, że zespół powstał 27 lat temu z inicjatywy śp. ks. Stanisława Deca, a jego występ na dożynkach był niespodzianką. Stąd nazwa. Zespół ma w swoim repertuarze pieśni adwentowe, kolędy, pieśni maryjne, pasyjne, występuje w kościołach podczas świąt i uroczystości religijnych. Są to najczęściej pieśni stare, zapamiętane przez mamy i babcie. Prezentuje obrzędy, a zwłaszcza na dożynkach obrzęd żniwny. Zespół zajmuje się także kabaretem.

Szkolna codzienność

Bardzo dobrze układa się współpraca parafii z miejscową Szkołą Podstawową im. poety ks. Jana Twardowskiego. Jej dyrektor – Jadwiga Chomyszyn – na antenie radia przedstawiła osiągnięte sukcesy. Podczas uroczystości w Miejskim Domu Kultury placówka otrzymała tytuł „Szkoła Rozwijające Talenty”. Podczas Gali Talentów Powiatu Lubaczowskiego spośród 112 uczniów tej szkoły 35 uczniów otrzymało złote, srebrne i brązowe talenty w kategorii artysta, naukowiec, społecznik, sportowiec. Nauczyciele z tej szkoły otrzymali w Rzeszowie Podkarpacki Certyfikat Edukacyjny i Certyfikat Podkarpackiej Akademii Innowacji Pedagogicznych.

2023-01-03 13:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkaplerzna czy Fatimska…?

Niedziela małopolska 41/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

prezentacja parafii

Anna Bandura/Niedziela

Kaplicę hrabiny przeobrażono w kościół

Kaplicę hrabiny przeobrażono w kościół

Co ma wspólnego Fatimska Pani z karmelitami? Patrząc na historię objawień i życie pastuszków, okazuje się, że to szkaplerz – obok Różańca ma przynieść obronę wszystkim narodom – mówi o. Roman Tupaj, karmelita i proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w 20. rocznicę erygowania lipińskiej parafii.

Wśród starych lip, nieopodal rybnych stawów, Stawu Lipińskiego, na końcu długiej, zielonej alei stoi murowany dwór. Niegdyś własność hrabiny Joanny Lubienieckiej, dziś okazała budowla należy do karmelitów. – Wchodząc i wychodząc z klasztoru, należy się ukłonić Matce Bożej – wyjaśnia przeor, wskazując na postawiony na kolumnie bramy wjazdowej pomnik Matki Bożej Szkaplerznej. – Robi to każdy karmelita – dodaje z uśmiechem. Zjawiskowa figura Maryi stanęła tu rok temu, gdy z inicjatywy zakonników Matkę Bożą Szkaplerzną ogłoszono patronką Lipin i wszystkich mieszkańców wsi. – Jednak to nie Matka Szkaplerzna, ale Maryja z Fatimy patronuje parafii – wyjaśnia kapłan i rozpoczyna opowieść...

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2023 r.

2023-02-03 11:43

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Andrzej Lange

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2023 r. - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Budżet zakłada dochody na poziomie 604,5 mld zł, wydatki nie większe niż 672,5 mld zł oraz deficyt, który nie powinien przekroczyć 68 mld zł.

Prezydent Andrzej Duda w czwartek podpisał ustawę budżetową na 2023 r. W budżecie przewidziano wzrost PKB w ujęciu realnym w wysokości 1,7 proc., inflacja średnioroczna została zapisana na poziomie 9,8 proc., a wzrost przeciętnego funduszu wynagrodzeń założono w wysokości 7,8 proc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję