Reklama

Niedziela Małopolska

Przesłanie wciąż aktualne

Od blisko 40 lat wierni z parafii w Koszycach Wielkich czczą Matkę Bożą Saletyńską.

Niedziela małopolska 33/2022, str. V

[ TEMATY ]

Kościół Matki Bożej Saletyńskiej

Archiwum parafii

W parafii co miesiąc obchodzony jest „Dzień Saletyński”

W parafii co miesiąc obchodzony jest „Dzień Saletyński”

Członkowie wspólnoty parafialnej Przemienienia Pańskiego w Koszycach Wielkich od 1985 r. oddają szczególną cześć Matce Bożej z La Salette. Zewnętrznym znakiem miłości parafian do Maryi jest m.in. udział 19. dnia miesiąca w wyjątkowym modlitewnym zgromadzeniu.

W codzienności

Nabożeństwo do Matki Bożej Saletyńskiej w Koszycach Wielkich zainicjował ówczesny proboszcz parafii, ks. prał. Kazimierz Bonarek, którego brat jest saletynem. Na rozwój kultu w tym miejscu wpłynęło też niezwykłe usytuowanie kościoła – na wzgórzu, co przywodziło na myśl La Salette, również położone na wzniesieniu. – Matka Boża czczona jest w każdej parafii. Z tych uwarunkowań zapewne zrodziła się myśl, aby obok kultu Pana Jezusa Przemienionego czcić Matkę Bożą Saletyńską – mówi proboszcz ks. Paweł Płatek.

Jak wspomina gospodarz wspólnoty, kościół był wówczas w budowie, a Maryja nie miała swej kaplicy. Tę ufundowali parafianie, zaświadczając o pragnieniu rozwijania kultu. – Ważniejszą jednak rzeczą, potwierdzającą miłość mieszkańców do Matki Bożej Saletyńskiej, ale i siłę jej wstawiennictwa, są wota i wpisy w księdze intencji – wskazuje ks. Paweł. Te dotyczą drobnych spraw, ale także wielkich życiowych problemów. Jak zaznacza proboszcz parafii, w archiwum nie ma wpisów potwierdzających niezwykłe interwencje. Maryja pomaga w codzienności i właśnie o wsparcie w tych troskach proszą Matkę Bożą parafianie. – Jest dużo próśb i podziękowań za rzeczy… zwykłe. Matka Boża z La Salette mówiła w swoim orędziu o nawróceniu, ale też o tym, że to w codzienności należy pamiętać o Bogu. A podziękowania świadczą o tym, że parafianie otrzymują od Maryi pomoc – zaznacza duchowny.

Reklama

Wierność Matce Zbawiciela wspólnota okazuje 19. dnia każdego miesiąca – jest to „Dzień Saletyński” (Matka Boża ukazała się dzieciom we francuskiej miejscowości 19 września). Od października do kwietnia wierni modlą się przed figurą w kaplicy Matki Bożej, a od maja do września idą procesyjnie wokół kościoła. W trakcie marszu śpiewane są maryjne pieśni i litania do Matki Bożej z La Salette. Tekst modlitwy pochodzi z sanktuarium w Dębowcu. Po procesji uczestnicy wracają do kościoła na błogosławieństwo. Szczególnie licznie wierni gromadzą się w świątyni 19 września, w dniu drugiego parafialnego odpustu.

Niedziela inaczej

Matka Boża objawiła się w La Salette w czasie, gdy we Francji panował głód i cierpienie. Maryja prosiła wówczas ludzi o uszanowanie dnia Pańskiego – powstrzymywanie się od pracy i udział w Eucharystii. Dziś, kiedy świat targany jest kolejnymi kryzysami, przesłanie Matki Bożej Saletyńskiej pozostaje aktualne. – Koncentracja na Panu Bogu w dzień Pański, pójście na Mszę św., ale też bycie sercem przy Nim, jest kluczowe. Kiedy istnieje tendencja, by przeżywać dwa lub trzy ostatnie dni tygodnia jako „weekend”, niedziela się rozmywa. A ona ma być przeznaczona dla Pana, rodziny, człowieka – mówi ks. Płatek. Dlatego przy parafii powstają kolejne projekty umożliwiające wiernym dobre przeżywanie tego czasu. Oprócz odnowionego terenu przykościelnego, który swoją zielenią zaprasza do odpoczynku, przy parafii powstanie boisko do siatkówki oraz drewniana altana – miejsce spotkań dla rodzin z parafii. – Miejmy nadzieję, że uda się to zrealizować. Chodzi o to, żeby ze sobą być. Nie tylko się modlić, ale przebywać razem, korzystając przy tym z terenu parafii, który jest dla nas – dodaje proboszcz.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzinne kolędowanie w Roku Świętej Rodziny

W kościele Matki Bożej Saletyńskiej odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek Scholi Rodzinnej Żywioł wSzelki i Scholi Młodzieżowej.

Liturgicznie okres Bożego Narodzenia zakończył się w Kościele katolickim wraz z Niedzielą Chrztu Pańskiego, ale nie zakończyło się śpiewanie kolęd i pastorałek. W polskiej, katolickiej obyczajowości zachowujemy tradycje Bożonarodzeniowe aż do święta Ofiarowania Pańskiego. Kościoły, kapice, domy czy też ulice miast jeszcze przyozdobione są szopkami, choinkami oraz innymi ozdobami związanymi z niedawno zakończonymi świętami.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wincenty á Paulo

27 września br. obchodzimy wspomnienie św. Wincentego á Paulo. Urodził się on 24 kwietnia 1581 r. w wiosce Pouy, w południowej Francji. Pochodził z rodziny wieśniaczej i miał czworo rodzeństwa. Dopiero w 12. roku życia poszedł do szkoły. Mimo, że wcześniej zajmował się tylko wypasaniem owiec z nauką radził sobie bardzo dobrze i po szkole wstąpił do seminarium duchownego. W wieku 15 lat otrzymuje niższe święcenia i dostaje się na uniwersytet w Saragossie w Hiszpanii. Święcenia kapłańskie przyjmuje w 1600 r., miał wówczas zaledwie 19 lat. Kontynuował studia w Tuluzie, Rzymie i Paryżu, kształcąc się w dziedzinie prawa kanonicznego. Dobrze zapowiadająca się kariera młodego, zdolnego kapłana zmienia się w los niewolnika. W czasie podróży z Marsylii do Narbonne przez Morze Śródziemne został wraz z całą załogą napadnięty przez tureckich piratów i przywieziony do Tunisu jako niewolnik. W ciągu dwóch lat niewoli miał czterech panów, ostatniego zdołał nawrócić. Obaj uciekli do Europy i zamieszkali w Rzymie. Już wkrótce stał się wysłannikiem papieża Pawła V i trafił na dwór francuski, gdzie za sprawą królowej Katarzyny de Medicis przejął opiekę nad Szpitalem Miłosierdzia.
Na własne życzenie objął probostwo w miasteczku Chatillon-les-Dombes, gdzie zetknął się ze starcami, inwalidami wojennymi, chorymi i ubogimi. Aby im jak najlepiej służyć, powołał „Bractwo Miłosierdzia”, a dla kobiet bractwo „Służebnic Ubogich”. W 1619 r. św. Wincenty otrzymał dekret mianujący go generalnym kapelanem wszystkich galer królewskich. Święty przeprowadzał wśród galerników misje i dbał o poprawę warunków życia. W 1625 r. powołał „Kongregację Misyjną” zrzeszającą kapłanów. Papież Urban VIII zatwierdził nowe zgromadzenie w 1639 r. Nowa rodzina zakonna zaczęła rozrastać się i objęła swoją opieką szpital dla trędowatych opactwa Saint-Lazare. Celem zgromadzenia, które dziś nosi nazwę Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętego Wincentego á Paulo jest głoszenie Ewangelii ubogim.
W 1638 r. wraz ze św. Ludwiką de Marillac św. Wincenty założył żeńską rodzinę zakonną znaną dziś pod nazwą Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia (szarytki), której charyzmatem była praca z ubogimi i chorymi w szpitalach i przytułkach.
Święty zmarł w domu zakonnym św. Łazarza w Paryżu 27 września 1660 r. W roku 1729 papież Benedykt XIII wyniósł Wincentego do chwały błogosławionych, a papież Klemens XII kanonizował go w roku 1737. Papież Leon XIII ogłosił św. Wincentego á Paulo patronem wszystkich dzieł miłosierdzia. Do Polski sprowadziła misjonarzy w 1651 r. jeszcze za życia Świętego królowa Maria Ludwika, żona króla Jana II Kazimierza.
W Polsce prowadzili 40 parafii. W naszej diecezji ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo (CM) pochodzi bp Paweł Socha, a misjonarze św. Wincentego pracują w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu, Gozdnicy, Iłowej, Przewozie, Skwierzynie, Słubicach, Trzcielu i Wymiarkach. Siostry Szarytki mają swoje domy w Gorzowie Wielkopolskim, Skwierzynie i Słubicach.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: o Roku Jubileuszowym 2025 na spotkaniu Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji

2022-09-27 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

papież Franciszek

bp Artur Ważny

nowa ewangelizacja

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze zakończyło się dwudniowe spotkanie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. Pierwszy dzień, poniedziałek (26.09), poświęcony był relacji charyzmatu zakonnego do nowej ewangelizacji. Dziś obradowano nad aktualnymi sprawami i zadaniami, zwłaszcza nad propozycjami duszpasterskimi na Rok Jubileuszowy 2025, który będzie obchodzony w Kościele pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”.

Bp Artur Ważny, przewodniczy Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji przypomniał, że w ramach przygotowań, na prośbę papieża Franciszka, rok 2023 ma być poświęcony lekturze czterech konstytucji Soboru Watykańskiego II, a rok 2024 czasem intensywnej modlitwy i duchowych starań do jak najlepszego przeżycia jubileuszu obchodzonego w Kościele powszechnym raz na 25 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję