Reklama

Niedziela Częstochowska

Na rowerach po archidiecezji

Grupa ministrantów z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu z opiekunem ks. Sebastianem Koseckim odwiedziła 5 sierpnia redakcję Tygodnika Katolickiego Niedziela.

Niedziela częstochowska 33/2022, str. XI

[ TEMATY ]

wycieczka

Marian Florek

W gabinecie ks. Jarosława Grabowskiego, redaktora naczelnego Niedzieli

W gabinecie ks. Jarosława Grabowskiego, redaktora naczelnego Niedzieli

Ministranci z zawierciańskiej parafii co roku organizują obóz rowerowy. Tradycyjnie wybierają stałą bazę, z której wyruszają na codzienne wycieczki. W tym roku z częstochowskiego domu Ruchu Światło-Życie ruszyli zwiedzać Częstochowę i jej okolice.

Co czytać?

Na progu redakcji młodych gości przywitał ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Niedzieli. Po wymianie uprzejmości wszyscy udali się do redakcyjnej auli, gdzie spotkali się z ks. Mariuszem Frukaczem, odpowiedzialnym za edycję częstochowską tygodnika. Podczas półgodzinnej rozmowy poruszono temat odpowiedzialności dziennikarskiej za słowo wypowiedziane i napisane, a także odpowiedzialności w odbiorze informacji i jej weryfikacji pod kątem wiarygodności. – Na spotkaniu w redakcyjnej auli padło pytanie ks. Mariusza, czy młodzi czytają Niedzielę. Jestem przekonany, że to jest zadanie księży: pokazać im źródła wartościowych i wiarygodnych treści – mówi na gorąco ks. Kosecki.

Traktować poważnie

Zanim młodzi udali się do gabinetu redaktora naczelnego, mieliśmy okazję indywidualnie z nimi porozmawiać. Wyrażali się z ogromną radością o swoich kapłanach: – Księża w naszej parafii są bardzo fajni, otwarci i mili. Traktują nas poważnie i z szacunkiem – mówił Michał Gawlik, lat 15, pełniący w parafii rolę ceremoniarza.

Reklama

Ich opiekun – ks. Kosecki twierdzi, że ciągle uczy się właściwego podejścia do młodzieży. – Obserwowanie od najmłodszych lat kapłanów w mojej parafii, a potem poznawanie tajników dobrego duszpasterstwa w seminarium duchownym – to wszystko nauczyło mnie, że najważniejsze jest być z młodymi. Być – nie tylko w czasie sprawowania czynności przy ołtarzu, ale też być w ich życiu; nie tylko na sobotnich ministranckich zbiórkach, ale m.in. tak jak teraz, w czasie obozu wakacyjnego – wyjaśnia ksiądz prefekt. – Przez to, że staramy się z nimi być, oni nam ufają. Dostrzegają, że to, co mówimy, może mieć sens i może warto by tego posłuchać. Przekazujemy im treści religijne, a także te bliskie ich życiu. Pokazujemy jak żyć, by być szczęśliwym. A życie szczęśliwe, jak wiemy, pochodzi od Pana Boga – odsłania tajniki duszpasterskiej „kuchni” ks. Sebastian i dodaje: – Jest o co walczyć. Zawsze chciałem robić coś ważnego w życiu. A co jest ważniejsze od walki o duszę!

U naczelnego

Ostatnim etapem pobytu grupy zawierciańskich ministrantów było spotkanie z ks. Jarosławem Grabowskim, naczelnym Niedzieli. – Rozmawialiśmy o tym, co jest w życiu najważniejsze, i o tym, co to znaczy być dobrym chrześcijaninem oraz co zrobić, aby się dobrze modlić. Otrzymali od nas upominki stosowne do treści rozmowy, oryginalne niedzielne modlitewniki i Niedzielę Młodych oraz najlepsze w Europie Środkowo-Wschodniej, nasze naturalne niedzielne krówki – mówi z humorem ks. Grabowski i dodaje: – Zachęcaliśmy, by czytali Niedzielę, bo skoro uczą się z drukowanych książek, to mogą też czytać drukowaną prasę.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyjazd NSD śladem historii Śląska i Kościoła

[ TEMATY ]

wycieczka

Dawid Borciuch

W dniach od 20 do 22 września br. wspólnota „Niezwykłej Szkoły” uczestniczyła w wycieczce na Dolny Śląsk. Wśród wielu punktów 3-dniowej wyprawy znalazły się: Świdnica, Legnica, „dolnośląska Jerozolima” - Wambierzyce, Krzeszów i Kudowa Zdrój wraz z Kaplicą Czaszek i Błędnymi Skałami.

CZYTAJ DALEJ

„Wszyscy żołnierze kraju stanowią Armię Krajową…”

2022-09-27 10:38

[ TEMATY ]

Częstochowa

historia

wystawa

Armia Krajowa

Archiwum Państwowe

Marian Florek

W siedzibie Archiwum Państwowego przy ul. Rejtana 13 w Częstochowie w piątek 30 września o godz. 17 zostanie otwarta wystawa poświęcona dziejom Armii Krajowej na terenach ziemi częstochowskiej.

Kuratorem wystawy jest Alicja Adamus. Jej zainteresowania zawodowe oscylują wokół wydarzeń lokalnych XX wieku. Szczególną uwagę zajmują ją czasy II wojny światowej, a zwłaszcza polska konspiracja. – Uważam, że brakuje Częstochowie monografii zbiorowej, która dotyczyłaby tamtych czasów i wydarzeń. Są opracowania dotyczące pewnych wycinków z historii, nie ma jednak zbiorczego spojrzenia – monografii zbiorowej o Armii Krajowej w Częstochowie – wyjaśnia.

CZYTAJ DALEJ

Biskup spadochroniarz kościelnym delegatem na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie 2024 w Paryżu

2022-09-27 16:57

[ TEMATY ]

ksiądz

Igrzyska w Paryżu 2024

Igrzyska Olimpijskie

Paraolimpiada

Marteriał prasowy

Francuski biskup Emmanuel Gobilliard został delegatem Stolicy Apostolskiej na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie 2024 w Paryżu. Aby watykańscy sportowcy mogli uczestniczyć w olimpiadzie, potrzebne jest jeszcze stworzenie krajowego komitetu olimpijskiego, a to jest możliwe, gdy co najmniej pięć dyscyplin zostało przyjętych do międzynarodowych federacji.

Watykańska reprezentacja mogłaby wziąć udział w kolejnych igrzyskach, zaplanowanych na 2028 rok w Los Angeles. Sprawy te będą omawiane podczas sympozjum na temat sportu, jakie odbędzie się w Watykanie 29-30 września z udziałem papieża Franciszka i przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha. Obecny tam będzie również bp Gobillard.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję