Reklama

Niedziela Podlaska

Żywy pomnik św. Jana Pawła II

„30 lat minęło, to piękny czas, dziś tyle dobrych wspomnień żyje w nas. Wyruszyć w szkolną podróż chce każdy z nas, więc wyruszajmy proszę, póki czas”.

Niedziela podlaska 38/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

jubileusz szkoły

Ks. Wojciech Łuszczyński/Niedziela

Prace świadczące o zdolnościach i umiejętnościach uczniów

Prace świadczące o zdolnościach i umiejętnościach uczniów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody jubileuszu Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim rozpoczął zespół złożony z nauczycieli, wykonując utwór z popularnego serialu Czterdziestolatek, z nieco zmienionym i dostosowanym do okoliczności tekstem.

Uroczystości, które miały miejsce 7 września w szkolnej sali gimnastycznej, zostały poprzedzone modlitwą. O godz. 8 w cerkwi Opieki Matki Bożej arcybiskup bielski Grzegorz modlił się w intencji szkoły, pracowników i uczniów. W tej samej intencji sprawował Mszę św. bp Piotr Sawczuk w sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Szkoła leży na terenie tej parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zebranych gości, z dyrektorką szkoły Katarzyną Pacewicz, starostą bielskim Sławomirem Snarskim oraz naczelnikiem Wydziału Oświaty, Kultury i Ochrony Zdrowia Anatolem Grzegorzem Tymińskim powitał ks. kan. Dariusz Kujawa, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii.

Biskup Piotr Sawczuk powiedział w homilii: – Życie ludzkie jest poszukiwaniem drogi do Boga. Zadaniem człowieka jest wybór drogi coraz lepszej i coraz pewniejszej. Nawiązując do pierwszego czytania z Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian wskazał, że to poświęcenie Bogu i służba ludziom są tą najlepszą drogą, ponieważ są naśladowaniem życia samego Chrystusa. On jest pewną drogą, ponieważ prowadzi nas do nieba. A na tym polega nadzieja naszego chrześcijańskiego życia, że na końcu wszyscy mamy zjednoczyć się z Bogiem.

Reklama

Pasterz, cytując słowa Ewangelii wg św. Łukasza, przypomniał: – Ci, którzy żyją według prawa Ewangelii, którzy realizują w swoim życiu wolę Jezusa Chrystusa, są błogosławieni, szczęśliwi i zyskują pewność wiecznej nagrody. Natomiast ci, którzy lekceważą i nie wypełniają chrystusowego prawa miłości, muszą liczyć się z karą. Aby wypełniać wolę Jezusa, powinnyśmy wpatrywać się zawsze w Niego, ponieważ On pokazuje, że nawet będąc ubogim, można przeżywać ogrom Bożego nasycenia. Nawet przy wielu powodach do cierpień i płaczu, można tę drogę wiernie przejść do końca

Pasterz diecezji wspomniał także słuchaczom o bł. ks. Ignacym Kłopotowskim, urodzonym w Korzeniówce, na terenie obecnej parafii drohiczyńskiej. Na zakończenie Mszy św. dyrektor szkoły Katarzyna Pacewicz podziękowała wszystkim za wspólną modlitwę, wręczając biskupowi wiązankę kwiatów.

Chociaż świętowano 30-lecie istnienia szkoły, to historia pomocy uczniom z problemami i niepełnosprawnościami trwa w Bielsku Podlaskim o wiele dłużej. Już w 1960 r. ówczesny dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Włodzimierz Łoziński, wystąpił do władz oświatowych z propozycją otworzenia nauki dla uczniów, którzy mieli różne trudności z przyswajaniem wiedzy. Jego działania pozwoliły na utworzeniem w roku szkolnym 1960/61 IV i V „klasy specjalnej”.

W latach 70. XX wieku powstało wiele nowych i twórczych inicjatyw. Powołano m.in. ZHP Nieprzetartego Szlaku, Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski. Olbrzymie zasługi przy realizacji tych projektów miała późniejsza dyrektor szkoły Nina Anchimiuk (Kocjan).

Okazją do jubileuszu było powstanie samodzielnej szkoły specjalnej w 1992 r. Szkoła Podstawowa nr 6 znajdowała się na ul. Poświętnej, a jej pierwszym dyrektorem była Nina Kocjan. W roku szkolnym 2003/2004 przeniesiono szkołę na ulicę Kleszczelowską. W latach późniejszych utworzono również Zasadniczą Szkołę Zawodową oraz Szkołę Przysposabiającą do Pracy.

Reklama

W 2008 r. miała miejsce kolejna zmiana placówki. Zajęcia zostały przeniesione do budynku po „budowlance” na ul. Wojska Polskiego. 16 grudnia 2008 r. dokonano uroczystego otwarcia szkoły i nadanie jej imienia Jana Pawła II. Poświęcenia i nadania imienia patrona dokonał ówczesny biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz.

Misję szkoły i zasadniczy kierunek wszystkich starań pracowników szkoły określają słowa św. Jana Pawła II: „W wychowaniu chodzi głównie o to, ażeby człowiek stawał się bardziej człowiekiem, o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał”.

Dyrektor szkoły Katarzyna Pacewicz, rozpoczynając uroczyste świętowanie w budynkach szkoły, powitała licznie zgromadzonych gości i przyjaciół placówki – wśród nich wielu absolwentów i ich rodziców, którzy mimo ukończenia szkoły, nadal czują się tam, jak w domu i „pośród swoich”.

W słowie wstępnym dyrektorka szkoły opowiedziała zebranym także o swoich początkach pracy: – Gdy szukałam placówki, w której mogłabym odbyć praktyki studenckie skierowano mnie na ul. Poświętną. Ówczesna dyrektor Nina Kocjan przyjęła mnie na praktyki i już wtedy poczułam, że jest to wyjątkowe miejsce, wyjątkowa szkoła.

Oprócz biskupa drohiczyńskiego i kustosza sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim na uroczystości byli obecni: prawosławny dziekan bielski, ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk wraz z innymi kapłanami prawosławnymi, starosta bielski Sławomir Snarski, podlaski kurator oświaty Beata Pietruszka a także przedstawiciele samorządów gminnych z powiatu bielskiego oraz dyrektorzy szkół.

Reklama

Zwracając się do zgromadzonych gości, bp Piotr Sawczuk złożył wszystkim życzenia dalszych sukcesów. Posługując się analogią do jadącego pociągu, w takiej bowiem koncepcji prowadzona była cała uroczystość, życzył, aby zawsze pewnie i bezpiecznie jechał po właściwych torach, aby na jego czele była sprawna lokomotywa, a także sumienny i dobrze przygotowany do pracy maszynista.

Rodzinną atmosferę i więzi panujące w szkole można było zaobserwować podczas występów artystycznych. Uczniowie przygotowali pokaz kwiatowy, który złożony był z tańców motyli. Aktorzy i tancerze ubrani w barwne stroje wzbudzili aplauz zebranych gości.

Szkole pozostaje życzyć dalszych sukcesów i kontynuowania dzieła. Placówka staje się żywym pomnikiem patrona – św. Jana Pawła II. Dyrekcja szkoły wraz z całym zespołem stara się bowiem realizować jego nauczanie i przesłanie w codziennej, jakże trudnej i wymagającej pracy.

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkoła z Bożą dewizą

Niedziela szczecińsko-kamieńska 44/2022, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz szkoły

Adam Szewczyk

Symboliczne salutowanie pocztu

Symboliczne salutowanie pocztu

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Maksymiliana Marii Kolbego od wielu już lat utrzymuje się w ścisłej czołówce renomowanych liceów w Polsce. Tego roku obchodzi 30-lecie istnienia.

Ta publiczna placówka funkcjonuje w ramach Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej (CEASK). Nadzór pedagogiczny sprawuje nad nią Kurator Oświaty w Szczecinie, natomiast działalność szkoły, jako katolickiej instytucji wychowawczej, podlega nadzorowi i opiece Arcybiskupa Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego. W liceum wielką wagę przykłada się do wychowania młodych ludzi w duchu wartości chrześcijańskich.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję