Uroczystości, która wpisała się w liturgiczne wspomnienie patrona oraz w 40. rocznicę erygowania wspólnoty parafialnej, przewodniczył metropolita gdański abp Tadeusz Wojda.
W homilii arcybiskup wielokrotnie podkreślił, że nowa świątynia to zasługa licznych parafian oraz firm i sponsorów, którzy z niezwykłą determinacją wspierali to dzieło. – Wszyscy wierni w jakimś stopniu przyczynili się do jej powstania: jedni przez pomoc materialną, inni przez wsparcie duchowe, modlitwę czy dar cierpienia, jeszcze inni przez różne porady, usługi i posługi w zakresie realizacji konkretnych faz projektu – powiedział abp Wojda.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W dalszej części duchowny zaznaczył, że chrześcijanin udaje się do kościoła nie z obowiązku, ale z pragnienia spotkania Boga. – Świątynia to również uprzywilejowane miejsce dla sprawowania sakramentów, a szczególnie pojednania i Eucharystii, w których słowo znajduje swoje najpełniejsze i najbardziej skuteczne urzeczywistnienie. W sakramentach spotykamy żywego Boga. W Eucharystii Jezus zostawił nam swoje Ciało na pokarm, aby nim nas umacniać i bronić przed zakusami zła i grzechów świata – przypomniał.
– Ostatnim aktem budowy tej świątyni są ambona i ołtarz do sprawowania Liturgii Słowa Bożego i liturgii Eucharystii. Dzięki wspólnemu wysiłkowi ta świątynia została wzniesiona i jest dumą całej tutejszej wspólnoty parafialnej. Tak jak powstawała wspólnym trudem, tak też przez konsekrację stanie się waszym wspólnym darem dla Boga – dodał metropolita.
Po homilii i odczytaniu modlitwy konsekracji odbyły się obrzędy poświęcenia świątyni i ołtarza. Pod koniec Mszy św. odczytano list gratulacyjny od papieża Franciszka oraz akt konsekracji kościoła, który został uroczyście podpisany przez abp. Wojdę i ks. prał. Mirosława Parackiego, proboszcza parafii. Odsłonięto także pamiątkową tablicę, a wspólnota parafialna podziękowała metropolicie za poświęcenie kościoła. Liturgię uświetnił śpiew Gdańskiego Chóru Nauczycielskiego.