Reklama

Niedziela Małopolska

Ich ważny dzień

Dziękujemy za tę parafię, za ten jubileusz, za waszą wspólnotę – powiedział bp Robert Chrząszcz do zebranych na Sumie odpustowej w Skawinkach.

Niedziela małopolska 33/2022, str. VI-VII

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

MFS/Niedziela

Sumie odpustowej przewodniczył bp Robert Chrząszcz

Sumie odpustowej przewodniczył bp Robert Chrząszcz

I chociaż o pięknej wiosce, należącej do gminy Lanckorona, niedaleko Kalwarii Zebrzydowskiej wspominają już średniowieczne źródła, to parafia św. Joachima powstała tu zaledwie 40 lat temu. Należą do niej: Skawinki i Lanckorona-Łaśnica. Dla nieznających lokalnej historii może być niezrozumiałe, skąd w wiosce, która tak niedawno jest parafią, zabytkowa, drewniana świątynia.

Mądra decyzja

Ze strony parafii (www.facebook.pl/Parafia-Sw-Joachima-w-Skawinkach-1422061101428485) dowiadujemy się, że: „Do roku 1956 kościół ten był własnością parafii w Przytkowicach. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i pracowitości naszych mieszkańców został on przeniesiony czyli odbudowany deska po desce, w Skawinkach. W latach 1956 – 1982 kościół należał do parafii w Lanckoronie. Dopiero w roku 1982 stał się on własnością nowo utworzonej parafii w Skawinkach…”.

Helena Gibas, którą spotkałam na uroczystościach odpustowych, pamięta tamte czasy. Wspomina: – Do kościoła w Lanckoronie mieliśmy daleko. Trzeba było iść z godzinę. Więc był taki zamiar, żeby tu w Skawinkach wybudować kaplicę, aby w niedzielę przyjechał do nas ksiądz i odprawił Mszę św., ale nie było zgody ze strony władz. Wtedy mieszkańcy naszej wioski dowiedzieli się, że w Przytkowicach, gdzie wybudowali nowy kościół, stary, drewniany jest do rozbiórki. Grupa osób tam pojechała. Pooglądali, no i postanowili przenieść zabytkowy kościół do Skawinek.

Pani Helena pamięta, że wiele elementów drewnianych trzeba było wymienić. – Nasi dziadkowie, ojcowie, chodzili po okolicznych wsiach i prosili o wsparcie, i byli tacy, co ofiarowali a to drewno, a to deski – opowiada i dodaje, że zebrane dary ludzie zwozili furmankami, że kto tylko mógł, pomagał. Wspomina też pierwsze nabożeństwa: – Najpierw było poświęcenie kamienia węgielnego. Pamiętam, że była burza, ale to nikomu nie przeszkadzało, bo ludzie się bardzo cieszyli. A jak już ksiądz przyjeżdżał, żeby u nas odprawiać Mszę św., to zapanowała wielka radość, a kościół był pełny. Parafianka przyznaje, że to była mądra decyzja dawnych mieszkańców wioski i wyznaje: – Zwłaszcza teraz to sobie uświadamiam, jak mam coraz słabsze nogi. Ciężko by było dojść do Lanckorony, a tu jest blisko i mamy się gdzie modlić.

Reklama

Odpust

Zadbany kościół wypełnili po brzegi, w tegoroczne uroczystości odpustowe, wierni, którzy śpiewali: „Witaj ojcze Joachimie, ku prośbom naszym się skłoń, naszą parafię, nasze rodziny od złego na zawsze broń. Święty Joachimie, patronie nasz, Ojcze tej parafii módl się za nami, opiekuj się każdym z nas…”.

– Spotykamy się tu przed Bogiem, aby podziękować za ten kościół – powiedział sołtys Ryszard Gonet, który w imieniu lokalnej społeczności, wspólnie z Renatą Moskałą, powitał bp. Roberta Chrząszcza. I wyznał: – Dziękujemy Bogu za wszystkie lata tej parafii, za wszystkich proboszczów, którzy zawsze dokładali starań, aby parafia św. Joachima tętniła życiem i rozwijała się. Ten zabytkowy kościół byłby tylko budynkiem, gdyby nie praca księży i parafian – umacnianie wiary i tworzenie małej społeczności.

Biskupa Roberta Chrząszcza oraz kapłanów, w tym dziekana ks. kan. Wiesława Cygana z Kalwarii Zebrzydowskiej, byłych proboszczów parafii: ks. kan. Andrzeja Kołodzieja oraz ks. kan. Krzysztofa Chromego, przedstawicieli władz samorządowych, przywitał ks. Adam Szczygieł – proboszcz parafii w Skawinkach od 2009 r. – To wiara sprawiła, że mamy ten kościół, wiara ludzi, którzy tu mieszkali przed laty i bardzo pragnęli mieć miejsce, gdzie będą się wspólnie modlić – zaznaczył proboszcz i dodał: – Dziś modlimy się w ich intencji, prosząc dla nich o dar nieba. I radujemy się, że mamy taką piękną świątynię. Podkreślił, że parafianie bardzo o ten dom Boży i jego otoczenie dbają i dodał: – Tak dużo udało się w roku jubileuszu parafii wspólnie zrobić. Wymienił odnowiony ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej, nową zakrystię i nowe organy.

Reklama

Instrument poświęcił bp Robert Chrząszcz, który dokonując obrzędu wybudzenia organów, modlił się: – W tej uroczystej chwili prosimy Panie, pobłogosław te organy, aby rozbrzmiewały na Twoją chwałę, aby nasze serca unosiły się do Ciebie tak, jak tyle piszczałek jednoczy się w jeden dźwięk…

W homilii hierarcha wymienił liczne powody do dziękczynienia: – Dziękujemy za tę parafię, za ten jubileusz, za waszą wspólnotę, dziękujemy za św. Joachima, patrona tej parafii. Zauważył, że świątynia jest świadkiem modlitwy wielu pokoleń. A nawiązując do rodziców Matki Bożej – św. Joachima i św. Anny – biskup mówił o roli, jaką w każdym społeczeństwie, wspólnocie, rodzinie mają do spełnienia ludzie starsi, którzy są ogromnym skarbem, chociaż dzisiaj wielu chciałoby wyeliminować seniorów, uznając ich za nierentownych w utrzymaniu, za bezowocnych. Podał ich liczne zalety i przekonywał: – Dziś potrzeba starszych, którzy otrzymali solidne wykształcenie moralne, którzy mogą swoim postępowaniem wskazywać piękno zdrowego życia moralnego.

Wspólnota

Za wspólną modlitwę podziękował zebranym proboszcz. W sposób szczególny wyraził wdzięczność bp. Robertowi Chrząszczowi za przewodniczenie Eucharystii, a nawiązując do biskupiego herbu i zawołania, apelował: – Kochani, otwórzmy drzwi Chrystusowi!

W rozmowie z Niedzielą proboszcz podkreśla wielkie przywiązanie parafian do ich kościoła, poczucie odpowiedzialności za dom Boży. Przypomina o dwóch kapłanach i trzech siostrach zakonnych z tej wspólnoty. Zaznacza, że nawet w czasie pandemii wierni przychodzili na niedzielną Mszę św. Wspomina: – Pojawił się pomysł, żeby wyjść z kościoła, gdzie mogło się modlić tylko 5 osób, a potem kilkanaście. Toteż niedzielne Msze św. odprawialiśmy przy ołtarzu polowym. Także w Wielki Tydzień w 2021 r. wszystkie nabożeństwa były tam sprawowane. Nawet jak było zimno, gdy padał śnieg, parafianie przychodzili, aby się wspólnie modlić.

Reklama

Można to było zauważyć także na pasterkach w czasie pandemii. – W minionym roku było przepięknie; żywa szopka, góralska orkiestra, a Komunię św. rozdawałem około pół godziny – opowiada ks. Szczygieł i zaznacza, iż możliwość uczestnictwa we Mszach św. w tym trudnym czasie sprawiła, że w ostatnich latach wiernych w skawińskim kościele nie ubyło.

Na zakończenie Sumy odpustowej proboszcz podkreślił: – To jest ważny dzień, święto naszej parafii. Niech będzie radosny i szczęśliwy! Równocześnie apelował, aby parafianie znaleźli czas na codzienną poranną lub wieczorną wspólną modlitwę w kościele.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złoty jubileusz

Niedziela toruńska 37/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

50 lecie

Archiwum parafii w Cierpicach

Kościół powstał w zaledwie osiem miesięcy

Kościół powstał w zaledwie osiem miesięcy

W tym roku mija 50 lat od konsekracji świątyni w Cierpicach przez Prymasa Tysiąclecia, który zapisał się nie tylko na kartach historii, ale przede wszystkim w sercach zwykłych ludzi.

Świątynia wzniesiona została w 1938 r. według projektu Wiery i Kazimierza Sylwestrowiczów. Do jej powstania przyczyniły się środki zebrane przez mieszkańców za pośrednictwem Towarzystwa Budowy Kościoła. Teren pod budowę został ofiarowany przez Lasy Państwowe z Nadleśnictwa Cierpiszewo. 3 grudnia tegoż roku dekretem prymasa kard. Augusta Hlonda z terenów należących wcześniej do parafii Podgórz powołana została parafia w Cierpicach. Pierwsza Msza św. została odprawiona 4 grudnia 1938 r. Na początku II wojny światowej został aresztowany pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła ks. Bernard Sadecki, który 3 sierpnia 1940 r. zmarł w obozie w Stutthoffie. W okresie wojny kościół służył okupantowi za magazyn zboża, a od 1945 r. znów zaczął pełnić rolę domu Bożego. W wieży kościoła znajduje się dzwon ufundowany przez przedwojennego biskupa gnieźnieńskiego. Z chwilą powstania diecezji toruńskiej na początku lat 90. parafia Cierpice stała się jej częścią.

CZYTAJ DALEJ

„Wszyscy żołnierze kraju stanowią Armię Krajową…”

2022-09-27 10:38

[ TEMATY ]

Częstochowa

historia

wystawa

Armia Krajowa

Archiwum Państwowe

Marian Florek

W siedzibie Archiwum Państwowego przy ul. Rejtana 13 w Częstochowie w piątek 30 września o godz. 17 zostanie otwarta wystawa poświęcona dziejom Armii Krajowej na terenach ziemi częstochowskiej.

Kuratorem wystawy jest Alicja Adamus. Jej zainteresowania zawodowe oscylują wokół wydarzeń lokalnych XX wieku. Szczególną uwagę zajmują ją czasy II wojny światowej, a zwłaszcza polska konspiracja. – Uważam, że brakuje Częstochowie monografii zbiorowej, która dotyczyłaby tamtych czasów i wydarzeń. Są opracowania dotyczące pewnych wycinków z historii, nie ma jednak zbiorczego spojrzenia – monografii zbiorowej o Armii Krajowej w Częstochowie – wyjaśnia.

CZYTAJ DALEJ

Premier: Baltic Pipe jest zakończeniem epoki zależności od gazu rosyjskiego

2022-09-27 20:40

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

Baltic Pipe

PAP/Marcin Bielecki

Baltic Pipe jest zakończeniem pewnej epoki, epoki zależności od gazu rosyjskiego, to także gazociąg bezpieczeństwa i wolności, nie tylko dla Polski, bo w przyszłości możemy być dostarczycielem tego bezpieczeństwa dla innych - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

We wtorek w tłoczni gazu w Goleniowie (Zachodniopomorskie) symbolicznie uruchomiono przesył gazu przez gazociąg Baltic Pipe. Od 1 października br. popłynie nim do Polski gaz ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali: prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję