Reklama

Niedziela Przemyska

Błogosławiony książe

Kiedy postawię Jezusa na pierwszym miejscu, kiedy będę Go słuchać, to będę też mieć dystans do świata – powiedział w homilii bp Stanisław Jamrozek.

Niedziela przemyska 33/2022, str. I

[ TEMATY ]

bł. August Czartoryski

Marian Boczar

Poświęcenie pl. bł. Augusta Czartoryskiego w Przemyślu

Poświęcenie pl. bł. Augusta Czartoryskiego w Przemyślu

Księża Salezjanie wraz ze wspólnotą parafii św. Józefa uczcili bł. Augusta Czartoryskiego, którego relikwie znajdują się w kościele parafialnym. Uroczystość rozpoczęła się od otwarcia placu i poświęcenia obrazu bł. ks. Augusta Czartoryskiego, który został umieszczony na budynku starej plebani. Wcześniej był tu adres św. Jana Nepomucena 3. Poświęcenia dokonał biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek, który przewodniczył też Mszy św. ku czci błogosławionego.

W homilii bp Jamrozek zachęcił wiernych, by uczyli się zdrowego dystansu do posiadania rzeczy materialnych. – To jest konsekwencja zasłuchania w słowo Boże, ale też odpowiedzi na wymagania, które stawia nam Bóg. Kiedy postawię Jezusa na pierwszym miejscu, kiedy będę Go słuchać, to będę też mieć dystans do świata.

Kaznodzieja zaprosił do modlitwy, abyśmy potrafili dobrze korzystać z tego, co dał nam Bóg i aby gromadzenie dóbr nie stało się dla nas celem samym w sobie. – Wtedy zapomnimy o Panu Bogu, o naszym przemijaniu, o konieczności rozliczenia się przed Bogiem z tego, co mieliśmy i jak z tego korzystaliśmy – powiedział.

Reklama

Biskup Jamrozek przestrzegł też przed pogonią za bogactwem i kultem pieniądza. – To jest wielkie niebezpieczeństwo. Możemy się pogubić, jeśli będziemy zbyt przywiązani do dobra, które w pewnym momencie trzeba zostawić. Trzeba się modlić, aby ten dystans zachować – podkreślił.

Kaznodzieja dodał, że pięknym przykładem szukania dystansu i równowagi między tym, co materialne, a tym, co duchowe, są dla nas święci, także bł. August Czartoryski. – Dla niego o wiele większym skarbem był Jezus Chrystus, był Pan, za którym się opowiedział, dla którego był gotów zrezygnować z kariery światowej.

Biskup Jamrozek zauważył, że od bł. Augusta możemy się uczyć wyboru drogi zgodnej z powołaniem, które Pan Bóg nam daje. – Odczytujemy to powołanie, staramy się pytać, co Bóg dla nas przygotował i później, mimo sprzeciwu świata i jego propozycji, potrafimy opowiedzieć się po stronie Pana.

Tuż przed końcem Eucharystii głos zabrał ks. Bogdan Nowak, proboszcz parafii św. Józefa w Przemyślu, który podziękował za przygotowanie i udział w uroczystości. Mszę św. zakończyło wystawienie Najświętszego Sakramentu, podczas którego wierni modlili się Litanią do bł. Augusta Czartoryskiego i śpiewem Te Deum.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niósł pokój bliźnim. Śp. ks. Józef Domiński

2022-09-27 07:28

Tadeusz Boniecki

Służył w kapłaństwie po to, aby przekonywać ludzkie serca, że są kochane przez Boga - tak o zmarłym ks. Józefie Domińskim powiedział bp Adam Bab.

CZYTAJ DALEJ

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Niedziela Ogólnopolska 21/2007, str. 24

[ TEMATY ]

religia

zbawienie

Karol Porwich/Niedziela

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam ostatnio książkę Moody’ego „Życie po życiu”. To są rzeczywiście bardzo ciekawe doświadczenia śmierci klinicznej. Oczywiście, że książka ta pomaga mi wierzyć, że jednak jest coś po śmierci, że jest jakieś światło i życie. Po tej lekturze moją uwagę zwróciła jednak inna sprawa. Z książki tej wynika jasno, że życie po śmierci jest dla tych, którzy czynili dobro, i nie ma tu żadnego znaczenia, czy się wierzy w Boga, czy nie, a zwłaszcza to, jakiego się jest wyznania. Wystarczy być dobrym człowiekiem. Czy w związku z tym religia jest nam potrzebna, żeby się zbawić? Może wystarczy być po prostu dobrym człowiekiem?
Justyna

CZYTAJ DALEJ

Premier: Baltic Pipe jest zakończeniem epoki zależności od gazu rosyjskiego

2022-09-27 20:40

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

Baltic Pipe

PAP/Marcin Bielecki

Baltic Pipe jest zakończeniem pewnej epoki, epoki zależności od gazu rosyjskiego, to także gazociąg bezpieczeństwa i wolności, nie tylko dla Polski, bo w przyszłości możemy być dostarczycielem tego bezpieczeństwa dla innych - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

We wtorek w tłoczni gazu w Goleniowie (Zachodniopomorskie) symbolicznie uruchomiono przesył gazu przez gazociąg Baltic Pipe. Od 1 października br. popłynie nim do Polski gaz ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali: prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję