Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Radziechowy

Tradycja nie zamiera

Liturgia, indywidualnie błogosławieństwo dzieci i odpustowe cukierki – to program uroczystości w kaplicy św. Anny u „Dziadka”.

Niedziela bielsko-żywiecka 33/2022, str. II

[ TEMATY ]

błogosławieństwo

Stowarzyszenie „Dzieci Serc”

W tym miejscu ks. Stanisław Czernek 26 lipca sprawował Mszę św. W jej trakcie modlono się za rodziny, chorych objętych troską w domowych zaciszach oraz za domowników, którzy się ich opiece poświęcają.

„Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu” – ks. S. Czernek przypomniał w kazaniu słowa św. Jana Pawła II, w których przebija się apel o życie wiarą. Do właściwego ustawienia wartości i życia zgodnie z nimi nawoływał również homileta. Na koniec liturgii kapłan pobłogosławił dzieci oraz zaprosił do częstowania się odpustowymi cukierkami. W Mszy św. udział wzięli przedstawiciele Stowarzyszenia „Dzieci Serc” wraz z pocztem sztandarowym. Osoby z nim związane przybyły na uroczystości, idąc pieszo od kościoła w Radziechowach. Po drodze zatrzymały się na cmentarzu na modlitwę przy grobach Stanisława Pietraszki – antykomunistycznego aktywisty i studenta UJ, Karola Tlałki– spadochroniarza spod Arnhem, Edwarda Chudźca ps. Brzoza – żołnierza Zgrupowania VII Okręgu Śląskiego NSZ z oddziału „Sztubaka” oraz ks. prał. Stanisława Gawlika, wieloletniego proboszcza parafii radziechowskiej.

Tradycja Mszy św. odpustowej w kaplicy u „Dziadka” liczy ponad 130 lat. Ciągłości modlitwy nie przerwała nawet pandemia. O historii tego miejsca można przeczytać w monografii pt. Radziechowy Parafia z jagiellońskich czasów, autorstwa ks. Jana Kracika.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin: abp Dzięga pobłogosławił uczestników misji do Kenii

Kościół, który się nie dzieli, też nie otrzymuje. Niech ci, którzy jadą do Kenii będą naszymi ambasadorami - mówił abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński pobłogosławił we wtorek dziewięcioro uczestników wyprawy do Kenii, którzy wylecą tam w środę. Zabiorą ze sobą ponad 700 piórników z pełnym wyposażeniem, a także ponad 21 tys. dolarów. Akcję „Piórnik i cukierek dla szkoły w Kipsing” organizuje archidiecezja szczecińsko-kamieńska.

Uczniowie i darczyńcy zebrali w sumie ponad 6 tys. piórników, reszta trafi do innych afrykańskich krajów, dzięki Fundacji Redemptoris Missio i uprzejmości polskiego wojska. Arcybiskup przekazał także miejscowemu biskupowi z Kenii szaty liturgiczne. Ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej podkreśla, że w Kenii brakuje pieniędzy na wszystko i ta pomoc to wyraz naszej jedności z tamtejszym Kościołem, który w tym kraju jest obecny od stu lat.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego Matka Boża płacze?

Czytałam piękną książkę o objawieniach w La Salette i bardzo mnie to zainteresowało. Przy okazji tej lektury dowiedziałam się, że wiele razy Matka Boża w różnych swoich figurach i obrazach wylewa łzy. Zatrwożyła mnie ta informacja, Maryja musi mieć dużo powodów do płaczu, patrząc na świat... Czy to jest prawda i czy to możliwe, żeby z figur i obrazów płynęły łzy? Co Ksiądz o tym sądzi? Dlaczego Maryja płacze?
M.Z.

CZYTAJ DALEJ

Watykan na konferencji OBWE w Warszawie: przemoc wobec kobiet i dziewcząt plagą społeczeństw

2022-10-03 15:49

[ TEMATY ]

kobieta

przemoc

adobe.stock.pl

Przemoc wobec kobiet i dziewcząt nadal pozostaje plagą naszych społeczeństw. Bez względu na to, czy chodzi o przemoc fizyczną, seksualną czy psychiczną, jest to zjawisko powszechne i nie wolno go ignorować – powiedział przedstawiciel Watykanu na forum międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez OBWE. Ks. Janusz Urbańczyk podkreślił, że do zwiększenia poziomu przemocy prowadzą również konflikty, czego jesteśmy świadkami na Ukrainie.

Watykański dyplomata zaznaczył, że do przemocy względem kobiet dochodzi jednak najczęściej w zwyczajnych okolicznościach życia. Może ona przybierać na przykład formę nadużyć w miejscu pracy, molestowania seksualnego, pornografii, prostytucji, przymusowej sterylizacji, nakłaniania do aborcji czy aborcji selektywnej. Cytując papieża Franciszka, ks. Urbańczyk zauważył, że sposób, w jaki traktujemy ciało kobiety stanowi sprawdzian naszego człowieczeństwa.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję