Reklama

Niedziela Rzeszowska

Z Europy do Rzeszowa

Rzeszów i Kraków były przez tydzień domem dla młodzieży z Hiszpanii, Ukrainy, Węgier i Słowacji.

Niedziela rzeszowska 33/2022, str. I

[ TEMATY ]

Spotkanie młodzieży

Archiwum Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów

Pamiątkowe zdjęcie uczestników tegorocznego spotkania

Pamiątkowe zdjęcie uczestników tegorocznego spotkania

Stało się tak z powodu kolejnego spotkania młodych (Piarist Youth Meeting), które w tym roku przebiegło pod hasłem I am (z ang. „Ja jestem”), a jego myślą przewodnią było odkrywanie przez młodych ludzi swoich talentów, motywacji, wiary, wartości i własnej tożsamości. Coroczne Spotkanie Młodzieży Pijarskiej to nie tylko sposób na spędzanie wakacji i wyjazd zagraniczny oraz nawiązywanie przyjaźni z osobami z innych krajów – to wymiana doświadczeń pomiędzy różnymi kulturami, wzajemne wspieranie się, nawiązywanie relacji opartych na wartościach chrześcijańskich oraz poznawanie tradycji i historii kraju gospodarzy. Ojcowie Pijarzy oraz Siostry Pijarki prowadzą szkoły na terenie całej Polski i posiadają długoletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą, jednak zgodnie twierdzą, że każde organizowane przez nich spotkanie jest inne, wyjątkowe. Tegoroczne, choćby ze względu na gości z Ukrainy – kraju dotkniętego wojną.

Harmonogram spotkania trwającego od 20 do 26 lipca był bardzo bogaty i obejmował zarówno spotkania modlitewne i konferencje, jak i poznawanie lokalnych atrakcji turystycznych. Młodzież zwiedziła zamek w Łańcucie, Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej oraz zabytki Krakowa. Popołudniami odbywały się warsztaty rozwijające talenty uczniów, np. teatr, ręczne wykonywanie biżuterii, śpiew lub rękodzieło.

– To brzmi trywialnie, ale w obecnych czasach bardzo istotne jest, aby pokazać młodym ludziom, jak można kreatywnie wykorzystać czas wolny. Większość z nich ma swoje pasje i hobby, ale niestety jest też spora grupa, która spędza czas przed komputerem czy smartfonem. Poprzez te warsztaty chciałabym pokazać młodym ludziom, że przy odrobinie umiejętności i wykorzystaniu prostych materiałów mogą za pomocą swoich rąk tworzyć prawdziwą sztukę – powiedziała siostra, prowadząca warsztaty z makramy, czyli artystycznego zaplatania sznurków.

Wieczory obfitowały we wspólne rozmowy i tematyczne zabawy taneczne, czyli coś co może połączyć wszystkie kultury. Co młodzi ludzie zabiorą ze sobą do domów po tym spotkaniu? Niewątpliwie poczucie jedności, pomimo trudnej sytuacji, która panuje obecnie na świecie. Młodzi ludzie powinni mieć poczucie, że mogą, potrafią, a nawet powinni zmienić ten świat na lepszy oraz że posiadają ku temu wszelkie narzędzia. Ojcowie Pijarzy i Siostry Pijarki dokładają wszelkich starań, aby młodzieży nie dzieliły żadne granice, a poczucie sensu i przynależności towarzyszyło im każdego dnia. I am – ja jestem: jestem chrześcijaninem, który kocha, uczniem, który jest gotów poszerzać swoje horyzonty, człowiekiem, który może wszystko zmienić.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

SMAP Dukla 2019

Światowe Dni Młodzieży zainicjowane przez Jana Pawła II, swoim początkiem sięgają lat osiemdziesiątych XX wieku (1985). Abp Józef Michalik, bardzo bliski wówczas współpracownik Ojca Świętego, wspomniał kiedyś, że właściwie to Papież sam, bez szerszych konsultacji z watykańskim dykasteriami, mocno przynaglany pastoralną intuicją podjął decyzję o zwołaniu młodych katolików z całego świata na wspólnotowe „Credo”. W swojej proroczej wizji Światowe Dni Młodzieży związał z Niedzielą Palmową. To naturalny termin, mający uzasadnienie w Piśmie Świętym, w którym znajduje się opis triumfalnego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy i radosnego powitania przez tłum, który „wziął gałązki palmowe i wybiegł Mu naprzeciw. Wołali: Hosanna! Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie” (por. J 12,12).

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły

2022-10-03 15:45

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej negatywnych postaw i opinii odnośnie do lekcji religii w szkole Komisja Wychowania Katolickiego pragnie podkreślić katechetyczne i wychowawcze znaczenie szkolnego nauczania religii – czytamy w oświadczeniu Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie lekcji religii w szkole.

Komisja Wychowania Katolickiego podkreśla, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. „Dzięki obecności lekcji religii w szkole możliwe jest integralne wychowanie człowieka: zarówno jego sfery intelektualnej, fizycznej oraz – co bardzo ważne – duchowej” – czytamy w oświadczeniu. „Nauka religii niesie ze sobą wartości ogólnoludzkie takie jak braterska solidarność i potrzeba sprawiedliwości, a nawiązując do treści ewangelicznych uczy miłości Boga i bliźniego, otwartości na drugiego człowieka, empatii i współpracy, a także kształtuje bardzo potrzebne postawy społeczne” – podaje oświadczenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję