Reklama

Niedziela Kielecka

Wzięta do nieba

Przypadająca 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wiąże się nierozłącznie ze święceniem ziół, toteż w pobożności ludowej nosi ona nazwę święta Matki Bożej Zielnej lub Korzennej.

Niedziela kielecka 33/2022, str. I

[ TEMATY ]

Matka Boża Zielna

T.D.

W Kielcach wciąż bardzo żywa jest tradycja święcenia ziół

W Kielcach wciąż bardzo żywa jest tradycja święcenia ziół

W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. W sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów.

Zwyczaj obchodzenia tego święta sięga V wieku i jest rozpowszechniony w całym chrześcijaństwie, choć Nowy Testament nigdzie nie wspomina o ostatnich dniach życia, śmierci i o Wniebowzięciu Matki Bożej. Nie ma Jej grobu ani Jej relikwii.

Niebo jako cel

– Maryja po zakończeniu ziemskiego życia z ciałem i duszą została wzięta do nieba. Dlaczego tak się stało? Przyczyn jest kilka – tłumaczy ks. prał. Dariusz Gącik. Pierwsza „przyczyna” Wniebowzięcia NMP to Jej wiara. Ona jest błogosławiona, bo uwierzyła w słowa powiedziane Jej przez Pana. Drugą przyczyną było jej Niepokalane Poczęcie. Matka Chrystusa była poczęta bez grzechu i w konsekwencji nie podlegała prawu śmierci, które jest skutkiem grzechu pierworodnego – wyjaśnia kapłan. Jej Boże macierzyństwo wskazuje jako kolejne uwarunkowanie. – Bóg zachował od zepsucia ciało swej Matki, która nosiła Jezusa – mówi. Czwartą przyczyną był Jej ścisły związek z Chrystusem w czasie Jego ziemskiego życia, który trwa teraz w niebie. – Wniebowzięcie NMP odnosi się także do nas. Maryja wskazuje nam cel naszego życia, czyli niebo. Ona na tej drodze towarzyszy i wspiera nas, jako Matka. Maryja wskazuje nam także wiarę i miłość jako niezawodną ścieżkę, która prowadzi nas do nieba – podkreśla.

Pachną kwiaty i zioła

Kwiaty, zioła i zboża święci się w kościołach przy różnych okazjach, ale na Matki Boskiej Zielnej – obowiązkowo. Już wczesne chrześcijaństwo znało legendę o tym, że Syn Boży wziął swoją Matkę do nieba, a apostołowie, otworzywszy Jej grób, znaleźli w nim tylko róże.

Już wówczas Maryję nazywano Patronką plonów, a pora sierpniowa była uważana za błogosławiony czas żniw. Okres 30 dni od 15 sierpnia bywał nazywany „kobiecą trzydziestką” – dokładnie w tym czasie zioła kwitną najpiękniej, mają intensywny zapach i największą moc leczniczą. Ale zioła i kwiaty nie mogą nam przesłonić duchowego sensu święta.

Reklama

– Najważniejszą rzeczą jest ukazywanie podczas sprawowanej liturgii istoty Uroczystości Wniebowzięcia NMP i konsekwencji płynących z tego dla naszego życia. Bardzo bogata pobożność ludowa związana z tym dniem jest właściwa i pożyteczna, jeżeli współgra z liturgią i pozwala nam głębiej wniknąć i zrozumieć sens Wniebowzięcia Maryi – uważa ks. Dariusz Gącik. – Niebezpieczeństwo polega na tym, że na pierwszym planie znajdą się tradycje związane z uroczystością, niejednokrotnie bardzo rozbudowane, które „żyją własnym życiem” i nie są związane z przeżywaną tajemnicą. Można posłużyć się pewnym porównaniem – święcenie pokarmów w Wielką Sobotę nie może być ważniejsze i przesłonić nam uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego – podkreśla ks. Gącik. Podobnie ma się z pięknym zwyczajem święcenia ziół i kwiatów, które nie mogą nam przesłonić istoty Wniebowzięcia NMP.

Święcenie ziół zwraca także uwagę na szczodrość natury i jej ozdrowieńcze znaczenie. Zioła od zarania dziejów towarzyszą człowiekowi, a współcześnie ziołolecznictwo staje się ważną częścią życia, na nowo odkrywając starą wiedzę o dobrodziejstwach różnych ziół.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Eugenia Pol. Kat polskich dzieci

2022-09-27 10:30

[ TEMATY ]

książka

Mat.prasowy

Kat polskich dzieci to biografia Eugenii Pol jednej z najbardziej sadystycznych nadzorczyń w obozie dziecięcym w Łodzi. Z Błażejem Torańskim, publicystą i pisarzem, autorem książki, rozmawia ks. Mariusz Frukacz.

Ks. Mariusz Frukacz: Jest Pan współautorem wspólnie z Jolantą Sowińską-Gogacz bardzo ważnej książki Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi. Teraz do rąk czytelników trafiła kolejna publikacja Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol. Na ile te publikacje poszerzyły wiedzę, a zwłaszcza świadomość istnienia w okresie II wojny światowej obozów dziecięcych, takich jak ten w Łodzi? Czy może nadal jest to zmaganie o prawdę historyczną i wołanie do sumień historyków, a także ludzi mediów?

CZYTAJ DALEJ

Czy współczesny człowiek wierzy jeszcze w cuda?

2022-09-21 08:04

Niedziela rzeszowska 39/2022, str. VI

[ TEMATY ]

służba zdrowia

Adobe Stock

Czy współczesny człowiek wierzy jeszcze w cuda? Jeśli wierzy, to oczekuje wielkich, spektakularnych cudów. Pracownicy szpitali każdego dnia są świadkami wielu małych i wielkich cudów.

Intensywna Terapia. To tutaj codziennie rodziny modlą się o cud. Personel widząc, że postępuje agonia, często skrycie modli się o spokojną śmierć dla swojego pacjenta. Kiedy na monitorze pojawia się prosta linia, jest to dramat nas wszystkich. Ale to właśnie tutaj często dzieją się cuda, o których nie piszą gazety i nie mówią media. Każdy dzień pacjenta w sepsie jest traktowany jak cud. Każde odwiedziny mogą być potencjalnie ostatnimi. Każda wizyta kapłana jest traktowana jako przygotowanie, a każda przyjęta Komunia św., może być tą ostatnią. Wychodząc rano do pracy nie myślisz, czy z niej wrócisz. Widząc męża, dziecko, rodzeństwo czy rodziców na niedzielnym obiedzie, nie zakładasz, że widzisz ich ostatni raz. A nasi pacjenci na intensywnej?

CZYTAJ DALEJ

Karmelici Bosi zapraszają!

2022-09-27 23:29

plakat organizatorów

    W najbliższą sobotę 1 października, o godz. 19:30 w sanktuarium św. Józefa Obrońcy Krakowa (przy ul. Rakowickiej 18) odbędzie się chóralno-organowy koncert misyjny.

    Jak informuje Tomasz Soczek, dyrektor artystyczny Festiwalu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową" w ramach uroczystości św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Karmelici Bosi zapraszają na chóralno-organowy koncert misyjny. Tym razem wystąpi chór „Královédvorský chrámový sbor“ pod dyrekcją Víta Havlíčka z Czech oraz organistka Mariola Brzoska z Gliwic.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję