Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Dary miłości

W przedświątecznym czasie nie zapomniano o potrzebujących pomocy mieszkańcach pogrążonej w wojnie Ukrainy.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 2/2023, str. I

[ TEMATY ]

święty Mikołaj

Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

Spotkanie ze św. Mikołajem

Spotkanie ze św. Mikołajem

W połowie grudnia Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej wraz z TVP3 Oddział Lublin zorganizowała konwój humanitarny z myślą o Polakach mieszkających na Ukrainie. Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta we Lwowskim Regionalnym Szpitalu Klinicznym. Szpital został zaopatrzony w materiały medyczne.

Następnie wolontariusze wraz z ks. Marcinem Jakubiakiem – Dyrektorem Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej udali się do miejscowości Stryj, gdzie odwiedzili Sobotnią Szkołę Języka Polskiego. W szkole obecnie uczy się ok. 200 uczniów. Z uwagi na brak dostępności bunkrów lekcje odbywają się online. Szkoła czeka na upragniony generator prądotwórczy, ponieważ jest w niej bardzo zimno.

Konwój został tak zorganizowany, aby naszym rodakom, chociaż w niewielkim stopniu, pomóc przeżyć zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.

Drugi dzień wizyty na Ukrainie wolontariusze Caritas spędzili w miejscowości Kołomyja w towarzystwie Polaków. W godzinach porannych rozładowano transporty pomocy humanitarnej, które przeznaczone były na paczki świąteczne z okazji uroczystości Bożego Narodzenia.

Następnie uczestnicy konwoju, na czele z ks. Marcinem Jakubiakiem, odwiedzili polski cmentarz w Kołomyi, gdzie uczcili pamięć tam spoczywających, zostały zapalone znicze i odmówione stosowne modlitwy.

Najważniejszym punktem spotkania w Kołomyi była Wigilia ze wspólnotą miejscowych Polaków. Wolontariusze obejrzeli piękne, tradycyjne jasełka, przeplatane śpiewem znanych polskich kolęd. Był czas na modlitwę, łamanie się opłatkiem, tradycyjne życzenia. Dzieciom zostały rozdane paczki świąteczne ze słodyczami.

Pomoc rodzinom ukraińskim przybyłym do Zamościa jest także udzielana tu na miejscu. 19 grudnia, w tym szczególnym dniu dla dzieci ukraińskich, Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Zamościu zorganizowało spotkanie Mikołajowe dla dzieci i rodziców z Polski i z Ukrainy. Wspólnie, integrując się, patrząc na beztrosko bawiące się dzieci, uczestnicy spotkania spędzili bardzo miło czas.

Reklama

Na dzieci czekało wiele atrakcji: zabawy ruchowe o tematyce świątecznej, tańce animacyjne, strefa sportowa – strzelanie z łuku, rzucanie do celu, speedball – zabawy na interaktywnej podłodze, modelowanie balonów i zamykanie w wielkiej bańce mydlanej.

Uwieńczeniem spotkania była wizyta upragnionego św. Mikołaja, który z uwagą wysłuchał pięknych wierszy i piosenek przygotowanych dla niego przez dzieci. W nagrodę za serdeczne przyjęcie św. Mikołaj podarował małym uczestnikom paczki wypełnione łakociami.

2023-01-03 13:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wirtualna Choinka ma już 10 lat. Zostań św. Mikołajem dla potrzebujących rodzin

Pieluchy, miś, klocki, ale też lodówka czy pralka. Lista potrzeba jest długa. Zostań świętym Mikołajem i pomóż spełnić marzenia dzieciom z biednych rodzin. Po raz dziesiąty rozpoczęła się charytatywna akcja Wirtualna Choinka. Jej celem jest pomoc potrzebującym rodzinom z województwa mazowieckiego.

Na stronie internetowej www.wirtualnachoinka.pl można znaleźć informacje o konkretnych potrzebach poszczególnych rodzin, dzieci i osób starszych. Każdy może przygotować wybrany prezent i dostarczyć go do 18 grudnia do wskazanych punktów lub wysłać do magazynu lub  paczkomatu ( do 10 grudnia).

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego życzyłem komuś zła?

2023-01-07 14:50

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 14-29.

Piątek, 3 lutego 2023. Św. Błażeja, biskupa i męczennika, św. Oskara, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Prokuratura o sprawie odmowy wykonania aborcji: jest śledztwo; ofiara gwałtu ma 24-lata

2023-02-03 11:56

[ TEMATY ]

aborcja

śledztwo

Adobe Stock

Jedna z białostockich prokuratur prowadzi śledztwo ws. wykorzystania seksualnego niepełnosprawnej 24-letniej kobiety - podała PAP Prokuratura Krajowa, dementując informacje medialne, że ofiara miała 14 lat. Sprawca usłyszał w styczniu zarzut, za który grozi mu do 8 lat więzienia.

W ubiegłym tygodniu media donosiły, że 14-letnia dziewczynka z niepełnosprawnością intelektualną miała zostać wykorzystana seksualnie przez swojego wujka, w wyniku czego zaszła w ciążę. Sprawa została zgłoszona organom ścigania, a dziewczynka uzyskała zaświadczenie prokuratora o zaistnieniu przesłanki warunkującej dopuszczalność terminacji ciąży. Czternastolatka wraz z ciotką miała podjąć próbę skorzystania z zabiegu aborcji w szpitalach zlokalizowanych w pobliżu ich miejsca zamieszkania, co skończyło się jednak niepowodzeniem z uwagi na powołanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia. Dopiero w wyniku pomocy organizacji pozarządowej ofiara skorzystała z zabiegu w jednym z warszawskich szpitali.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję