Reklama

Niedziela Świdnicka

Obudzić śpiącego olbrzyma

Ukazały się nowe pozycje książkowe bp. Ignacego Deca, które są kontynuacją znanych serii rekolekcyjnych oraz homiletycznych.

Niedziela świdnicka 33/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Biskup Ignacy Dec prezentuje swoje publikacje

Biskup Ignacy Dec prezentuje swoje publikacje

Pierwsza z publikacji to zapis rekolekcji wygłoszonych przez bp. Deca do katolików świeckich w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach w listopadzie 2019 r. Dwie kolejne książki to 65. i 66. tom znanego cyklu homiletycznego Siejba słowa.

Formacja świeckich

Jak czytamy w adhortacji apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II Christifideles laici o powołaniu i misji świeckich w Kościele i świecie z 1987 r., formacja nie jest przywilejem zastrzeżonym tylko dla niektórych ludzi, ale prawem i obowiązkiem każdego. Możliwość formacji należy zapewnić wszystkim, zwłaszcza ludziom ubogim, którzy sami mogą być źródłem formacji dla innych. Formacja powinna korzystać z odpowiednich metod, które pomogą każdemu w pełnej realizacji ludzkiego i chrześcijańskiego powołania.

Wychodząc naprzeciw papieskim postulatom Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich, której bp Ignacy Dec był przewodniczącym w latach 2013-20, wielokrotnie dyskutowała, jak tę formację świeckich zorganizować i jak ją prowadzić. Jak obudzić śpiącego „olbrzyma”, którym jest laikat w Kościele.

Pewnym podsumowaniem działalności Rady były zorganizowane dla jej członków, a także dla Rad Diecezjalnych oraz świeckich liderów różnych grup apostolskich, rekolekcje, które odbyły się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach od 8 do 10 listopada 2019 r. Ich wiodący temat brzmiał U źródła – Świeccy w życiu Kościoła. W rekolekcjach wzięło udział kilkadziesiąt osób. Jak opisuje we wstępie do publikacji pierwszy biskup świdnicki, tekst wygłoszonych konferencji rekolekcyjnych oraz homilii został zamieszczony wówczas w Biuletynie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich Świeccy w Kościele. Z racji niewielkiego nakładu tego pisma zrodziła się myśl ponownego wydania tych tekstów w poszerzonej wersji, jako pomocy duszpasterskiej dla księży posługujących w parafiach

Reklama

Publikacja wydana staraniem Świdnickiej Kurii Biskupiej zawiera cztery konferencje oraz trzy homilie wraz z fragmentami adhortacji Christifideles laici i tekstem prof. Kazimierza Lubowickiego o specyfice apostolstwa świeckich wg św. Jana Pawła II.

Szkole i arcybiskupowi

Dwa kolejne tomy Siejby słowa dokumentują działalność homiletyczną bp. Ignacego Deca od stycznia do czerwca 2021 r. Tom 65. dedykowany jest Liceum Ogólnokształcącemu im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku. Szkoła ta bowiem ukierunkowała młodzieńcze życie Ignacego Deca w kierunku kapłaństwa. – To właśnie ta szkoła w latach 1958-62 kształtowała mój umysł i serce, przygotowując mnie do wyboru drogi życia – czytamy w słowie wstępnym. Tom 66. Siejby słowa bp Ignacy Dec zadedykował abp. Wacławowi Depo, metropolicie częstochowskiemu, serdecznemu przyjacielowi, który tak bardzo promuje wartości ewangeliczne, maryjne i patriotyczne. Okazją do tego była dziesiąta rocznica jego posługiwania w archidiecezji częstochowskiej.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ignacy Dec o przestrzeniach działania Ducha Świętego

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Zesłanie Ducha Świętego

Świdnica ‑ Katedra

Hubert Gościmski

Biskup senior w czasie głoszenia słowa Bożego

Biskup senior w czasie głoszenia słowa Bożego

O dostrzegalnych znakach działania Trzeciej Osoby Trójcy Świętej oraz miejscach, w których przebywa i uwidacznia się Jego wpływ, mówił bp Ignacy Dec w katedrze świdnickiej.

W swojej homilii biskup senior, po przypomnieniu znaczenia i skutków Pięćdziesiątnicy paschalnej w Jerozolimie, skupił się na przestrzeniach działania Ducha Świętego. Najpierw pochylił się nad wspólnotą Kościoła, która w mocy Ducha Świętego „naucza, sprawuje świętą liturgię i pełni dzieła miłości”. Także święci wspominani w liturgii „stali się heroldami wiary i miłości dzięki Duchowi Świętemu”.

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje przepisy przywracające obowiązkowe badania okresowe

2022-09-27 12:15

[ TEMATY ]

badania

Ministerstwo Zdrowia

Archiwum PUM w Szczecinie

Resort zdrowia planuje przywrócenie obowiązku wykonywania badań okresowych oraz zleconych przed rozpoczęciem nowej pracy - informuje Prawo.pl. Obowiązek ten został zawieszony ponad dwa lata temu, po wybuchu pandemii koronawirusa. Eksperci uważają, że to już najwyższy czas na powrót do wcześniejszych przepisów.

Jak podaje serwis, Ministerstwo Zdrowia przygotowało zmianę ustawy w sprawie COVID-19, której celem jest m.in. przywrócenie obowiązku wykonywania badań wynikających z przepisów art. 229 kodeksu pracy, czyli okresowych i przed rozpoczęciem pracy. Według Prawo.pl projekt jest na wstępnym etapie procesu legislacyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska apeluje o turystykę sprawiedliwą i zrównoważoną

2022-09-27 17:53

[ TEMATY ]

turystyka

kard. Czerny

turysta

Karol Porwich/Niedziela

W związku z przypadającym 27 września Światowym Dniem Turystyki, Stolica Apostolska apeluje o turystykę bardziej sprawiedliwą i zrównoważoną.

Musi się to odbywać zgodnie z zasadami sprawiedliwości i przemiany społecznej, powiedział prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kard. Michael Czerny. Wymaga to poszanowania praw pracowniczych na wszystkich szczeblach i we wszystkich krajach. Ponadto zyski muszą być dzielone sprawiedliwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję