Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zbiorowa pamięć

Każdy naród, który walczy o swoją wolność i niepodległość zasługuje na szacunek – podkreślił prezydent Zamościa podczas uroczystości upamiętniającej bohaterów Powstania Warszawskiego.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 33/2022, str. I

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Jan Cios

Przed zamojskim ratuszem

Przed zamojskim ratuszem

Z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu odbyły się uroczystości patriotyczne, które jak co roku miały wyjątkowy charakter. Zamojskie upamiętnienie bohaterskich powstańców rozpoczęło się o godz. 15.30 Mszą św. w katedrze.

Dalsza część uroczystości miała miejsce na Rynku Wielkim. Tuż przed godz. 17, nazywaną godziną „W” rozpoczęła się manifestacja patriotyczna z ceremoniałem wojskowym oraz okolicznościowe wystąpienie prezydenta Zamościa. Ważną częścią uroczystości był Apel pamięci i salwa honorowa.

Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk powiedział: – Jeżeli wspominamy bohaterskie Powstanie Warszawskie, które pochłonęło życie 16 tys. powstańców, setek tysięcy ofiar cywilnych, to nie możemy mówić, że to był błąd, że sami są sobie winni, bo to nie oni do siebie strzelali. Mieli przeciwnika, który bestialsko, z wielkim okrucieństwem dokonywał rzezi na mieszkańcach Warszawy, na bezbronnych cywilach i matkach z dziećmi. Obrócił w pył i proch naszą stolicę – podkreślił. W swoim przemówieniu odniósł się także do aktualnej sytuacji, związanej w trwająca wojną na Ukrainie: – Dzisiaj, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, gdzie najeźdźca okupuje kraj naszego sąsiada, słyszymy o tym, że Ukraińcy powinni zrezygnować z części swojego terytorium, że za cenę kadłubowej wolności powinni odpuścić, pozwolić dalej robić interesy zachodnim państwom, żeby żyło się lepiej, żebyśmy w zimie nie zmarzli, żebyśmy mogli sobie pozwolić na więcej. Szanowni państwo, każdy kraj i każdy naród, który walczy o swoją wolność i niepodległość zasługuje na szacunek oraz pamięć. My dzisiaj pamiętany, nigdy o tym nie zapominajmy i nie dajmy się ponieść relatywizmowi – to są rzeczy najważniejsze.

Reklama

Również zamojscy strażacy przyłączyli się do tej ogólnopolskiej inicjatywy. W godzinę „W”, 1 sierpnia, uczcili pamięć o bohaterskim zrywie Powstańców Warszawskich przez włączanie w samochodach ratowniczo-gaśniczych sygnałów świetlnych i dźwiękowych.

Pamiętajmy, że godzina „W” jest upamiętnieniem wybuchu Powstania Warszawskiego, które rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r., dokładnie o godz. 17. Powstańcza walka trwała 63 dni (niektórzy historycy podają 66 dni) i choć zakończyła się dla powstańców klęską, to jednak jest przejawem heroicznej walki o wolność i męstwo.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstanie ’44 bez znieczulenia

Niedziela Ogólnopolska 19/2014, str. 38

[ TEMATY ]

historia

film

powstanie

Powstanie Warszawskie

Materiały prasowe

Wiele osób pokazanych w filmie udało się rozpoznać. Na zdjęciu 22-letni Witold Kieżun ps. Wypad. Dzisiaj prof. Kieżun jest znanym ekonomistą. W „Niedzieli” (2/2014) zamieściliśmy z nim wywiad

Wiele osób pokazanych w filmie udało się rozpoznać. Na zdjęciu 22-letni Witold Kieżun ps. Wypad. Dzisiaj prof. Kieżun jest znanym ekonomistą. W „Niedzieli” (2/2014) zamieściliśmy z nim wywiad

Do kin trafił długo oczekiwany film pt. „Powstanie Warszawskie”. Nikomu wcześniej nie udało się przedstawić tak realistycznie wydarzeń sprzed 70 lat

Operatorzy filmowi Witek i Karol dostają zadanie dokumentowania przebiegu powstania. To, co nakręcą, ma być wyświetlane w kinie. Cel ich pracy jest jasny: mają pracować tak, by krzepić serca ówczesnym warszawiakom, a potomnym przekazać, jak było.

CZYTAJ DALEJ

Eugenia Pol. Kat polskich dzieci

2022-09-27 10:30

[ TEMATY ]

książka

Mat.prasowy

Kat polskich dzieci to biografia Eugenii Pol jednej z najbardziej sadystycznych nadzorczyń w obozie dziecięcym w Łodzi. Z Błażejem Torańskim, publicystą i pisarzem, autorem książki, rozmawia ks. Mariusz Frukacz.

Ks. Mariusz Frukacz: Jest Pan współautorem wspólnie z Jolantą Sowińską-Gogacz bardzo ważnej książki Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi. Teraz do rąk czytelników trafiła kolejna publikacja Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol. Na ile te publikacje poszerzyły wiedzę, a zwłaszcza świadomość istnienia w okresie II wojny światowej obozów dziecięcych, takich jak ten w Łodzi? Czy może nadal jest to zmaganie o prawdę historyczną i wołanie do sumień historyków, a także ludzi mediów?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 83. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

2022-09-27 20:56

[ TEMATY ]

Polskie Państwo Podziemne

wikipedia.org

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 83. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych. W nocy z 26 na 27 września 1939 r., zawiązana została pierwsza konspiracyjna organizacja polityczno-wojskowa Służba Zwycięstwu Polski, uznawana za zalążek Polskiego Państwa Podziemnego.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz miasta, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję