Reklama

Niedziela Podlaska

Doświadczyć wspólnoty

Katedra w Drohiczynie stała się szczególnym miejscem dla uczestników wszystkich rekolekcji oazowych, które odbywały się na terenie diecezji drohiczyńskiej.

Niedziela podlaska 33/2022, str. I

[ TEMATY ]

Rekolekcje oazowe

Ks. Michał Sawicki

Eucharystia sprawowana przez moderatorów oaz pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka

Eucharystia sprawowana przez moderatorów oaz pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka

Pięć grup – z Bielska Podlaskiego, Ostrożan, Kamionny, Serpelic oraz Drohiczyna przybyło ze swoimi księżmi moderatorami i animatorami, by razem z bp. Piotrem Sawczukiem przeżywać oazowy dzień wspólnoty.

To szczególne wydarzenie wypada zawsze w programie oazy 13. dnia – gdy uczestnicy przeżywają tajemnicę zesłania Ducha Świętego. Oazowicze z najbliższej okolicy gromadzą się razem, aby poczuć ducha wspólnoty i dzielić się radością przeżywanego czasu. Nie inaczej było również w ostatni czwartek lipca. Młodzieżowe grupy Oaz Nowej Drogi I i II stopnia, Nowego Życia I i II stopnia pochodzące z naszej diecezji miały okazję poznać Oazę Rodzin I stopnia z archidiecezji lubelskiej, która swoją wakacyjną formację przeżywa w Serpelicach. Całość programu rozpoczęło zawiązanie wspólnoty i prezentacja poszczególnych oaz. Składały się na nie meldunek, przedstawienie proporca oraz zaśpiewanie piosenki oazy. Po prezentacji można było usłyszeć świadectwa uczestników. Przez całość spotkania przeplatały się radosne śpiewy modlitw i tańce. Można było zobaczyć i doświadczyć radości żywej tkanki Kościoła.

Najważniejszym punktem spotkania była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka, pasterza diecezji drohiczyńskiej, który skierował do zebranych słowo Boże. Ukazał w nim wielkość doświadczenia Pięćdziesiątnicy w życiu Kościoła i wskazywał na postać św. Pawła, którego barwne życie i inspirująca działalność apostolska była pełna Bożego Ducha. Mszę św. koncelebrowało kilku kapłanów. Wspólnoty oazowe żywo zaangażowały się w celebrację Eucharystii. W darach ofiarnych przedstawiciele nieśli świece oazy i chleby, którymi potem dzielono się w trakcie wspólnej agapy. Ta przygotowana została w ogrodach seminaryjnych, gdzie wspólnie uczestnicy posilili się smacznym bigosem. Był to czas dzielenia się radością i swoją obecnością.

Następnie rozpoczął się ostatni punkt dnia wspólnoty – Godzina Odpowiedzialności i Misji. W trakcie tego nabożeństwa uczestnicy wysłuchali słowa Bożego i świadectw oraz podpisali Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, aby przez abstynencję niewielu zawalczyć o trzeźwość wszystkich. W wymownym geście nieśli swoje zobowiązania – otoczeni modlitwą wstawienniczą członków KWC przy śpiewie piosenki Serce wielkie nam daj. Tym samym powiększyło się grono świadomych chrześcijan, pragnących walczyć o wyzwolenie swoich braci i sióstr dotkniętych zniewoleniami i używkami. Po tym wspólnota rozwiązała się i każdy wrócił do swoich miejscowości, by dokończyć formację rekolekcji.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg fundamentem życia

2022-08-30 12:44

Niedziela przemyska 36/2022, str. VI

[ TEMATY ]

KSM

Rekolekcje oazowe

Archiwum KSM

Rekolekcje były czasem szczególnego doświadczenia bliskości Boga

Rekolekcje były czasem szczególnego doświadczenia bliskości Boga

Wakacyjne turnusy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej to przede wszystkim spotkania z Bogiem.

Wakacje to niepowtarzalny czas. To nie tylko odpoczynek od szkolnych obowiązków i zajęć, ale także czas wypełniony podróżami, wyjazdami, szansą zdobycia nowych doświadczeń, nawiązania nowych przyjaźni, a także wprowadzenia ważnych zmian w młodzieńczym życiu.

CZYTAJ DALEJ

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Niedziela Ogólnopolska 21/2007, str. 24

[ TEMATY ]

religia

zbawienie

Karol Porwich/Niedziela

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam ostatnio książkę Moody’ego „Życie po życiu”. To są rzeczywiście bardzo ciekawe doświadczenia śmierci klinicznej. Oczywiście, że książka ta pomaga mi wierzyć, że jednak jest coś po śmierci, że jest jakieś światło i życie. Po tej lekturze moją uwagę zwróciła jednak inna sprawa. Z książki tej wynika jasno, że życie po śmierci jest dla tych, którzy czynili dobro, i nie ma tu żadnego znaczenia, czy się wierzy w Boga, czy nie, a zwłaszcza to, jakiego się jest wyznania. Wystarczy być dobrym człowiekiem. Czy w związku z tym religia jest nam potrzebna, żeby się zbawić? Może wystarczy być po prostu dobrym człowiekiem?
Justyna

CZYTAJ DALEJ

Biskup spadochroniarz kościelnym delegatem na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie 2024 w Paryżu

2022-09-27 16:57

[ TEMATY ]

ksiądz

Igrzyska w Paryżu 2024

Igrzyska Olimpijskie

Paraolimpiada

Marteriał prasowy

Francuski biskup Emmanuel Gobilliard został delegatem Stolicy Apostolskiej na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie 2024 w Paryżu. Aby watykańscy sportowcy mogli uczestniczyć w olimpiadzie, potrzebne jest jeszcze stworzenie krajowego komitetu olimpijskiego, a to jest możliwe, gdy co najmniej pięć dyscyplin zostało przyjętych do międzynarodowych federacji.

Watykańska reprezentacja mogłaby wziąć udział w kolejnych igrzyskach, zaplanowanych na 2028 rok w Los Angeles. Sprawy te będą omawiane podczas sympozjum na temat sportu, jakie odbędzie się w Watykanie 29-30 września z udziałem papieża Franciszka i przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha. Obecny tam będzie również bp Gobillard.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję