Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W domu Królowej Aniołów

Potrzebujemy odważnych ludzi, którzy przyjmą Bożą pomoc i będą mieli odwagę pokonywać zło – powiedział w homilii abp Józef Michalik.

Niedziela sosnowiecka 33/2022, str. I

[ TEMATY ]

odpust porcjunkuli

Jarosław Olesiński

Uroczystości przewodniczył abp Józef Michalik z Przemyśla

Uroczystości przewodniczył abp Józef Michalik z Przemyśla

W uroczystość Porcjunkuli, do diecezjalnego sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej tradycyjnie przybyły niewiasty i dziewczęta. Najważniejszym punktem obchodów odpustu stała się uroczysta Msza św., której przewodniczył arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej Józef Michalik, który w latach 2004-14 pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Mszę św. koncelebrowało 25 kapłanów, którzy przyjechali do sanktuarium razem ze swoimi parafianami m.in. z: Będzina, Chruszczobrodu, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, Wojkowic, Sosnowca oraz spoza diecezji sosnowieckiej.

– Potrzebujemy odważnych ludzi, którzy przyjmą Bożą pomoc i będą mieli odwagę pokonywać zło. Ono się rozprzestrzenia nie tylko dlatego, że są źli i słabi ludzie, ale też dlatego, że dobrzy nic nie czynią. Polska potrzebuje dziś świętych rodzin, świętych mężczyzn i kobiet, potrzebuje wierzących i modlących się dzieci. Potrzebuje chłopców i dziewcząt przenikniętych pięknem Ewangelii i przyjaźni z Chrystusem. Są jeszcze tacy! Są w tym kościele, w naszym otoczeniu, w naszych rodzinach. Trzeba im pomóc wydobyć z siebie wolę wytrwania i wspierać ich – powiedział abp Michalik. Przedstawicielki niewiast złożyły podziękowania na ręce księdza arcybiskupa za przewodniczenie wspólnej modlitwie kobiet Zagłębia. W przemówieniu zwróciły uwagę na znaczenie dąbrowskiego sanktuarium. – Ksiądz Grzegorz Augustynik, który budował naszą świątynię i zabiegał o liczne przywileje odpustowe, chciał uczynić z bazyliki miejsce, w którym każdy mieszkaniec Zagłębia będzie mógł się oddać w opiekę Maryi. Przybywamy na doroczną uroczystość odpustową Porcjunkuli, by podziękować Panu Bogu za nieoceniony dar Najświętszej Maryi Panny, Królowej Aniołów, Patronki Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia. To Ona jest naszą opoką, u Niej szukamy wsparcia i tu odnajdujemy duchową siłę! – powiedziały przedstawicielki niewiast.

Na zakończenie Mszy św. odpustowej pątnicy wzięli udział w procesji z Najświętszym Sakramentem wokół sanktuarium. Uroczystości uświetniła obecność pocztów sztandarowych, kół gospodyń wiejskich oraz Miejskiej Orkiestry Górniczej. Na zaproszenie kustosza sanktuarium ks. kan. Andrzeja Stasiaka tego wyjątkowego dnia kazania głosił ks. kan. Andrzej Nowicki. Przed odpustem, w niedzielę, odbył się koncert utworów dedykowanych Maryi w wykonaniu Orkiestry Górniczej Dętej i solistów z Bytomia.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Porcjunkula na „Wyspie”

Niedziela kielecka 31/2022, str. VI

[ TEMATY ]

odpust porcjunkuli

Helena Krysiak

Odpust w kościółku odbędzie się w tym roku 6 sierpnia

Odpust w kościółku odbędzie się w tym roku 6 sierpnia

Zbliża się odpust Matki Bożej Anielskiej. Swoją Porcjunkulę ma nie tylko Asyż i Wieliczka. Kościółek pod tym wezwaniem znajduje się również w Ośrodku Rekolekcyjnym „Wyspa” k. Budzynia.

Przygotowując projekt, wzorowałem się na kopii Porcjunkuli z Asyżu, z Wieliczki. Tamta jest pierwszą w świecie wierną kopią kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej, którą św. Franciszek w XIII w. otrzymał w darze od benedyktynów. Budowa trwała 2 lata. – Kościółek wzniosłem własnymi rękami z kamienia jurajskiego od 2009 r. Zainspirował mnie mój bratanek franciszkanin Marcin, który przyjechał do nas pisać ikony i powiedział że „na Wyspie jeszcze potrzebna jest Porcjunkula”. Kiedy powiedziałem, że nie mam pieniędzy, on na to: – Bardzo dobrze, będzie po franciszkańsku – za żebrane. I rzeczywiście długów nie ma, a kościółek stoi – opowiada ks. Witek Świąder, założyciel Ośrodka „Wyspa” i administrator. Dekretem bp. Ryczana kościółek otrzymał przywilej celebrowania odpustu w pierwszą sobotę sierpnia, w tym roku będzie to 6 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Sasin: w planach kolejne wsparcie dla odbiorców mające wpłynąć na obniżenie ceny węgla

2022-10-03 13:36

[ TEMATY ]

Węgiel

Adobe Stock

Niedługo będziemy komunikować o kolejnym wsparciu dla odbiorców indywidualnych mającym wpłynąć na dalsze obniżenie ceny węgla – zapowiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Otwocku wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

„Cena węgla dla odbiorców indywidualnych, jaką oferujemy, zależy od cen, po jakich możemy kupić węgiel, a te są wysokie. Podjęliśmy działania, które mają rekompensować te wysokie ceny, dopłacamy 1 tys. zł do każdej tony, do limitu 3 ton, ale niedługo będziemy komunikować o kolejnym wsparciu dla odbiorców mającym wpłynąć na dalsze obniżenie ceny węgla” - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Otwocku wicepremier Jacek Sasin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję