Reklama

Niedziela Wrocławska

Święte Schody w Sośnicy

Warto podczas wakacyjnych wyjazdów zajrzeć do sanktuarium w Sośnicy, by znaleźć chwilę wytchnienia, by siebie i swoją rodzinę ofiarować na „Świętych Stopniach”.

Niedziela wrocławska 33/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Sośnica

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Pielgrzymi wchodzą na Święte Schody na kolanach

Pielgrzymi wchodzą na Święte Schody na kolanach

Sośnica, mała miejscowość niedaleko Kątów Wrocławskich, kilkanaście kilometrów od Wrocławia, jest miejscem niezwykłym. To tu znajduje się sanktuarium pokutne archidiecezji wrocławskiej i Święte Schody – w każdy z 28 marmurowych stopni wmurowane są ampułki z relikwiami świętych.

Z cennymi relikwiami

Świątynia w Sośnicy (pierwotnie pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, od roku 1700 Podwyższenia Krzyża Świętego), to cenny gotycki zabytek wznoszony etapami od XIII wieku. Bogate wyposażenie kościoła jest w większości barokowe. Z tego okresu pochodzi ołtarz główny z obrazem Podwyższenie Krzyża Świętego z 1714 r., w samym ołtarzu znajdują się również wmurowane relikwie Krzyża Świętego. Świątynia posiada także czternaście niezwykłych obrazów przedstawiających siedem radosnych i siedem bolesnych przeżyć Matki Bożej. Malarzami, którzy stworzyli dzieła w r. 1779, byli Jan Henryk Kinast i jego syn Jan Karol. Jednak tym, co przyciąga rzesze pątników do Sośnicy, jest kaplica Świętych Schodów św. Jadwigi, wybudowana ponad 200 lat temu.

Na wzór schodów rzymskich

Sośnica zawdzięcza Święte Schody baronowej Marii Józefie von Würtz und Burg. Stanowią one dokładną kopię schodów z Bazyliki na Lateranie. Po odbyciu w 1775 r. pielgrzymki do Rzymu baronowa postanowiła wybudować przy kościele w Sośnicy Święte Schody wg wzoru schodów rzymskich. W krótkim czasie, bo już w r. 1776 kaplica i schody były gotowe. 28 stopni i dwie balustrady zostały wykonane z marmuru, w każdym stopniu pod szkiełkiem umieszczone zostały relikwie męczenników rzymskich. Po schodach wchodzi się na kolanach. Ściany kaplicy pokryte zostały scenami z ostatnich chwil życia Jezusa. Dzieje Męki Zbawiciela kończą się obrazem, który przedstawia modlącą się przed ukrzyżowanym św. Jadwigę Śląską, patronkę kaplicy. Schody wznoszą się do ołtarza, na którym znajduje się tabernakulum w kształcie kuli ziemskiej. Na postumencie góruje figura Chrystusa jako „Męża Boleści”. Wnęka ołtarza, symbolizująca grób, zawiera narzędzia Męki Pańskiej i anioła na straży. Wszystko skłania do zadumy i refleksji.

Ważne doświadczenie

Można wyjazd do sanktuarium w Sośnicy połączyć z niedzielną Eucharystią. Warto też zabrać ze sobą dzieci, dla których dużym przeżyciem i atrakcją będzie wchodzenie po schodach na kolanach i zobaczenie tylu relikwii. Warto także pokazać im liczne freski i obrazy. W którąkolwiek stronę obrócimy głowę wchodząc po schodach – czy na boki, czy to na sufit, czy też obejrzymy się do tyłu – zobaczymy piękne malowidła. Dla ludzi wierzących przemierzenie Świętych Schodów na kolanach i w szczerej modlitwie, to ważne doświadczenie.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

2022-10-02 20:30

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Konflikt zbrojny na Ukrainie trwa. Coraz więcej niepokoju. Jak echo powraca wspominane już przez nas w majowych rozważaniach wołanie, zapisane na licheńskim wizerunku Matki Bożej: udziel pokoju dniom naszym. Wędrujemy dalej w naszych październikowych rozważaniach z różańcem w ręku i nie dziwi fakt, że towarzyszą nam słowa Pozdrowienia Anielskiego, którymi przesiąknięta na wskroś jest modlitwa różańcowa.

WSPÓLNA MODLITWA
3 października
RÓŻANIEC - TAJEMNICE RADOSNE

CZYTAJ DALEJ

Watykan: pierwszy w historii video mapping na fasadzie Bazyliki św. Piotra

2022-10-03 07:00

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch /Niedziela

W ramach przygotowań do Jubileuszu Roku 2025, na fasadzie Bazyliki Watykańskiej można oglądać wieczorami ośmiominutową sekwencję video mappingu, zatytułowaną "Pójdź za Mną. Życie Piotra" i poświęconą patronowi świątyni. Przy okazji niedzielnej inauguracji wydarzenia, nie zabrakło stanowczych apeli o pokój na Ukrainie.

Tysiące osób zebrały się w niedzielę wieczorem na Placu św. Piotra, by wziąć udział w premierowym pokazie video mappingu "Pójdź za Mną. Życie Piotra", który poprzez połączenie nowoczesnych technik animacji, wizualizacji dzieł sztuki przedstawiających św. Piotra i krótkiej narracji, przybliża postać pierwszego następcy Chrystusa. Inauguracyjny pokaz poprzedził krótki recital Andrei Bocellego, który specjalnie na tę okazję przyleciał z Londynu, a także krótkie wystąpienia współtwórców projektu: archiprezbitera Bazyliki św. Piotra kard. Maura Gambettiego oraz aktora Flavia Insinny, który użyczył głosu narracji, towarzyszącej video mappingowi. Obaj skorzystali z okazji, by zaapelować o dialog, jako remedium na trwającą na Ukrainie wojnę.

CZYTAJ DALEJ

Młodzież diecezji kieleckiej otrzyma relikwie bł. Carla Acutisa

2022-10-03 18:36

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

facebook.com/cristianitoday

Relikwie I stopnia bł. Carla Acutisa otrzyma młodzież diecezji kieleckiej w środę 5 sierpnia, które to wydarzenie ma na celu rozbudzenie duchowości eucharystycznej w parafiach diecezji kieleckiej, i nie tylko wśród młodych ludzi. Mszy św. sprawowanej z tej okazji w kaplicy kieleckiej kurii będzie przewodniczył w najbliższą środę bp Jan Piotrowski.

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Kieleckiej otrzyma z rąk biskupa relikwie „błogosławionego internauty”. Na stałe będą one przebywały w kościele akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach, ale już po nowym roku mają rozpocząć peregrynację po parafiach diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję