Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 33/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Laboratoria życia i wiary

Z Jasnej Góry popłynie w tym roku to samo przesłanie, choć może wybrzmi jeszcze mocniej: „Bóg kocha każdego człowieka” – podkreśla przeor sanktuarium przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ojciec Samuel Pacholski pielgrzymki piesze nazywa laboratorium życia i wiary i zaprasza do wspólnego świętowania, które choć w cieniu wojny, to jednak jest wyrazem radości ze spotkania z Bogiem i przypomnieniem, że On upomni się o każdego, kto Mu zawierza.

– Jeżeli w naszym życiu przeżywamy pewne tragedie, to nie dlatego, że Pan Bóg zapomniał o człowieku albo chce go bezlitośnie karać, ale On upomina się o nas, o całe nasze życie. Nie tylko to w wymiarze doczesnym, ale też w wymiarze wiecznym – zauważa jasnogórski przeor. Podkreśla, że jako ludzie wierzący musimy z optymizmem patrzeć w przyszłość i przypominać sobie, że „nasze życie nie zależy od pieniądza, od tego, ile będziemy mieli gazu i węgla na zimę”, i choć są to rzeczy ważne, a politycy są od tego, żeby te problemy rozwiązywać, to my „zachowujemy wiarę, że Bóg upomni się o każdego, kto Mu zawierza”.

Ojciec Pacholski uważa, że pielgrzymki piesze i nasze świętowanie są w tym roku także świadectwem dla gości z Ukrainy, którzy obserwują naszą religijność, i kiedy widzą entuzjazm naszej wiary, nabierają nowego ducha.

Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystości 15 sierpnia. Podkreśla, że będziemy razem prosić o pokój, o to, by Kościół w Polsce jak najlepiej realizował swoją misję, bo zawsze w obliczu kryzysu, który dotyka ekonomię czy politykę, musi on być siłą moralną, która uspokaja i zaprasza do współpracy dla dobra wspólnego wszystkich obywateli. – Życie potrzebuje silnych więzi społecznych, umiejętności przebaczania i szukania wspólnej drogi do rozwiązywania najistotniejszych problemów – zauważa. I dodaje, że „w jedności siła, a jeśli jest to jedność zbudowana na wierze, nadziei i miłości, to w tym wyraża się autentyczna solidarność, która daje nam nadzieję na lepszą przyszłość”.

Reklama

Przypomina, że każdy człowiek, również w wymiarze duchowym, potrzebuje świętowania: „obok codziennych wyzwań, trudu, pracy potrzebujemy świętowania, które jest wyrazem radości ze spotkania z Panem, z Maryją. To dopełnia nasze życie, pokazuje, że ma ono sens, który przekracza granice śmierci i doczesności”.

Pierwszy pielgrzymkowy szczyt

Dni przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to na Jasnej Górze pierwszy sierpniowy pielgrzymkowy szczyt. Przybywają duże diecezjalne kompanie (ponad 40), a w nich kilkadziesiąt tysięcy pątników. Przemierzanie setek kilometrów i odprawienie „rekolekcji w drodze” to polski fenomen na skalę światową, którego nie zatrzymała nawet pandemia. Tegoroczne pielgrzymki niosą przede wszystkim modlitwę o pokój na świecie, a zwłaszcza na Ukrainie, za Kościół i trwający w nim synod, za młodych, o wiarę i wierność chrześcijańskiej tożsamości.

Jasnogórski flesz

• 15 sierpnia – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

– 8.00 – Msza św. – 311. Warszawska Pielgrzymka Piesza (szczyt)

– 10.00 – modlitwa za Ojczyznę (szczyt)

– 11.00 – Suma pontyfikalna pod przewodnictwem abp. Wacława Depo (szczyt)

– 13.00 – śpiew uwielbienia – laureaci festiwalu „Sancta Maria”(szczyt)

– 14.00 – Droga Krzyżowa (wały)

– 18.30 – procesja eucharystyczna (bazylika)

– 19.00 – Msza św. (bazylika)

– 21.00 – Apel Jasnogórski z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego

• 17 sierpnia – początek Nowenny do Matki Bożej Jasnogórskiej z udziałem parafialnych pielgrzymek pieszych z Częstochowy; Msza św. – 18.30

• 19 sierpnia – Pielgrzymka Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej

• 20 sierpnia – piesze pielgrzymki: opolska, gliwicka

• 21 sierpnia – Pielgrzymka Energetyków, Elektryków i Elektroników

2022-08-09 12:38

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przebaczenie drogą do miłości

Niedziela Ogólnopolska 36/2015, str. 49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

warsztaty

warsztaty

Bożena i Marian Sztajner

Być kochanym i kochać to marzenie drzemiące na dnie serca każdego człowieka. Miłość ta, rozumiana biblijnie, jest niewyczerpanym źródłem życia. Co się zatem dzieje z osobami niedostrzegającymi miłości, rozczarowanymi, niekiedy zgorzkniałymi? Czy Bóg bawi się ludzkim sercem, składając w nim pragnienie nieograniczonej miłości, jednocześnie nie dając możliwości zaspokojenia tego głodu serca? Co przeszkadza w dostrzeżeniu miłości z tak ogromną hojnością ofiarowanej nam przez dobrego Boga? Co przeszkadza w dostrzeżeniu otwartej dłoni drugiego człowieka?

CZYTAJ DALEJ

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły

2022-10-03 15:45

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej negatywnych postaw i opinii odnośnie do lekcji religii w szkole Komisja Wychowania Katolickiego pragnie podkreślić katechetyczne i wychowawcze znaczenie szkolnego nauczania religii – czytamy w oświadczeniu Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie lekcji religii w szkole.

Komisja Wychowania Katolickiego podkreśla, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. „Dzięki obecności lekcji religii w szkole możliwe jest integralne wychowanie człowieka: zarówno jego sfery intelektualnej, fizycznej oraz – co bardzo ważne – duchowej” – czytamy w oświadczeniu. „Nauka religii niesie ze sobą wartości ogólnoludzkie takie jak braterska solidarność i potrzeba sprawiedliwości, a nawiązując do treści ewangelicznych uczy miłości Boga i bliźniego, otwartości na drugiego człowieka, empatii i współpracy, a także kształtuje bardzo potrzebne postawy społeczne” – podaje oświadczenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję