Reklama

Niedziela Małopolska

Ich ważny dzień

Dziękujemy za tę parafię, za ten jubileusz, za waszą wspólnotę – powiedział bp Robert Chrząszcz do zebranych na Sumie odpustowej w Skawinkach.

Niedziela małopolska 33/2022, str. VI-VII

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

MFS/Niedziela

Sumie odpustowej przewodniczył bp Robert Chrząszcz

Sumie odpustowej przewodniczył bp Robert Chrząszcz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

I chociaż o pięknej wiosce, należącej do gminy Lanckorona, niedaleko Kalwarii Zebrzydowskiej wspominają już średniowieczne źródła, to parafia św. Joachima powstała tu zaledwie 40 lat temu. Należą do niej: Skawinki i Lanckorona-Łaśnica. Dla nieznających lokalnej historii może być niezrozumiałe, skąd w wiosce, która tak niedawno jest parafią, zabytkowa, drewniana świątynia.

Mądra decyzja

Ze strony parafii (www.facebook.pl/Parafia-Sw-Joachima-w-Skawinkach-1422061101428485) dowiadujemy się, że: „Do roku 1956 kościół ten był własnością parafii w Przytkowicach. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i pracowitości naszych mieszkańców został on przeniesiony czyli odbudowany deska po desce, w Skawinkach. W latach 1956 – 1982 kościół należał do parafii w Lanckoronie. Dopiero w roku 1982 stał się on własnością nowo utworzonej parafii w Skawinkach…”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Helena Gibas, którą spotkałam na uroczystościach odpustowych, pamięta tamte czasy. Wspomina: – Do kościoła w Lanckoronie mieliśmy daleko. Trzeba było iść z godzinę. Więc był taki zamiar, żeby tu w Skawinkach wybudować kaplicę, aby w niedzielę przyjechał do nas ksiądz i odprawił Mszę św., ale nie było zgody ze strony władz. Wtedy mieszkańcy naszej wioski dowiedzieli się, że w Przytkowicach, gdzie wybudowali nowy kościół, stary, drewniany jest do rozbiórki. Grupa osób tam pojechała. Pooglądali, no i postanowili przenieść zabytkowy kościół do Skawinek.

Pani Helena pamięta, że wiele elementów drewnianych trzeba było wymienić. – Nasi dziadkowie, ojcowie, chodzili po okolicznych wsiach i prosili o wsparcie, i byli tacy, co ofiarowali a to drewno, a to deski – opowiada i dodaje, że zebrane dary ludzie zwozili furmankami, że kto tylko mógł, pomagał. Wspomina też pierwsze nabożeństwa: – Najpierw było poświęcenie kamienia węgielnego. Pamiętam, że była burza, ale to nikomu nie przeszkadzało, bo ludzie się bardzo cieszyli. A jak już ksiądz przyjeżdżał, żeby u nas odprawiać Mszę św., to zapanowała wielka radość, a kościół był pełny. Parafianka przyznaje, że to była mądra decyzja dawnych mieszkańców wioski i wyznaje: – Zwłaszcza teraz to sobie uświadamiam, jak mam coraz słabsze nogi. Ciężko by było dojść do Lanckorony, a tu jest blisko i mamy się gdzie modlić.

Odpust

Zadbany kościół wypełnili po brzegi, w tegoroczne uroczystości odpustowe, wierni, którzy śpiewali: „Witaj ojcze Joachimie, ku prośbom naszym się skłoń, naszą parafię, nasze rodziny od złego na zawsze broń. Święty Joachimie, patronie nasz, Ojcze tej parafii módl się za nami, opiekuj się każdym z nas…”.

Reklama

– Spotykamy się tu przed Bogiem, aby podziękować za ten kościół – powiedział sołtys Ryszard Gonet, który w imieniu lokalnej społeczności, wspólnie z Renatą Moskałą, powitał bp. Roberta Chrząszcza. I wyznał: – Dziękujemy Bogu za wszystkie lata tej parafii, za wszystkich proboszczów, którzy zawsze dokładali starań, aby parafia św. Joachima tętniła życiem i rozwijała się. Ten zabytkowy kościół byłby tylko budynkiem, gdyby nie praca księży i parafian – umacnianie wiary i tworzenie małej społeczności.

Biskupa Roberta Chrząszcza oraz kapłanów, w tym dziekana ks. kan. Wiesława Cygana z Kalwarii Zebrzydowskiej, byłych proboszczów parafii: ks. kan. Andrzeja Kołodzieja oraz ks. kan. Krzysztofa Chromego, przedstawicieli władz samorządowych, przywitał ks. Adam Szczygieł – proboszcz parafii w Skawinkach od 2009 r. – To wiara sprawiła, że mamy ten kościół, wiara ludzi, którzy tu mieszkali przed laty i bardzo pragnęli mieć miejsce, gdzie będą się wspólnie modlić – zaznaczył proboszcz i dodał: – Dziś modlimy się w ich intencji, prosząc dla nich o dar nieba. I radujemy się, że mamy taką piękną świątynię. Podkreślił, że parafianie bardzo o ten dom Boży i jego otoczenie dbają i dodał: – Tak dużo udało się w roku jubileuszu parafii wspólnie zrobić. Wymienił odnowiony ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej, nową zakrystię i nowe organy.

Instrument poświęcił bp Robert Chrząszcz, który dokonując obrzędu wybudzenia organów, modlił się: – W tej uroczystej chwili prosimy Panie, pobłogosław te organy, aby rozbrzmiewały na Twoją chwałę, aby nasze serca unosiły się do Ciebie tak, jak tyle piszczałek jednoczy się w jeden dźwięk…

Reklama

W homilii hierarcha wymienił liczne powody do dziękczynienia: – Dziękujemy za tę parafię, za ten jubileusz, za waszą wspólnotę, dziękujemy za św. Joachima, patrona tej parafii. Zauważył, że świątynia jest świadkiem modlitwy wielu pokoleń. A nawiązując do rodziców Matki Bożej – św. Joachima i św. Anny – biskup mówił o roli, jaką w każdym społeczeństwie, wspólnocie, rodzinie mają do spełnienia ludzie starsi, którzy są ogromnym skarbem, chociaż dzisiaj wielu chciałoby wyeliminować seniorów, uznając ich za nierentownych w utrzymaniu, za bezowocnych. Podał ich liczne zalety i przekonywał: – Dziś potrzeba starszych, którzy otrzymali solidne wykształcenie moralne, którzy mogą swoim postępowaniem wskazywać piękno zdrowego życia moralnego.

Wspólnota

Za wspólną modlitwę podziękował zebranym proboszcz. W sposób szczególny wyraził wdzięczność bp. Robertowi Chrząszczowi za przewodniczenie Eucharystii, a nawiązując do biskupiego herbu i zawołania, apelował: – Kochani, otwórzmy drzwi Chrystusowi!

W rozmowie z Niedzielą proboszcz podkreśla wielkie przywiązanie parafian do ich kościoła, poczucie odpowiedzialności za dom Boży. Przypomina o dwóch kapłanach i trzech siostrach zakonnych z tej wspólnoty. Zaznacza, że nawet w czasie pandemii wierni przychodzili na niedzielną Mszę św. Wspomina: – Pojawił się pomysł, żeby wyjść z kościoła, gdzie mogło się modlić tylko 5 osób, a potem kilkanaście. Toteż niedzielne Msze św. odprawialiśmy przy ołtarzu polowym. Także w Wielki Tydzień w 2021 r. wszystkie nabożeństwa były tam sprawowane. Nawet jak było zimno, gdy padał śnieg, parafianie przychodzili, aby się wspólnie modlić.

Można to było zauważyć także na pasterkach w czasie pandemii. – W minionym roku było przepięknie; żywa szopka, góralska orkiestra, a Komunię św. rozdawałem około pół godziny – opowiada ks. Szczygieł i zaznacza, iż możliwość uczestnictwa we Mszach św. w tym trudnym czasie sprawiła, że w ostatnich latach wiernych w skawińskim kościele nie ubyło.

Na zakończenie Sumy odpustowej proboszcz podkreślił: – To jest ważny dzień, święto naszej parafii. Niech będzie radosny i szczęśliwy! Równocześnie apelował, aby parafianie znaleźli czas na codzienną poranną lub wieczorną wspólną modlitwę w kościele.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia w sile wieku

Niedziela sosnowiecka 45/2022, str. III

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Piotr Lorenc

Czterdziesta rocznica parafii zgromadziła wielu wiernych

Czterdziesta rocznica parafii zgromadziła wielu wiernych

Tryptyk w głównym ołtarzu, kronika fotograficzna i kalendarz to pamiątki jubileuszu parafii św. Łukasza Ewangelisty.

Pallotyni, czyli księża ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, założonego przez św. Wincentego Pallottiego, prowadzą w naszej diecezji parafię św. Łukasza Ewangelisty w Sosnowcu. W tym roku wspólnota obchodzi 40. rocznicę utworzenia. Główne obchody odbyły się 23 października. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Wspólnie z nim liturgię sprawowali: prowincjał ks. Zdzisław Szmeichel, pallotyn, dziekan ks. Andrzej Domagała i ks. Dariusz Kubka, pallotyn, proboszcz parafii.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria (chrześcijańska pątniczka pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego). Autorka tekstu znanego jako Itinerarium Egeriae lub Peregrinatio Aetheriae ad loca sancta. Według jej wspomnień w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Zmartwychwstania (Anastasis), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Procesja ta rozpowszechniła się w całym Kościele. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego początkowo była obchodzona wyłącznie jako Niedziela Męki Pańskiej, podczas której uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj urządzenia procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jeruzalem. Z czasem jednak obie te tradycje połączyły się, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i pasja). Jednak w różnych Kościołach lokalnych procesje te przybierały rozmaite formy, np. biskup szedł pieszo lub jechał na oślęciu, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Niektóre przekazy podają też, że tego dnia biskupom przysługiwało prawo uwalniania więźniów.
CZYTAJ DALEJ

Tysiąc lat misji. Siostry zakonne w służbie polskiej tożsamości

2025-04-14 07:30

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

pl.wikipedia.org

Jan Matejko "Zaprowadzenie chrześcijaństwa"

Jan Matejko Zaprowadzenie chrześcijaństwa

14 kwietnia w Polsce obchodzone jest Święto Chrztu Narodu i Państwa – rocznica wydarzenia, które zapoczątkowało chrześcijańskie dzieje kraju, będącego dziś jednym z filarów wiary w Europie. Święto chrztu to wyjątkowa okazja, by przypomnieć o cichej, ale konsekwentnej obecności sióstr zakonnych w historii Polski – kobiet, które od wieków służą Kościołowi, narodowi i najbardziej potrzebującym.

W 966 roku książę Mieszko I przyjął chrzest, wprowadzając Polskę w krąg cywilizacji chrześcijańskiej. Niespełna sześć dekad później jego syn, Bolesław Chrobry, koronował się na króla, kładąc podwaliny pod niezależną monarchię. Te dwa wydarzenia stworzyły fundament polskiej tożsamości – religijnej, społecznej i politycznej. Dla swojej córki Bolesław Chrobry założył pierwszy żeński zakon – benedyktynki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję