Reklama

Niedziela w Warszawie

Śladami najważniejszej bitwy

Bitwa Warszawska, wbrew nazwie, toczyła się w miejscach oddalonych od stolicy, niekiedy o dziesiątki kilometrów.

Niedziela warszawska 33/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Bitwa Warszawska

Wikipedia

Ossów. Kaplica matki Boskiej zwycięskiej i cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej

Ossów. Kaplica matki Boskiej zwycięskiej i cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna wytyczyła Szlak Bitwy Warszawskiej, dzięki któremu można odbyć wyprawę w czasy, gdy decydowała się przyszłość Polski, a może całej Europy.

Objazd miejsc bitewnych i pamiątek po nich warto rozpocząć od Ossowa, gdzie 14 sierpnia 1920 r. 20 km od centrum Warszawy powstrzymano marsz bolszewików.

O bitwie przypominają tu krzyże wskazujące: miejsce śmierci od bolszewickich kul kapelana ks. Ignacego Skorupki. Punkt, do którego w czasie bitwy doszli bolszewicy, i miejsce, gdzie po walce składano ciała poległych. Jest też pomnik kapelana i poświęcony mu obelisk. Na cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej z kaplicą Matki Bożej Zwycięskiej, pochowano około 50 żołnierzy. Pamięć przywołuje pomnik z 1924 r. i obelisk z napisem: „...Siedemkroć odpieraliśmy hordy bolszewickie i tu padliśmy u wrót stolicy, a wróg odstąpił...”. W kaplicy warto zobaczyć kopię obrazu Jerzego Kossaka Cud nad Wisłą, ukazującego walki w Ossowie.

Szlak krzyży

Potem kierunek Radzymin. Gdy 13 sierpnia 1920 r. bolszewicy uderzyli na miasto, przechodziło ono z rąk do rąk. Oddalony o 2 km od centrum miasta cmentarz wojskowy to jedno z ważniejszych miejsc pamięci o wojnie 1920 r. W czterech zbiorowych mogiłach spoczywają tu żołnierze, którzy zginęli w tym rejonie. Są też kwatery ze zbiorowymi grobami nieznanych żołnierzy poległych w 1920 r. W kaplicy cmentarnej znajdują się urny z ziemią z kresowych cmentarzy żołnierzy polskich z 1920 r. Fasadę kaplicy zdobi fresk przedstawiający żołnierzy polskich w natarciu.

Szlak wiedzie teraz do Płocka, którego część bolszewicy zajęli 18 sierpnia 1920 r. Inicjatywę obrony miasta musiała przejąć ludność cywilna z grupami żołnierzy, policjantów i żandarmów. Miasto zostało wyzwolone po odsieczy Strzelców Podhalańskich. Do obejrzenia jest płocki odwach, obok którego w 1920 r. znajdowała się jedna z barykad, a dziś jest symboliczny Grób Nieznanego Żołnierza. Śladów jest więcej. Na jednym z placów ustawiono pomnik Józefa Piłsudskiego. To na tym placu marszałek uhonorował w 1920 r. miasto Krzyżem Walecznych „za męstwo i waleczność”.

Reklama

Miejsca walk

Powinniśmy też odwiedzić miejsca. Twierdzę Modlin – zaplecze walczących, ich bazę zaopatrzeniową, ale i miejsce walk. Zamostki Wólczyńskie – miejsce słynnego manewru porucznika Stefana Pogonowskiego. Wyszków, opóźniający marsz bolszewików na stolicę. Mińsk Mazowiecki wyzwolony kontratakiem Grupy Uderzeniowej płk. Stanisława Wrzalińskiego. Sarnową Górę koło Ciechanowa. A także: Borkowo, Serock i Nasielsk, gdzie walki upamiętniają mogiły na miejscowych cmentarzach.

Do Muzeum Bitwy Warszawskiej – oddziału Muzeum Wojska Polskiego jeszcze nie pojedziemy. Jest budowane. I nie w Ossowie, lecz w pobliskiej Zielonce. Zostanie oddane najpewniej w 2025 r. W Zielonce można obejrzeć Muzeum Historii Filmów Jerzego Hoffmana, a w nim eksponaty związane z filmem 1920 Bitwa Warszawska.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kamiński: w Choszczówce planujemy zbudować sanktuarium

W Choszczówce, miejscu związanym z kard. Stefanem Wyszyńskim, planowane jest powstanie sanktuarium - poinformował biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński podczas noworocznego spotkania z dziennikarzami.

- Chcemy pamiętać nie tylko o osobie Prymasa, ale przede wszystkim o jego nauczaniu - powiedział bp Kamiński. Obecnie diecezja czeka na wydanie pozwolenia na budowę przez miasto stołeczne Warszawa. Infrastruktura wokół świątyni dostosowana będzie do organizowania rekolekcji dla małżeństw i rodzin oraz prowadzenia duszpasterstwa młodzieży. Nie będzie to kościół parafialny.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo młodego Kościoła

2022-10-03 13:07

[ TEMATY ]

KSM

młodzież

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

bierzmowani

Małomice

ks. Marcin Bobowicz

Spotkanie z młodzieżą w Małomicach

Spotkanie z młodzieżą w Małomicach

Przedstawiciele KSM naszej diecezji spotkali się 1 października z kandydatami do bierzmowania w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Małomicach.

Spotkania z młodzieżą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania to jedna z propozycji, które diecezjalny KSM kieruje do parafii. To ważne, by młodzi ludzie przychodzący do kościoła widzieli, że wśród osób w podobnym wieku są ludzie prawdziwie kochający Pana Boga i chcący Mu służyć. Takie spotkania to czas świadectw, opowieści o działaniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz integracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję